Sergüzeşt Romanı Kısa Özeti | Kahramanlar | Konusu

Sergüzeşt romanı kısa özeti, Sergüzeşt roman kahramanları, Sergüzeşt romanı konusu ve hakkında kısa bilgiler.

Sergüzeşt romanı kısa özetiYAZAR

Samipaşazade Sezai

KAHRAMANLAR

Dilber, Celal Bey, Cevher Ağa, Hacı Ömer Efendi, Lütfiye, Taravet, Zehra Hanım

KONU

Romanda Kafkaslardan kaçırılıp İstanbul’da ailelere satılan Çerkez kızı Dilber’in acılarını anlatılır.

ROMAN HAKKINDA KISA BİLGİLER

Yazar romantik realist özellikler taşıyan romanında, köleliğin tüm acılarını esir kız Dilber aracılığıyla okura hissettirmek ister. Sergüzeşt adlı eser romantizmden realizme geçişin ilk örneğidir.

ÖZET

Dilber küçük yaşta Kafkasya’dan kaçırılarak İstanbul’a esir olarak getirilir. Burada zenginlere cariye olarak satılmaktadır. Hacı Ömer Efendi onu kırk liraya Mustafa Efendi’ye satar. Satıldığı konağın hanımı Dilber’e çok eziyet eder. Bu yüzden evden kaçan Dilber arkadaşı Lütfiye’nin evine sığınır. Lütfiye’nin annesi durumu öğrenince Dilber’i eski sahibine teslim eder. Bir süre sonra Mustafa Efendi’nin Erzurum’a tayin edilmesi üzerine Dilber de başka bir esirciye satılır. Dilber’i satın alan esircinin evinde büsbütün başka bir hayat başlar: Dilber, ud çalmayı, şarkı söylemeyi öğrenir. Birkaç yıl süren bu maddi rahatlık içinde Dilber büyümüş, güzelleşmiş ve değeri de artmıştır.

Esirci Diber’i Zehra Hanım’ın konağına satar. Zehra Hanım, Dilber’in oğlu Celal Bey için iyi bir meşgale olacağını düşünür. Dilber, konakta maddi rahatın en iyisini bulur. Terbiyesi’ne devam ederler; hatta Fransızca bile öğrenmeye başlar. Hanımefendinin oğlu Celal Bey, Avrupa görmüş ressamdır. Kızdan hoşlandığı ve de onun esiri olduğundan sık sık çeşitli kıyafetlere sokarak ustasından öğrendiği şekilde tasvirlerini yapmaya başlar. Bütün bunlar kıza zulüm gibi gelir, dayanamayıp ağlamaya başlar. Celal Bey Dilber’le evlenmek ister, ancak işin içine aile bağları girer. Bunun farkına varan annesi Dilber’i esirciye sattırır. Celal bunu duyduğu zaman yataklara düşer ve bir daha kendine gelemez. Bu arada Dilber Mısırlı bir tüccarla yaşamaya başlamıştır. Haremağası Cevher Ağa da Dilber’i kızı gibi sevmiştir ve İstanbul’a göndermeyi istemektedir. Dilber’i kaçırmak için dışarıdan merdiven dayayarak Dilber’i indirir, ama kendisi ihtiyar olduğundan ve heyecanın da etkisiyle düşer ve ölür. Ne yapacağını şaşıran esir kız, çaresizlik içinde kendisini Nil nehrine atar ve hayatına son verir.

8 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir