Aşık Veysel Kısa Hayatı | Kimdir? | Edebi Kişiliği

Aşık Veysel kısa özet hayatı, Aşık Veysel kimdir? Aşık Veysel edebi kişiliği hakkında bilgiler. Aşık Veysel hakkında bilgiler.  

Aşık Veysel Kısa hayatı

AŞIK VEYSEL ŞATIROĞLU (1894 – 1973)

HAYATI

Ünlü halk şairi Aşık Veysel Şatıroğlu, 25 Ekim 1894 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesinin Sivrialan köyünde dünyaya geldi. Babası çiftçilikle uğraşan Ahmet, annesi Gülizar Hatun’dur. İki kardeşi o dönem yörede yaygın olarak görülen çiçek hastalığı nedeniyle hayatlarını kaybetti.

Veysel, yedi yaşına geldiğinde çiçek hastalığından nasibini almıştır. Hastalık, onun sol gözünü kaybetmesine neden oldu, sağ gözünü ise bir kaza sonucu kaybetti. Babasının oyalanması için aldığı saz onun zamanla her şeyi oldu. Dokuz, on yaşlarında saz çalmaya başladı. İlk olarak sazıyla farklı ozanların türkülerini dillendirdi.

Veysel’in gençlik yılları Osmanlı İmparatorluğu’nun bitimine ve yeni bir devletin kuruluş yıllarına denk gelmektedir. 1930’ların başlarından itibaren ünlenmeye başladı Aşık Veysel. Adının duyulmasında Ahmet Kutsi Tecer’in büyük katkısı oldu. Bir arkadaşıyla beraber üç ay yaya yürüyerek Cumhuriyet’in onuncu yıl dönümünde Ankara’ya ulaştı. İlk şiirlerini 29 Ekim 1933’te Ankara’da söyledi. Kahvelerde sazını çalıp, koşmalarını okudu. Yurdu dolaşmaya, gittiği yerlerde şiirlerini okuyarak sazını çalmaya çıkması bu tarihte başladı. Bir süre Arifiye, Hasanoğlan ve Cifteler Köy Enstitülerinde halk türküsü öğretmenliği yaptı. Radyoda şiirlerini okudu.

Aşık Veysel, bütün toplumu kucaklayan bir felsefenin şairidir ve bu nedenle halk tarafından çok sevilmiştir. Kendisine 1965 yılında TBMM tarafından aylık bağlandı.

Aşık Veysel duyduğunu, düşündüğünü ve söylemek istediklerini en sade, en açık ve en içten bir biçimde söyler. Şiirlerinde yurt ve toprak sevgisi bilinen söyleyişlerden uzak bir duyarlılıkla dile getirilir. Gözlerinin dış âleme kapalı olması ona çok farklı zengin bir dünyanın kapılarını açmıştır.

İnsanların dünyada bir iz bırakmasından yana olan Aşık Veysel, Sivrialan köyünde 21 Mart 1973’te son nefesini verdi.

EDEBİ KİŞİLİĞİ | SANAT ANLAYIŞI

  • Şiirlerini sade bir dille söylemiştir.
  • Toprak, insan sevgisi, insan acısı, yaşama sevinci, kardeşlik duygusu, barış özlemi şiirinin çıkış noktasını oluşturur.
  • Tasavvuf felsefesinin kazandırdığı hoşgörü anlayışı, şiirlerinin temellerinden biridir.
  • Yalnızca hece ölçüsüyle şiir söyleyen Âşık Veysel, halk şiirinin son büyük ustası olarak nitelendirilmektedir.
  • Şiirleri Deyişler, Sazımdan Sesler adlı iki kitapta toplanmıştır. Son olarak tüm şiirleri, Ümit Yaşar Oğuzcan tarafından Dostlar Beni Hatırlasın adıyla yayımlanmıştır.

ESERLERİ

Şiirleri

Deyişler, Dostlar Beni Hatırlasın, Sazımdan Sesler başlıklarında toplanmıştır.

2 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir