Çalıkuşu Romanı Kısa Özeti | Kahramanları | Konu

Çalıkuşu romanı kısa özeti, Çalıkuşu romanı konusu, Çalıkuşu romanı kahramanları.  

Çalıkuşu RomanıYAZAR

Reşat Nuri Güntekin

KAHRAMANLAR

Feride, Kamuran, Munise, Hayrullah Bey

KONU

Eserde İstanbul’u terk ederek Anadolu’nun ücra köşelerinde öğretmenlik yapan Feride (Çalıkuşu) adında genç bir kızın yaşadığı maddi ve manevi sıkıntıları işlenir.

ÖZET

Subay kızı olan Feride, küçük yaşta anne ve babasını kaybeder. Teyzesinin yanına gider. Notre Dame De Sion Fransız Yatılı Okulu’nda okur. Yaramazlıkları yüzünden arkadaşları ona “Çalıkuşu” adını takarlar. Yaz tatillerini teyzesinin köşkünde geçirir. Büyüyünce çok güzel bir kız olan Feride, teyzesinin oğlu Kâmuran’la arasında zamanla bir aşk başlar ve nişanlanırlar. Feride, düğün günü bir kadının getirdiği mektuptan Kâmuran’ın İsviçre’de iken Münevver adında hasta bir kızla ilişkisi olduğunu, ona evlenme sözü verdiğini öğrenir. Feride, Kâmuran’la evlenmez. Öğretmen olarak Bursa’nın Zeyniler köyüne öğretmen olarak tayin ister. Köyde Munise adında bir kız çocuğunu evlat edinir. İlerleyen zamanlarda teftiş sonucu çalıştığı okulun kapatılmasıyla da vilayet merkezinde bir okula tayin edilir. Gittiği yerde kendisine büyük bir aşk besleyen Şeyh Yusuf’un ölmesinin ardından sırasıyla Çanakkale ve Kuşadası’na yerleşir.

Feride, nerede çalışırsa karşısına ona âşık olan bir erkek çıkar. Daha önceden Zeyniler köyünde gördüğü Feride’yi tanıyan Doktor Hayrullah Bey, Kuşadası’nda ona yardım eder. Bu arada Munise hastalanır ve bir süre sonra da ölür. Etrafta yaşanan dedikoduları önlemek için Hayrullah Bey, Feride ile kâğıt üzerinde bir evlilik yapar.

Feride bir günlük tutmuş, bu günlüğe Anadolu’da karşılaştığı dertleri, köylülerin durumlarını, kendinin Kâmuran’a duyduğu büyük aşkı yazmıştır. Hayrullah Bey Kâmuran’a bir mektup yazarak Feride’yi bir daha hiçbir yere bırakmamasını söyler. Bu mektubu ve Feride’nin anı defterini bir zarfa koyar. Hayrullah Bey, hastalanınca Feride’ye kendisinin ölümünden sonra ara sıra teyzesinin yanına gitmesini ve verdiği kapalı zarfı Kâmuran’a teslim etmesini vasiyet eder.

Hayrullah Bey’in ölümünden sonra Feride, paketi Kâmuran’a verir. Kamuran paketi hemen açar, Feride’nin anı defterini görür, okumaya başlar. Feride’nin hâlâ kendisini sevdiğini öğrenince Feride’yle evlenir.

10 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir