Namık Kemal İntibah Romanı Kısa Özeti | Kahramanlar | Konusu

Namık Kemal İntibah romanı kısa özeti, İntibah romanı kahramanları, İntibah romanı konusu.

İntibah romanı kısa özeti

YAZAR

Namık Kemal

KAHRAMANLAR

Ali Bey, Mahpeyker, Dilaşup

KONU

İyi yetişmiş bir genç olan Ali Bey’in uygunsuz bir kadına (Mahpeyker) âşık olmasından dolayı uğradığı maddi ve manevi yıkım anlatılır.

ROMAN HAKKINDA KISA BİLGİ

Yapıt; karakter analizleri, tasvirleri ve ihtiras temaları ile ünlü bir romandır. Namık Kemal bu ilk romanını “Son Pişmanlık” adıyla Magosa’da sürgündeyken yazmıştır. Sonradan adı değiştirilerek “İntibah” (uyanış) olan bu roman Türk edebiyatındaki ilk edebi roman özelliğini taşır. Romanda bir aileyi ele alan Namık Kemal, kötü kadınların ihtiras ve entrikalarına kapılarak hem kendirlerini hem de başkalarını mahveden gençlerin romanını yazmıştır.

ÖZET

Zengin bir aile çocuğu olan Ali Bey, iyi eğitim görmüş, kibar bir gençtir. Babası öldükten sonra annesi tarafından zamanın Çamlıca gezilerinde avutulmak istenir. Bir gün Çamlıca’da kötü yola düşmüş ama çok güzel bir kadın olan Mahpeyker ile tanışır ve ona âşık olur. Onun kötü kadın olduğundan habersiz olarak bu aşkla yanıp tutuşmaktadır. Olayı haber alan annesi Ali Bey’i ondan uzaklaştırmak için eve Dilaşup adında genç bir cariye alır. Bir süre sonra Ali Bey Mahpeyker’in gerçek yüzünü öğrenir ve ondan ayrılır. Avunmak için Dilaşup’la ilgilenir ve onunla evlenir. Bu evliliği öğrenen Mahpeyker’in gururu kırılır ve Dilaşup’un kötü bir kadın olduğunu yayar. Bunu haber alan Ali Bey çok üzülür. Dilaşup’u döver ve esirciye satar. Esirci Dilaşup’un kötü bir kadın olduğunu çevreye yayar. Esirci Dilaşup’u Mahpeyker’e getirir. Mahpeyker kızı her akşam başka bir erkeğe satar. Olanlara üzülen Ali Bey’in annesi ölür. Ali Bey yataklara düşer.

Mahpeyker, Ali Bey’i öldürtecektir. Mahpeyker’in bu planını öğrenen Dilaşup, Ali Bey’e bunu haber verir. Ali Bey bu habere inanmaz ama Mahpeyker’in evine gidince anlatılanların doğru olduğunu anlar, evden kaçar. Ali Bey kaçınca Dilaşup, Ali Bey’in paltosuna bürünüp yatar. Kiralık katil yatan kişiyi Ali Bey zannederek Dilaşup’u öldürür. Ali Bey polisleri alarak eve döndüğünde Dilaşup’u kanlar içinde yerde görünce Mahpeyker’e saldırır ve onu öldürür. Bu olay sonucunda Ali Bey, hapse atılır ve orada hayatını kaybeder.

4 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir