Karabibik Romanı Kısa Özeti | Konusu | Kahramanları

Karabibik romanı kısa özeti, Karabibik romanı konusu, Karabibik romanı kahramanları kimlerdir? Karabibik romanı hakkında bilgiler.

Karabibik Romanı Kısa Özeti

YAZAR

Nabizade Nazım

KAHRAMANLAR

Karabibik, Sarı İsmail, Yosturoğlu, Hüseyin, Huri

KONU

Eserde, toprak sorunları ve insanın tabiat karşısında verdiği mücadele ele alınıyor.

ROMAN HAKKINDA KISA BİLGİLER

Nabizade Nazım’ın 1890 yılında yayımlanan romanı Karabibik, Türk edebiyatının köyü konu alan ilk gerçekçi romandır. Uzun hikâye olarak da görülen “Karabibik”te Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Beymelek köyünde geçen bazı olaylar anlatılır.

Karabibik romanıyla ilk kez kırsal kesim gerçeği ele alınmıştır.

ÖZET

Romanın kahramanı Karabibik, Antalya’nın Kaş ilçesinin Beymelek köyünde yaşamaktadır. Babadan kalan tarlasını dört dönümü komşusu Kara Durmuş’a satarak “bedel-i nakdi” (askerlik görevi görme yerine verilen para) ödemiştir. Elinde kalan sekiz dönümünü ele geçirmek isteyen diğer komşusu Yosturoğlu ile arası iyi değildir.

Tarlasını sürmek için Koca İmam’dan öküz kiralayan Karabibik, kızı Huri’yi Koca İmam’ın akrabası olan Sarı İsmail’e başlık almadan vererek öküzleri bedava kullanmayı aklında kurar. Sarı İsmail’in başkasıyla evleneceğini öğrenince, Temre köyündeki tefeci Rum tüccardan yüksek faizle borç alıp iki öküz alır. Tarlasını ekip biçer. Artık, çift sahibi olduğu için kızını nasıl olsa birinin alacağını düşünür.  Karabibik, kavgalı olduğu tarla komşusu zengin Yosturoğlu’nun yeğeni Hüseyin, kızı Huri’yi sever ve Huri’yle evlenir. Karabibik kızının Hüseyin’le evlenmesine sevinir. Bir süre sonra hastalanır ancak kızının mürüvvetini gördüğü için huzurludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir