Thomas Edison Kısa (Özet) Hayatı | Kimdir?

Thomas Alva Edison’un kısa hayatı, Thomas Alva Edison özet hayatı, Thomas Alva Edison kimdir? Thomas Alva Edison hakkında bilgiler.

Thomas Edison Kısa Hayatı Kimdir

THOMAS ALVA EDİSON 

Thomas Alva Edison 11 Şubat 1847’de ABD’nin Ohio eyaletinde bulunan Milan kasabasında doğdu. Yeni doğan çocuğa amcalarından birisinin adı olan Thomas verilmişti. İkinci ad ise bir aile yakınının adıydı.

Edison ailesinin geçmişi oldukça karışık ve fırtınalıydı. Ailenin kökü Hollanda’ya dayanıyordu. Babası Samuel Edison, becerikli bir marangoz ve işbilir bir ticaret adamıydı. Annesi ise Nancy Mathews Elliott’tur. Ailenin son üyesi olan Thomas, doğmadan önce 3 kardeşi küçük yaşta hayatını kaybetti. Aile yeni doğan bebeğin ölmesinden korkuyordu. Ancak korkulan olmadı. Sık sık hastalanmasına rağmen küçük Alva, yaşamını sürdürdü.

Edison ailesi 1854 yılının başlarında Milan’dan Michigan’a taşındı. Burada Port Huron’a yerleştiler ve okula burada başlayan Thomas sekiz yaşındaydı. Gittiği ilk okul bir papaz tarafından yönetilen özel bir okuldu. Daha sonra Port Huron, devlet okuluna kayıt yaptı.

Edison, 12 yaşına geldiğinde ailesine yardım amaçlı trenlerde gazete satmaya başladı. Burada çalışırken amiri Stevenson’dan deney yapmak için izin alır. Ancak deney çalışmaları esnasında hesapta olmayan bir yangın her şeyin sonu olur.

Edison, 5 yıl boyunca telgrafçılık yaptı. 1872 ile 1873 yılları arasında yaklaşık 60 patent başvurusunda bulundu. Bunların çoğunluğu telgrafla ilgiliydi. Sonraki yıllarda New Jersey’de ki Menlo Park’ta bir araştırma laboratuvarı kurdu. Burada, Grahambell’in ürettiği gramafon’a bir mikrofon ekleyip modern telefonun temelini attı. Birçok buluşa imza atan Edison, 1877 yılında ilk ses kaydını gerçekleştirdi.

13 ay boyunca elektriği iletebilecek madde için uğraşan Edison, kopan düğmesinin ipliği ile elektriği iletmeyi başardı. Böylelikle karbon ipliğini cam ampulle birleştirerek New York’u bir ışık şehri hailine getirdi.

Edison, 60 yıllık meslek yaşamı boyunca 1100’ü bulan icat yapmış ve patent almıştı. Sinema filmlerinin ve fonografın geliştirilmesine ek olarak West Orange’daki çalışmalar arasında çok değişik araştırmalar vardı. X ışınlarıyla, elektrikli tren motorlarıyla, uçan makinelerle, dökme betondan yapılan ucuz evlerle ve elektrikli otomobille ilgili deneyler yapıyor, araştırmalarını sürdürüyordu.

Bu çok yoğun ve dur durak bilmeyen yaşam 1931 yılının sonbaharında sona erdi. 14 Ekimde komaya giren Edison 18 Ekim 1931’de 84 yaşında yaşama veda etti. Ardından tüm dünya yas tuttu, çünkü o yaptığı buluşlarla yalnızca kendi ülkesindeki insanlara değil tüm dünyadaki insanlara daha iyi bir yaşamın olanaklarını sunmuştu. West Orange’de bir sürece tabutu ziyaretçilere açık tutuldu. 21 Ekim’de yapılan cenaze töreninde başkan Hoover, ona yakışan bir saygı duruşu önerdi. Akşam gece onda ülke çapında bütün lambalar bir süreliğine söndürüldü.

5 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir