Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat Romanı Kısa Özeti | Konusu

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat romanı kısa özeti, Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat romanı konusu ve kahramanları, Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat romanı hakkında kısa bilgiler.

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat romanı kısa özeti

YAZAR

Şemsettin Sami

KAHRAMANLAR

Talat, Fitnat, Ali Bey, Hacı Mustafa Efendi, Saliha Hanım

KONU

Eser, görücü usulüyle evliliğin sakıncaları üzerinde durur. Ayrıca eser dönemin evlilik ilişkileri, kadınların toplum içerisindeki yerini belirtmede önemli bir yere de sahiptir.

ROMAN HAKKINDA BİLGİ

1873 yılında yazılan Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat romanı, Türk edebiyatının ilk yerli romanıdır. Şemsettin Sami’nin sıradan bir kurguya sahip Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat romanı, görmeden evlilik, erkek baskısı ve zulmüne dayalı aile koşulları, birbirine denk olmayan kişilerin evliliğinin ne gibi sonuçlara yol açacağı, kızların okutulmasının önemi, kadınların esareti gibi sosyal sorunların ironik bir biçimle anlatıldığı romantik bir aşk çevresinde odaklanır.

Yapıt, Batılı romana özgü birtakım özelliklere sahip olsa da genelde klasik Doğu hikâye geleneğinin biraz değişik bir devamıdır.

ÖZET

Küçük yaşta babasını kaybeden Talat annesiyle yaşayan bir devlet memurudur. İş yerine gidip gelirken Hacı Mustafa Efendi’nin dükkânına uğrar. Fitnat’ın üvey babası Hacı Mustafa Efendi ise tütüncülükle uğraşmaktadır. Fitnat’ın annesi Fitnat’a gebeyken kocasından ayrılmış, Hacı Mustafa Efendi ile evlenmiştir. Talat bir gün işten dönerken Hacı Mustafa Efendi’nin dükkânına uğrar. Cumbada nakış işleyen Fitnat’ı görür ve ona âşık olur. Hacı Mustafa Efendi, kızı Fitnat’ı hiç dışarı çıkarmamakta, göz hapsinde tutmaktadır. Talat, Fitnat’ı görmek için kadın kılığına girerek Ragibe Hanım adıyla onun yanına gider.

Hacı Mustafa Efendi kızını zengin, ama yaşlı biri olan Ali Bey’le evlendirmek istese de Fitnat buna yanaşmaz. Üvey baba kızını yalıya götürme bahanesiyle yola çıkarır. Fitnat, yolda giden arabanın düğün alayı olduğunu fark eder, ancak sonunda üvey babasının dediği olur. Ali Bey’le evlenen Fitnat ona Talat’a âşık olduğunu söyler. Bir süre sonra da yaşadıklarına dayanamaz ve kendisini vurarak öldürür.

Fitnat’ın boynundaki muskayı açıp okuyan Ali Bey, Fitnat’ın yıllar öncesinden ayrıldığı karısından olan öz kızı olduğu gerçeğini anlar ve bu durum karşısında deliye dönerek ölür. Fitnat’ın öldüğünü gören Talat da çok geçmeden hastalanarak ölür.

One comment

  • Gül

    allah razı olsun işime çooooooookkkkk yaradı kitabida okudum çoook güzel tavsiye ederim okumayanlar için👍👍👍☺☺

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir