Graham Bell Kısa Hayatı | Kimdir?

Alexsander Graham Bell kısa (özet) hayatı, Alexsander Graham Bell kimdir? Alexsander Graham Bell hakkında bilgiler. 

Alexsander Graham Bell hayatı

ALEXSANDER GRAHAM BELL (1847 – 1922)

İskoçya asıllı ABD’li bilim insanı ve mucit Alexsander Graham Bell, 3 Mart 1847’de İskoçya’da Edinburgh şehrinde doğdu. Graham Bell’in annesi doğuştan ileri derecede işitme engelliydi. Babası ise işitme engellilere duymasalar bile konuşmayı öğretmenin yollarını geliştirmeye çalışan, kendisini bu işe adamış bir konuşma uzmanı ve öğretim görevlisiydi.

İskoçya’daki koşullar nedeniyle Alexander Graham Bell’in iki kardeşi veremden öldü. Bunun üzerine Graham Bell’in babası Melville Bell, kalan tek oğlunun sağlığı için Kanada’ya göç etti. Çalışmalarını burada sürdürdü. Babasının ölümünden sonra onun çalışmalarını tanıtmak ve yaymak için çabalayan Garaham Bell, ABD’ye gitti. Burada bir süre işitme engellilere dil öğretmeni yetiştiren okulda çalıştı. Daha sonra da kendi okulunu kurdu. Alexsander Graham Bell, küçük yaştan itibaren, daha sonradan çok işine yarayacak olan ses bilgisi konusunda belli bir bilgiye sahip olmuştu.

Alexsander Graham Bell’in telefon patent başvurusu 7 Mart 1876’da kabul edildi. 174.465 nolu bu patentin, dünya ticaret tarihinin en kârlı patentlerinden birisi olduğundan bugün kimsenin kuşkusu yok. Patentin alındığı sırada telefon aygıtı henüz çalışmamıştı. Bu olay, 1 Mart 1876 günü gerçekleşti.

Bel ile Watson, atölyede denemeleri sürdürüyorlardı. Aralarında kapalı iki kapı vardı ve ayrı odalardaydılar. Bell, verici ile Watson’a mesaj göndermeye çalışırken birden kullandığı bataryadan pantolonunun üzerine sülfirik asit döküldü. Bu kazayla telaşlanan Bell, farkında olmadan başka bir odada olan Watson’u yardıma çağırdı: Mr. Watson, come here, I want to see you. (Bay Watson, Buraya gelin. Sizi görmek istiyorum.) Bir dakika sonra Watson kapıyı açıp “ne oldu?” diye odaya girdi. İkisi de çok şaşırmışlardı. Bir anda dünyanın ilk telefon konuşmasını yapmışlardı.

Alexsander Graham Bell, 11 Temmuz 1877’de Mabel ile evlendi. Bu evlilikten 4 çocuğu oldu. Ancak bunlardan ikisi henüz çok küçükken hayata veda etti.

Alexsander Graham Bell, 2 Ağustos 1922 günü eşi ve damadı Fairchild başucundayken Washington’daki malikânesinde öldü. Telefonun mucidi 4 Ağustos 1922 günü toprağa verildi. O gün ABD’deki bütün telefon hizmetleri bir dakikalığına durduruldu.

Graham Bell’in ayrıca kendi geliştirdiği fonograf için bir, hava araçları için beş, hidro uçaklar için dört ve selenyum piller için de iki patenti vardır.

6 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir