Rüzgâr Çeşitleri Nelerdir?

Rüzgâr çeşitleri kısaca nelerdir?

Rüzgâr çeşitleri kısaca

RÜZGÂR ÇEŞİTLERİ

Türkiye batı rüzgârları kuşağında olmasına rağmen daha çok yerel rüzgârların etkisindedir. Sebebi yer şekilleri ve kara – deniz dağılımıdır. Türkiye’ye güneyden gelen rüzgârlar hava sıcaklığını arttırırken, kuzeyden gelen rüzgârlar sıcaklığı düşürürler. Bu durum enlem-sıcaklık ilişkisine örnektir.

1-) Soğuk Yerel Rüzgârlar

a. Karayel

Kuzeybatıdan soğuk ve kuru olarak eser. Kış mevsiminden Marmara Bölgesi ile Batı Karadeniz de sıcaklıkları düşürerek kar yağışlarına neden olur. Karayel halk dilinde Etezyen adıyla da anılır. Bu rüzgârlar yaz mevsiminde Marmara ve Ege kıyılarına serinlik getirirken Torosları aşıp Akdeniz kıyılarına indiklerinde föhn karakteri kazanırlar ve aşırı sıcaklıklara neden olurlar.

b. Yıldız

Kuzeyden eser. Karadeniz üzerinden geldiği için soğuk ve nemlidir. Karadeniz kıyılarındaki dağların denize dönük yamaçlarına yağış bırakırlar.

c. Poyraz

Marmara, Karadeniz ve iç bölgelere kuzeydoğudan esen soğuk, kuru bir rüzgârdır. Doğu Avrupa’daki yüksek basıncın etkisi sonucunda olur. Kışın sıcaklıkları azaltarak kar yağışında neden olur. Yaz poyrazı ise serin ve kuru olarak eser.

2-) Sıcak Yerel Rüzgârlar

a. Lodos

Kaynağı Kuzey Afrika’dır. Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde etkilidir. Akdeniz’den geldiği için nemli ve sıcaktır. İç kesimlere sokulurken yükseltinin etkisi ile soğuyarak yağışa neden olur. Kış mevsiminde etkili olduğu bölgelerde, sıcaklığı arttırarak kar erimelerine neden olur. Kış mevsiminde bacalardan dumanların çıkmasını engellediğinden zehirlenmelere yol açar.

b. Kıble

Güneyden eser. Akdeniz Bölgesi’nde nemli ve sıcak, iç kesimlerde ise, kuru ve sıcak olarak eser. Çünkü denizden aldığı nemi denize dönük yamaçlara bırakarak iç kesimlere föhn karakteri kazanıp geçer.

c. Keşişleme (Samyeli)

Suriye çölünden Güneydoğu Anadolu’ya doğru eser. Sıcak ve kurudur. Bitkiler üzerinde kurutucu etkisi vardır. Tarım ürünlerinin gelişme döneminde etkili olduklarında verim düşüklüğüne neden olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir