Topuk Dikeni Nedir? | Nedenleri | Belirtileri | Tedavisi

Topuk dikeni nedir? Topuk dikeni nedenleri nelerdir? Topuk dikeni belirtileri nelerdir? Topuk dikeni nasıl tedavi edilir?

Topuk Dikeni Nedir

Ayak tabanında dayanılmaz ağrılar yapıyor, hayat kalitesini düşürüyor. Topluk dikeni her on kişiden birinde görülüyor.

Topuk Dikeni Nedir? | Belirtileri Nelerdir?

Topuk dikeni sık rastlanılan ayak problemlerinden biridir. Topuk dikeni, ayak altındaki adelenin yeteri kadar esnek olmamasından kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Sabah yataktan kalkma ağrısı şeklinde kendini gösterir.

Topuk dikeninin en önemli belirtisi sabahları kalktığınızda topuk üzerine basamama veya basmakla ağrının şiddetlenmesidir. Yürümekle,  uzun süre ayakta durmakla şikâyetlerde artış olur. Topuklu ve dar ayakkabı giymekte durumun kötüleşmesine neden olan diğer faktördür.

Topuk dikeni veya topuk ağrısı problemi; kilo fazlalığı, basma kusuru olan ve yanlış ayakkabı seçimi yapan kişilerde daha sık görülmektedir.

Topuk dikeni rahatsızlığında ayağın altında var olan, normalde her adım atıldığında ayağın esnemesini sağlayan ayak altı kasının (plantar fascia) yeteri kadar esneme kabiliyetini gösterememesi nedeniyle hastada şikâyet görülmektedir. Bu kasın yorulmasına; ayak kavisinin bozuklukları, yukarıdan gelen basıncın adaleyi fazla yıpratması ya da hastanın çok düz veya yüksek topuklu ayakkabı giymesi sonucunda bu kasın zorlanması, sorunun ortaya çıkışında ki en büyük etkendir.

Topuk dikeni rahatsızlığında tedavi edilmesi gereken bölge ayak altındaki tendomlardır. Topuk dikeninde tedavi edilmeye çalışılan şey ayağın altındaki bu tendomun eski esnekliğine ve kapasitesine tekrardan geri dönmesini sağlayabilmektir.

Topuk ağrısı problemi nadir olarak çeşitli romatizmal hastalıkların ek şikâyeti veya ailevi düztabanlık problemi olan kişilerde genetik geçişli ortaya çıkan bir rahatsızlık olarak görülebilir.

Topuk Dikeni Neden Olur?

Topuk dikeninin oluşmasının birçok sebebi vardır. Bunlardan birincisi ayak yapısıyla ilgilidir. Özellikle düz tabanlarda, taban çökmesi olan kişilerde daha çok görülmektedir. İkinci olarak aşırı kilo yani obez hastalarda görülme olasılığı daha fazladır. Topuk dikeninin obez insanlarda görülme sebebi ayak, üzerine uygulanan yükü kaldıramamakta ve ayak tabanındaki zarların gerilmesi sonucu bu kemik çıkıntıları meydana gelmektedir.

Bunların yanı sıra yanlış ayakkabı seçimi, ayakta fazla kalınması topuk dikeninin oluşma nedenleridir.

Topuk Dikeni Nasıl Anlaşılır?

Topuk dikeninin ortaya çıkarttığı ilk şikâyet sabah yataktan kalma ağrısıdır. Eğer kişi sabah yataktan kalktıktan sonra attığı ilk birkaç adımda ciddi derecede sıkıntı duyuyorsa ve bu ağrı birkaç adım attıktan sonra ortadan kayboluyorsa hastalığın tanısı konmuştur, hastada halk arasındaki adıyla topuk dikeni, tıbbi olarak plantar fascia denilen hastalık vardır. Bu tablonun ortaya çıkmasında ki en önemli etken, normalde gün boyunca belli bir gerginliğe sahip olan ayak altındaki tendomun gece uykudayken ayağımızın ön tarafa gitmesiyle beraber belli bir kısalığa gelmesidir. Bu kısalık normal şartlarda rahatsızlığı olmayan kişilerde sabah yataktan kalkıp, yere basma hareketine geçildiğinde tendom kendini uzatabildiği için hiçbir sorun yaratmamaktadır. Hastanın uzun süre bir yerde oturması sonucunda da aynı ağrının hafif bir formatı görülür.

Ayak altındaki tendomun gerilmesi sonucu tendomun topuğa bağlı olduğu kısımda oluşan yırtık ağrıya neden olabilir. Topuk dikeni tedavi edilmediği takdirde tekrarlayan bir rahatsızlıktır.

Hastalar doktora topuk ağrısı şikâyetiyle başvurduklarında hastalığın doğru tanı ve tedavisinin planlanabilmesi için hastalara birtakım testler uygulanır. Bunlardan en önemlisi hastanın yürüyüş analizini yapmaktır. Yürüyüş analiziyle hastalarda topuğun ne kadar yük aldığı ve alınan fazla yükün oluşmasında ayakta var olan bir basma kusurunun olup olmamasının değerlendirilmesi çok önemlidir. Çünkü hastalığın tedavisi planlanırken eğer bir yürüme bozukluğu yok ise tedavi planlanmasında ön planda egzersizler var olacaktır. Eğer bir basma kusuru var ise ilk yapılacak şey ayakkabının içerisine konulacak olan bir tabanlıkla yürüme ve basma kusurunun ortadan kaldırılması sağlanacaktır.

Ayağın altındaki adalenin yeteri kadar çalışmaması aşil tendomunun kısalmasına ve yürüme bozukluğuna neden olur.

Topuk Dikeni Tedavisi

Topuk dikeni tedavisinde öncelikle ağrı ve dikenin olduğu bölgedeki iltihabın giderilmesi gerekir. Ağrı ve iltihap giderildikten sonra tekrarlamasını önlemek için koruyucu önlemler, fizik egzersizleri ve rehabilitasyon programları uygulanmalıdır.

Ağrı ve iltihabın çözülmesi için uygulanan yöntemlerin başında günümüzde ESWT (şok dalga) tedavisi gelmektedir. ESWT cihazı yardımıyla basınç dalgaları topuk kemiğine uygulanarak tedavi sağlanabilir. 3-5 seans arası yeterli olmaktadır. ESWT tedavisi yeterli olmadığı durumlarda topuğa kortizon iğnesi yapılabilmektedir, etkisi biraz daha fazla olmakla birlikte yan etkilerine karşı dikkatli olunmalıdır

Son yıllarda kişinin kendi kanından elde edilen PRP, kök hücre tedavileri topuk dikeni tedavisinde umut verici yöntemlerdir.

One comment

  • Pingback: Topuk Dikeni Belirtileri | Modasahne

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir