Basur (Hemoroid) Nedir? | Tedavisi | Nedenleri | Belirtileri

Basur nedir? Basur belirtileri nelerdir? Basur neden olur? Basur nasıl tedavi edilir? Basur hastalığının tanısı nasıldır? Basur hakkında bilgiler.

basur nedir

Basur (Hemoroid) Nedir?

Basur ya da hemoroid hastalığı makat bölgesinde bağ doku, atardamar ve toplardamarlarda oluşan şişliklerdir. Hemoroid, hem kadınları hem de erkekleri etkiler.

Hemoroid uzun süre ıkınma yapan, tuvalette uzun süre kalan, ağırlık sporları yapan, bisiklet binen, aşırı kabızlık çeken kişilerde, uzun süre oturmayı gerektiren (sekreterlik, mimarlık, mühendislik vb.) mesleklerde rastlanılan bir sorundur.

Basur hastalığı, 20-50 yaş aralığında yaklaşık her dört kişiden birinde, 50 yaş ve üzerindeki kişilerde ise her iki kişiden birinde görülen bir sorundur. Ülkemizde erişkin nüfusta yaklaşık iki buçuk milyon kişide bu sorunun olduğu tahmin edilmektedir.

Hemoroid hastalığının genetik olarak geçişi kesin ispat edilmemekle birlikte, ailesinde hemoroit olan kişilerde hemoroidin daha fazla görülmesinden dolayı, ailesel bir gelişme olduğu düşünülmektedir.

Basur (Hemoroid) Hastalığının Evreleri Nelerdir?

Basur hastalığının başlıca dört tane evresi vardır. Bunlar:

1. evre basurlar, makat kanalının içinde olan ve dışarıya çıkmayan basurlardır. Bunlar belirti vermez, bazen kanama, makatta dolgunluk, huzursuzluk, baskı hissi yaratabilir.

2. evre basurlar, makatın içindedir, dönem dönem dışarı çıkar ve kendiliğinden tekrar içeri girer.

3.evre basurlar, makatın içinden dışarıya çıkar. Kişinin dönem dönem bunları ittirerek içeriye göndermesi gerekir.

4.evre basurlar ise en son aşamadır. Basur dışarı çıkmıştır, kişi itse bile içeriye gönderemez. Bu düzeydeki basurlara cerrahi girişim yani ameliyat gerekir.

Basur Neden | Nasıl Olur?

Hemoroid hastalığı, başlıca; kronik kabızlık, ishal, uzun süre oturmayı gerektiren meslekler, sürekli dışkı gevşetici ilaçların kullanımı, tuvalette uzun süre kalma alışkanlığı, vücut geliştirme, ata binme, bisiklete binme gibi sporların yapılması, gebelik, loğusalık sonucunda basur oluşabilir.

Basur (Hemoroid) Belirtileri Nelerdir?

Basur, değişik belirtilerde kendini gösterir. Bunlar;

 • Makatta ağrı,
 • Makatta şişlik,
 • Makatta yanma,
 • Makatta kaşıntı,
 • Makatta dolgunluk hissi,
 • Maktan aşağıya sarkma şeklinde belirtiler görülmektedir.

Basur Şikâyetiyle Hastaneye Başvuran Kişi Hangi Süreçlerden Geçer?

Hemoroid yakınmasıyla başvuran hastalarda öncelikle hastanın hikâyesinin alınması çok önemlidir. Hastanın, yakınmasının ne kadar sürede olduğu, hangi tür yakınmalarının olduğu, bununla ilgili herhangi bir tedavi görüp görmemiş olduğu son derece önemlidir. Sonrasında öncelikle fizik muayene yapılır. Fizik muayeneden kasıt, o bölgede oluşabilecek başka hastalıkların olmadığının anlaşılmasıdır.

Fizik muayenesinden sonraki aşama da endoskopik muayene son derece önemlidir. Çünkü en kesin bilgi veren yöntem bu yöntemdir. Burada yapılabilecek birkaç çeşit yöntem bulunmaktadır. Bunlardan Sigmoidoskopi denilen işlem, bağırsağın en son 30 cm’lik bölümün incelenmesi anlamına gelir. Hemoroid yakınması olan kişilerde, genç hastalarda zaman zaman başvurulan bir yöntemdir. Özellikle 50 yaşını geçmiş ve uzun süre hemoroid yakınması olan kişilerde, kolonoskopi yapılması önerilmektedir. Kolonoskopi, bağırsağın tümüne bakılması anlamına gelir.

Basur (Hemoroid) Tekrarlar mı?

Basur hastalığı tekrarlaya bilen bir rahatsızlıktır. Ameliyat yöntemlerinde tekrarlama oranı %5 ile 15 civarındadır. Ameliyatsız tekniklerde ise yani basit bir oturma banyosu veya krem banyosu ile bu oran %50’lere kadar çıkar. Doktor muayenesinde kullanılan girişimlerde, ortalama %20 civarında tekrarlama ya da nüks vakasına rastlanabilir.

Basur Hastalığı İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Basur hastalığında hangi doktora gidileceği sıklıkla tartışma yaratır. Hastalar bu konuda tercih yapmada sıklıkla zorlanır. Basur hastalığı tıpta genel cerrahi uzmanlık alanı içinde yer alır. Genel cerrahlar basurun, hem tanısı hem de tedavisini gerçekleştirir.

Bağırsak ve makat hastalıkları üzerine yoğunlaşan genel cerrahlara ise kolorektal cerrah, proktolog ya da proktoloji uzmanı adı verilir.

Basur Hangi Hastalıklarla Karışır?

Basur hastalığı makat bölgesinin birçok hastalığıyla karışabilir. Bunlar arasında makat çatlakları, fistülleri, apseleri, siğilleri, makat ya da rektum polipleri, makat kanserleri, rektum kanserleri, iltihabi bağırsak hastalıkları gibi birçok makat bölgesi ve kalınbağırsağın son kısmı ile ilgili hastalıklarla karıştırılabilir.

Basur Nasıl Önlenir?

Basur hastalığı çeşitli yöntemlerle önlenebilir. Burada önemli olan aşırı ıkınma, tuvalette uzun süre kalma alışkanlıklarından kaçınma, kronik kabızlık veya kronik ishal gibi durumların önlenmesi, diyetteki lif oranının arttırılması, günde 2 litreden fazla su tüketilmesi, bol miktarda baklagiller ve sebzelerin tüketilmesiyle önlenebilir.

Yukarıda saydıklarımızın dışında uzun süre oturmaktan kaçınmak, motosiklete binme, bisiklete binme gibi sporları aşırı miktarda yapmaktan kaçınmak, vücut geliştirme sporlarında dikkatli olmak gibi önlemler basur hastalığını korumada oldukça önemlidir.

Ameliyatsız Basur Tedavisi

Hemoroidlerin içeride veya dışarıda olmasına göre tedavi düzenlenebilir. Hemoroidler, erken evredeyse yani 1. ve 2.evredeyse ameliyatsız tedaviler uygulanabilir. Bunların arasında iç hemoroid de bant, makat iç bölümündeki hemoroidlere lastik bantlar yerleştirilir. Dış hemoroidde, damarda kireç oluşturan bazı kimyasal maddeler oraya verilir veya o bölgeye lazer, infared denilen kırmızı ışıkla hemoroid tedavi edilir.

Basurun ameliyat yöntemi dışında birçok ameliyatsız tedavisi bulunmaktadır. Önemli olan bu konuyla yoğun uğraşan ve deneyimli, birikimi olan hekimlere tedavi olmaktır.

Basur Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Basur hastalığı tedavi edilmezse değişik sonuçlara neden olabilir. Basur tedavi edilmediği sürece, sürekli kanayacağı için en sık görülen durum anemi (kansızlık) olacaktır. Bunun dışında hasta o bölgede sürekli ağrı, huzursuzluk hissedecektir. Hastanın günlük yaşamı, psikolojisi de bozulabilir. Basurun ileriki formlarında dışarıdaki mikroplar rahatlıkla içeriye girip, ölümle sonuçlanabilecek ciddi enfeksiyonlara ve apselere neden olabilir. Bu nedenle basurlar bu hale gelmeden tedavi edilmesi gerekir.

Basur Bağırsak Kanserine Neden Olur mu?

Basur hastalığı bağırsak kanserine direk olarak neden olmaz, çünkü basur hastalığı o bölgenin varisleridir. Ancak, ileri basurlarda sürekli bir iritasyon yani dışkının sürekli teması, yaraların açılması, kapanması belki o bölgede bir kansere neden olabilir, ama bu konu tartışmalıdır. Daha da önemli olan bağırsak kanserleri basura neden olabilir. Her anal bölgede görülen kanama basurla sonuçlanmaz.

Anal bölgedeki kanamalar çok önemlidir. Bu kanamalar kanser nedeniyle olmuş olabilir ya da basur kanser nedeniyle olmuş olabilir. Bu yüzden bu bölgedeki basur veya kanama gibi her türlü şikâyette vakit geçirilmeden doktora gidilmelidir.

Basur Hastaları Nelere Dikkat Etmelidir?   

Basur hastaları, hastalığın sebebinde en çok rol oynayan yani kabız olmamaya dikkat etmelidir. Bunun için bol sulu, posalı, sebze ve meyve ağırlıklı tüketimde bulunmaları gerekir. Bunların yanı sıra soğukta uzun süre kalmamaları gerekir. Acı, baharat gibi yiyeceklerin tüketilmesine dikkat etmelidirler.

Bu tip hastaların, basurdan şüphelendiği anda doktora başvurması gerekir.

Basur Ameliyatından Sonra Görülen Komplikasyonlar

Basur ameliyatından sonra görülen başlıca komplikasyonlar:

 • Kanama,
 • Makta şiddetli ağrı,
 • Basurun tekrarlaması,
 • Makat çatlağı gelişimi,
 • Makat fistülü gelişimi,
 • Makatta apse gelişimi,
 • Makatta darlık gelişmesi,
 • Aşırı kabızlık hissedilmesi,
 • İdrar yapma güçlüğü belirlenmesi gibi birçok komplikasyon izlenebilir.

Basur Nasıl Tedavi Edilir?

Basur hastalığı tedavisinde, evre 1 ve evre 2’de ameliyatsız tedavi uygulanır. Tedavi genel olarak evre 3 ve evre 4 de yani ileri hemoroidlerde tercih edilmektedir.

Basur ameliyatı birkaç şekilde tedavi edilir. Bu tedaviler arasında en sık yapılan klasik ameliyatlardır. Klasik ameliyatlar açık ve kapalı ameliyatlar olmak üzere ikiye ayrılır. Bu ameliyatlarda varisleşmiş damar paketi kesilip çıkartılır ve kalan yer dikilir.

Son yıllarda, gelişmiş teknolojiye paralel olarak gelişen bazı ameliyat türleri mevcuttur. Bunlardan bir tanesi longo tekniğidir. Stapler denilen otomatik bir aletle yapılan bir ameliyattır. Bozulmuş olan anal bölgedeki tabaka, olduğu gibi aletin içine alınıyor ve alet kendisi kesip, kendisi dikiyor.

Kullanılan diğer bir yöntem ise klasik ameliyatların lazer kullanılarak yapılmasıdır, bu yöntemde son yıllarda sıkça kullanılan bir yöntemdir. Lazerle yapılan ameliyatlar daha kolay iyileşme göstermektedir.

Tüm bu ameliyatların dışında son yıllarda uygulanan, ultrasonla anal bölgeye girilerek esas ana damarların bulunması ve sadece bunların bağlanması, son zamanlarda invaziv yöntemlerden bir tanesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir