Kulak Çınlaması Neden Olur? | Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak çınlaması nedir? Kulak çınlaması neden olur? Kulak çınlaması nasıl tedavi edilir? Kulak çınlaması tedavi yöntemleri nelerdir?

Kulak Çınlaması

Kulak çınlaması, toplumda her 10 kişiden birinde gözlenen bir durum. Kulak çınlamasının tıbbi adı tinntus’tur. Kulakta duyulan sesin hepsi çınlama değildir, farklı seslerden oluşabilir. Fakat ortak bir terminoloji altında toplamak için çınlama olarak adlandırılır.

Kulak Çınlaması (Tinnitus) Nedir?

Kulak çınlaması, dışarıdan bir ses olmadan insanın kafasının içerisinde, kulaklarında bir ses duyması halidir. Bu bir hastalık değildir, bir veya birkaç hastalığın belirtisidir. Kişiler kimi zaman kulak çınlamasını hiç umursamaz. Çınlama hafif olabilir, kimi zamanda kişinin tüm hayatını etkileyecek kadar şiddetli olabilir.

Kulak çınlaması çeşitli nedenlere bağlı olarak kaynaklanabilir. Kolay bir tedavisi yoktur, araştırmak, incelemek ve tedavi sırasında da biraz uğraşmak gerekir.

Kulak çınlamasının altında yatan nedenler bazen fizyolojik hastalıklara bağlı olabilir. Orta kulaktaki kirlerden tutun, orta kulak, iç kulak patolojileri, işitme kaybı hatta beyindeki tümörlere varana kadar pek çok sebep çınlamayı ortaya çıkarabilir.  Ancak kimi durumlarda çınlamanın altta yatan herhangi bir fizyolojik nedene bağlı olmadan da ortaya çıktığı görülmektedir. Bütün tetkiklerin normal çıktığı, işitme kaybının olmadığı durumlarda bile pek çok kişi çınlamadan şikâyetçi olabilmektedir. Kişiler çınlamayı uğultu, rüzgâr sesi, su sesi gibi değişik biçimlerde tariflemektedir.

Kulak çınlaması olan kişilerin tuz ve kafeinden mümkün olduğunca uzak durmaları önerilir.

Kulak Çınlaması Nedenleri Nelerdir?

Kulak çınlaması bir hastalık değildir, çeşitli hastalıklardan kaynaklanabilir. Kulak çınlamasının nedenleri ikiye ayrılır.

  • Kulaktan kaynaklanan nedenler,
  • Kulak dışı nedenler.

Kulaktan kaynaklanan nedenler kendi arasında 3’e ayrılır. Bunlar dış, orta ve iç kulaktan kaynaklı nedenlerdir. Bazen basit bir kulak kiri bile dış kulak yolunun tıkayıp kulak çınlamasına neden olabilir. Bunun dışında çeşitli orta kulak patolojileri, sıvı birikmesi, orta kulak iltihabı, iç, orta kulak spesifik hastalıkları bunlara yol açabilir. Ayrıca iç kulağa bağlı işitme kayıpları, labirentit, akustik nörinom gibi tümörler kulak çınlamasına neden olabilir.

Kulak dışı nedenler ise; tansiyon, şeker, guatr, beyinden kaynaklı hastalıklar olabilir. Bunların dışında psikiyatrik nedenler (anksiyeti, depresyon vb.) olabilir.

Çınlaması Olan Hastanın Değerlendirilmesi

Kulak çınlamasıyla hastaneye başvuran kişide öncelikle hastayı dinleyip öyküsünü, sıkıntısını öğrenmek gerekir. Çınlama hastayı nasıl rahatsız ediyor, sürekli mi, iş hayatını etkiliyor mu, sosyal ilişkilerini etkileyecek derecede rahatsız ediyor mu bunları bilmek gerekir.

Öyküyü aldıktan sonra kulakla ilgili herhangi bir hastalık var mı, ameliyat geçirilmiş mi, eşlik eden işitme kaybı var mı ya da baş dönmesinin olup olmadığını öğrenmek gerekir. Kulakla ilgili kısım bittikten sonra kronik bir hastalık, beyinle ilgili bir ameliyat, rahatsızlık var mı bunları öğrenmek gerekir. Bundan sonra sıra yapılacak tetkiklere gelir.

Kulak Çınlamasında Uygulanan Testler Nelerdir?

Kulak çınlamasında uygulanan testler ikiye ayrılır. Bunlar kulağa yönelik testler, incelemeler ve kulak dışı nedenlere yönelik incelemeler. Kulakla ilgili incelemeler önce odyogram denilen işitme ölçümüyle başlar. İşitmenin ölçümü sırasında çınlamanın frekansı ve şiddeti hesaplanır. Bu işlemden sonra timpanometri denilen orta kulağı değerlendiren test yapılır ve sonrasında iç kulağı değerlendiren otoakustik emisyon testi yapılır, daha sonra beyinle ilgili BERA denilen tetkik uygulanır. Bunlar kulakla ilgili kısımlardır. Bunların haricinde kafa içini değerlendiren Bilgisayarlı Tomografi ve MR gelmektedir. Ayrıca boyun damarlarında olabilecek problemlere karşı doppler tetkiki yapılmaktadır ve arkasından şüphelenilen bir durum varsa ilgili biyokimya kan tetkikleri yapılır.

Kulak Çınlamasının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kulak çınlamasının % 100 bir tedavisi yok, bu yüzden basamak basamak ilerleyen bir tedavi uygulanır. İlk etapta ilaçlar uygulanır. İlaçların bir kısmı yeni başlayan, kısa süreli çınlamalarda kullanılan ilaçlar, bir kısmı da kronik hastalıklarda yani uzayan çınlamalarda kullanılan ilaçlardır. Bu tür ilaçlarda amaç daha çok hastaya mümkün olduğu kadar az yan etki yapması ve uzun kullanımında bir sıkıntı çıkmayacağı bilinen ilaçlardır. Bu ilaçlar sırayla denenmektedir. Çünkü hiçbirinin % 100 bir etkinliği yok, işe yarar ilaç bulunduğunda tedaviye devam edilir. İlaçtan tedavi alınmadığı takdirde tinitus lazeri denilen yöntem denenmektedir. Arkasından yapılan şey biraz daha etkisi olan fakat hastaya kullanma zorluğu ve biraz maliyet yükü getiren tedavi şekli, tinitus maskesi denilen çınlama maskesi tedavisidir. Hasta burada kulağına bir cihaz takıyor, bu cihaz kişinin hem işitmesini düzeltmekte hem de dışarıdan gelen ve çınlama sesini bastırıyor. Bunların haricinde eşlik eden hastalıklar varsa orta kulakla ilgili ameliyatlar, ileri kese iç kulak cerrahileri ve bunun dışında beyinle ilgili ameliyatlar spesifik bir hastalık olursa tedaviye eklenmektedir.

Çınlama, diğer tüm kronik hastalıklarda ki gibi sağlıklı bir yaşamayı gerektiriyor. Sağlıklı yaşamak için tansiyonun kontrol altında tutulması, sağlıklı beslenmek, gerekli spor aktivitelerini yapma mutlaka uyulması gereken kurallardır. Çınlamaya spesifik olarak gürültüden uzak durmak, yüksek gürültülü ortamlarda bulunmamak, sakin ortamlarda bulunmak, mümkün olduğunca heyecan, sıkıntı ve stresten uzak durmak gerekir.

Kulak Çınlaması Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak çınlamasının tedavisi diğer hastalıkların tedavisinde olduğu gibi nedene yöneliktir. Dış kulak yolu tıkaçları temizlenerek veya yıkanarak tedavi edilir. Çınlama kulak zarındaki delinmeden kaynaklanıyor ise ameliyat edilebilir. Orta kulak iltihapları, orta kulaktaki sıvı birikmelerinin bir kısmı ilaçlarla bir kısmı da cerrahi olarak tedavi edilebilmektedir.

Çınlama, nadir olarak görülen kulak sinirinden kaynaklanan tümörlerin belirtisiyse bu tümörü ortadan kaldırmak gerekir. Eğer çınlamanın sebebi tansiyon düşüklüğüyse tansiyon düzenleyici ilaçlarla tedavi edilebilir. Guatr bezinin çalışması kendi fonksiyon bozukluğu ile ilgiliyse bunlara yönelik düzenleme yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir