Kurdeşen Nedir? | Belirtileri | Nedenleri | Tedavisi

Kurdeşen nedir? Kurdeşen nasıl tedavi edilir? Kurdeşen belirtileri nelerdir? Kurdeşen nedenleri nelerdir?

kurdeşen

Kurdeşen, toplumda sık rastlanılan hastalıklardan bir tanesidir. Her yüz hastadan yirmisi, hayatında bir defa kurdeşen döküntüsü geçirebilir.

Kurdeşen Nedir?

Kurdeşen ya da ürtiker, kırmızı deri ve mukozalardaki küçük damarlardan bitişik dokuya kanın sıvı kısmının sızması sonucu oluşan bir hastalıktır.

Hastalık deride kızaran, kabaran ve kaşınan döküntülere neden olur. Döküntüler kısa sürer ve en çok gövdede olmak üzere vücudun her yerine yerleşir. Kabarıklıklar genellikle 0,5 ile 1 cm arasında değişen, ödemli şişlikler şeklinde seyreder. Bazen sivilce şeklinde kırmızı kabarıklar olabilir.

Ataklar, çoğunlukla geceleri ortaya çıkar. Kurdeşenin oluşmasında birçok faktör etkilidir. İlaçlar, kimi kan ürünleri, bazı yiyecekler, gıda katkı maddeleri ve fiziksel ajanlar kurdeşene neden olabilir. Bunların yanında idrar ve boğaz yolu enfeksiyonları, bağırsak parazitleri, kimi romatizmal hastalıklar ürtikere yol açabilir.

Kurdeşende belirtiler 6 haftadan kısa sürerse akut, 6 haftadan uzun sürerse kronik kurdeşen olarak tanımlanır. Tabloya, mide, bağırsak sisteminde ve solunum yollarında ödem eşlik edebilir. Nefes darlığı, ishal ve karın ağrısı görülebilir.

Kurdeşen, hiçbir şekilde bulaşıcı bir hastalık değildir. Döküntülerin yaygın olması, kişiden kişiye bulaşacağı gibi bir endişe yaratsa da dokunmakla başka bir insana kurdeşeni bulaştırmak mümkün değildir.

Kurdeşen Türleri Nelerdir?

Kurdeşen, akut ve kronik olarak ikiye ayrılır. Akut kurdeşen, etken maddelere maruz kalındığında aniden ortaya çıkan, en az 2 ile 6 saat içerisinde döküntülerin ortaya çıktığı durumdur. Kronik ürtiker ise bu olayın 6 haftadan uzun sürmesiyle ortaya çıkan durumdur.

Akut kurdeşen, kısa sürelidir. 1 veya 3 gün içerisinde sona erer, nadiren 6 haftaya kadar uzayabilir. Kronik kurdeşen 6 haftadan uzun sürüp, 10-20 yıl kadar sürebilir.

Kurdeşen Belirtileri Nelerdir?

Kurdeşen, çeşitli şekillerde belirtiler verir. Göz kapağı, dudak, kulak kepçesi, avuç içi, ayak tabanı, tüm vücutta ödemli plaklar şeklindedir. Aniden ortaya çıkar. Bazen dakikalar bazen de saatler içinde kendiliğinden söner ve ataklar halinde devam eder.

Akut kurdeşen, bir hafta içerisinde çoğunlukla kendiliğinden iyileşme eğilimlidir. Kurdeşen, kronik olduğu zaman hayatı zorlaştıran bir hastalık haline dönüşür.

Kaşıntılı bir hastalıktır, nadiren kaşıntı olmayabilir. Özellikle göz kapaklarında, dudaklarda şişmeyle seyreder ve kaşıntıdan ziyade yanma olur.

Kurdeşenin Nedenleri Nelerdir?

Kurdeşenin nedenleri, belirtileri gibi çeşitlidir. Nedenler arasında gıdalar en başta söylenebilir. Gıdalar içerisinde özellikle boyalı maddeler, katkı maddesi içeren gıdalar, çekirdekli tüm yemişler, meyve ve sebzeler, balık ve etler kurdeşene neden olabilir.

İkinci sıklıkla görülen neden, ilaçlardır. Özellikle ağrı kesicilerin sık sık kullanılması kurdeşenin en çok sebeplerinden bir tanesidir. Bu nedenden sonra enfeksiyonlar gelir. Bunlar, diş apsesi, safra kesesi iltihabı, hepatit, tüberküloz gibi hastalıklardır. Daha sonra vücudumuzdaki diğer hastalıklar gelir. Özellikle tiroid hastalıkları, eklem romatizması hastalıkları, akut romatizmal ateş gibi rahatsızlıklar kurdeşene neden olur.

Kurdeşen Kimlerde Daha Sık Görülür?

Kurdeşen hastalığı daha çok alerjik hastalarda daha fazla görülür. Geçmişinde veya ailesinde astım, atopik dermatit öyküsü olan kişilerde, kurdeşenin görülme sıklığı daha fazladır. Bunların yanı sıra stresli olan kişilerde kurdeşen daha sıklıkla görülür.

Gıdalar, akut kurdeşenin ortaya çıkmasındaki en sık nedenlerden bir tanesidir. Ancak bunlar sadece katkı maddeli olan gıdalar değil, günlük hayatta tüketilen; deniz ürünleri, kuruyemişler, baharatlar, çekirdekli tüm yiyecekler (çilek, domates…), kurubaklagiller gibi hemen hemen tüm yiyeceklere karşı alerjiler ortaya çıkabilir.

Kurdeşen Hangi Deri Hastalıklarıyla Karıştırılabilir?

Kurdeşen, diğer deri hastalıklarıyla çok karışan bir hastalık değildir. Nadir olarak sadece kaşıntıyla seyrettiğinde atopik dermatitle karıştırılabilir veya ilaç döküntüleriyle nadiren karışabilir, bunların dışında diğer deri hastalıklarıyla çok fazla karışmaz.

Kurdeşen Nedeniyle Oluşan Kaşıntı Nasıl Geçer?

Kurdeşen nedeniyle oluşan kaşıntı oldukça rahatsızlık vericidir. Kaşıntı, hastaların öncelikli olarak doktora başvuruş nedenidir. Kurdeşende görülen kaşıntı, antihistaminik yani kaşıntıyı kesici ilaçlarla tedavi edilir. Ayrıca kişinin soğuk duş alması, soğuk kompresler uygulaması kaşıntıyı azaltmaktadır.

Dıştan sürme olarak kullanılan nemlendiriciler veya kremler kaşıntının kesilmesi için çok etkili değildir. Çünkü kurdeşende, kanda histamin adı verilen madde arttığı için bu maddeyi azaltıcı ilaçlar kullanarak kaşıntı azaltılır. Ağız yoluyla alınan ilaçlar, dıştan sürülen ilaçlardan daha etkilidir.

Kurdeşen Nasıl Tedavi Edilir?

Kurdeşen, akut veya kronik olmasına göre farklı seyirde tedavi edilir. Akut kurdeşen görüldüğü zaman ilk tedavinin acil servisteki doktor tarafından yapılması daha sonra mutlaka bir cilt hekimine başvurulması gerekmektedir.

Akut kurdeşen genellikle kısa süreli olduğu için tedavide kısa süreli olacaktır. Kronik kurdeşende ise tedavi uzun sürelidir. Kurdeşende öncelikle, altta yatan bir hastalığın olup olmadığı tespit edildikten sonra tedaviye başlanır. Herhangi bir sebep bulunmazsa ki kurdeşende bazen hiçbir sebep bulunmayabilir. Bu o zaman idiyopatik kurdeşen olarak adlandırılır.

Kurdeşen İçin Ne Tür İlaçlar Kullanılır?

Kurdeşen için özellikle antihistaminik denilen, vücutta histamin adı verilen maddenin salgılanmasını engelleyen ilaçlar kullanılır. Bazen akut ürtiker çok şiddetli olabilir, bu nedenle kortikosteroidler hastaya uygulanabilir. Ancak bu ilaçlar, sadece doktor gözetiminde yapılır.

Kişiler, kurdeşeni kendi kendine tedavi edemez. Tedavinin seyrini, şeklini, ilaçların miktarını ve süresini ancak bir doktor gözetiminde yapılabilir. Yanlış ilaç kullanımı kurdeşenin kısa sürede bitmesi yerine uzamasına neden olabilir.

One comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir