Kas Yırtılması Nasıl Tedavi Edilir? | Belirtileri | Neden Olur?

Kas yırtığı nedir? Kas yırtığı nasıl tedavi edilir? Kas yırtığının belirtileri nelerdir? Kas Yırtığı neden olur? Kas yırtığı nasıl anlaşılır?

Kas Yırtığı Neden Olur

Kas Yırtılması Nedir?

Kas, vücudun hareketini sağlayan ve kemik yapının yardımcısı olan dokulara denir. Kas yırtılması, liflerin zorlanmaya bağlı olarak kanamasıdır.

Kas Yırtığı Neden Olur?

  • Şiddetli düşme sonucu,
  • Kasın aşırı gerilmesi,
  • Yorgun olan kasın ani hareketi sonucu

kas yırtığı ile karşılaşılabilir.

Kas Yırtığının Belirtileri Nelerdir?

Kas yırtığı, yırtıldığı bölgedeki kasın özelliğine göre belirti gösterir. Kol kasında meydana gelen yırtıklarda, kolun hareketini yapmada zorlanma, aşırı ağrı, kızarıklık, şişme şeklinde kendini gösterir.

Kas yırtıklarında öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken nokta şişme olup olmamasıdır. İkinci dikkat edilecek nokta ise şiddetli ağrıdır. Ağrı, kişinin hareketlerini yapmasına engel olur. Bu nedenle ani zorlama veya travma sonucunda oluşan kas ağrısı, hareket kısıtlılığı, şişme gibi şikâyetlerin görülmesi halinde mutlaka doktora gidilmelidir.

Kas Yırtığı Nasıl Anlaşılır?

Kas yırtığının muayenesi tecrübeli biri tarafından yapılmalıdır. Çünkü hafif gibi görülen bir kas yırtığı ciddi sorunlar teşkil edebilir ve uzun sureli olabilir. Kasın koptuğu bölgede ele bir boşluk veya üst kısmında ciddi bir şişlik gözlenebilir.

Kanamanın görülmesi halinde siyahlaşma, morarma iler ki günlerde gözlenebilir. Yırtık, üçüncü derece bir yırtıksa o zaman ciddi kanama kendini hemen belli eder. Kas yırtıklarında en belirgin muayene bulguları bunlardır. Bunların yanı sıra çok şiddetli ağrılar çekilebilir.

Kas Yırtığı Tedaviden Sonra Tekrar Eder mi?

Kas yırtığı tamamen tedavi edilmemişse sıklıkla devam eder. Kas yırtığı küçümsenmemelidir, kronikleşebilir.

Kas yırtıkları:

  • Tam olarak tedavi edilmediği sürece kişiyi günlük hayatta ve sporda zorlayabilir.
  • Kas içerisinde ağrı ve çekmeler meydana gelebilir.
  • Dinlendirme, buz uygulaması, fizik tedavi ve masajdan oluşan tedavi yöntemleri sırasıyla uygulanmalıdır.

Kişi, günlük hayatına devam edecekse hafif kuvvetlendirmeler yapması yeterli olacaktır. Ancak kişi spora devam edecekse, ciddi antrenmanlar yapması gerekir.

Kas Yırtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kas yırtıkları, yırtığın büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Küçük kas yırtıklarında ilaç tedavisinin yanı sıra kasın dinlendirilmesi, yarım alçı denilen atel yapılarak istirahat edilmesi sağlanır. Daha büyük kas yırtıklarında ise yırtığın yerine ve büyüklüğüne göre cerrahi tedavi gerekebilir. Büyük yırtıklarda kasların dikilmesi, kas grupları arasında ki bağlantının tekrar sağlanması gerekir.

Kas yaralanmalarında ilk 72 saatte kanamayı azaltmak için buz tedavisi uygulanmalıdır. Bunun yanı sıra kanamayı azaltan antienflamatuar ilaçların kullanılması da pratik bir çözümdür. Ağrılı dönem bittikten sonra kasın, yavaş yavaş fizik tedavi ve egzersiz programlarıyla eski gücüne kazandırılması tedavinin ana prensipleri arasında yer alır.

Buz tedavisi, günde 20 dakikalık 3 seans şeklinde ve koruyucu bir katman (havlu gibi) eşliğinde uygulanmalıdır.

  

2 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir