Peyami Safa Fatih Harbiye Kısa Özeti

Peyami Safa Fatih Harbiye kısa özeti, Fatih harbiye romanı kısa özeti, Fatih Harbiye roman kahramanları, Fatih Harbiye romanı konusu.  

ROMAN HAKKINDA KISA BİLGİ

Roman Peyami Safa’nın olgunluk dönemi eserlerindendir. Mahşer, Şimşek ve Biz İnsanlar adlı romanlarında olduğu gibi Fatih – Harbiye romanlarında da Doğu – Batı sorunsalı ele alınmış ve karakterlerde somutlaştırılarak işlenmiştir.

ROMANIN KAHRAMANLARI

Neslihan, Şinasi, Faiz Bey, Macit

ROMANIN KONUSU

Eserde Neriman ve Şinasi vasıtasıyla Doğu – Batı karşılaştırması yapılmaktadır.

FATİH HARBİYE KISA ÖZETİ

Neriman’la Şinasi çocukluk arkadaşlarıdır. Neriman, yedi yıldır birlikte olduğu dostu Şinasi’den gittikçe uzaklaşmaya başlar. Giyimi, zevkleri, derslerine ve çevresine karşı tavırları değişmiştir.

Doğu medeniyetine mensup olmaktan rahatsızlık duymakta, buna karşılık Atı medeniyeti ve ona ait her şeye sevgi duymaktadır. Bu yüzden İstanbul’da Batının etkilerini en çok üzerinde taşıyan Beyoğlu semtine karşı aşırı bir sevgi duyar ve her fırsatta evlerinin bulunduğu Fatih’ten travmaya binerek oraya dolaşmaya gider. Bu arada Beyoğlu’ndan tanıştığı zengin aile çocuğu Macit ile arkadaş olur. Macit onun gözünde Batıyı ve medeniliği temsil eden bir gençtir. Bu yüzden ona karşı bir sevgi ve hayranlık duyar.

Hatta Neriman bir gün Şinasi’ye yalan söyleyerek Macit ile buluşmaya gider. Fakat Şinasi bu yalanın farkına varır ve araları iyice bozulur. Bir gün Macit Neriman’ı zengin insanların katılacağı büyük bir baloya davet eder. Neriman da bu baloya katılmayı çok istemektedir. Baloya gitmeye izin alabilmek ve gerekli parayı temin edebilmek için, son zamanlarda değişen tavırlarından dolayı kendisine kızmakta olan babası Faiz Bey’in gözüne girmeye çalışır. Uzun konuşmaların ardından Faiz Bey, Şinasi ile birlikte gitmeleri şartıyla baloya gitmesine izin verir. Bunun üzerine Neriman baloda giyeceği bir elbise almak için Beyoğlu’na gider. Dönüşte dayısının evine uğrar. Fakat burada dayısının kızlarından dinlediği hikâye Neriman’ın yaşamını değiştirir. “Fakir bir Rus gitaristle yaşayan bir Rus kızı, az parayla yaşamak kendisine ağır geldiği için onu terk ederek, tanıştığı zengin bir Rum ile evlenir. Fakat bu zenginlik içindeki hayatta eskisinden çok daha mutsuz olur. Bu hayattaki her şeyi ve çevresindeki insanların davranışlarını basit ve yapmacık bulur. Pişman olarak tekrar fakir Rus gitariste döner. Fakat adam kendisini kabul etmez. Buna dayanamayan Rus kızı intihar eder.”

Neriman dinlediği bu hikâye il kendi yaşamı arasında büyük bir benzerlik bulur. İzlediği yolun yanlış olduğunu, mutlu olmak için sadece paranın ve medeniyetin yeterli olmadığını, mutluluğun iç huzura bağlı olduğunu anlar. Doğu medeniyeti ürünü olduğunu düşünerek nefretle bir kenara bırakmış olduğu udunu tekrar eline alır. Şinasi ile de en kısa zamanda evlenmeyi kabul eder. Artık Neriman, babası Faiz Bey ve Şinasi mutsuz geçen günlerin ardından nihayet huzurlu günlerine geri dönmüşlerdir.

30 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir