Sivilce Neden Olur? | Nasıl Tedavi Edilir?

Sivilce nedir? Sivilce neden olur? Sivilce sıkmak doğru mudur? Sivilce izi nasıl tedavi edilir? Lazerle sivilce izi tedavisi, Evde yapılabilecek sivilce maskeleri nelerdir?

Sivilce Neden olur

Sivilce, sık görülen bir cilt hastalığıdır. Toplumun ortama olarak %85’i hayatının bir döneminde sivilceyle ilgili problem yaşamaktadır, bu oldukça sık bir oran. Genellikle görülme yaşları 30 yaş altıdır ancak bazı kişilerde iler ki yaşlarda sivilce görülmektedir. Sivilceler genellikle yağlı cilt yapısında görülür.

Sivilce (Akne Vulgaris) Nedir?

Akne vulgaris Türkçe adıyla ergenlik sivilcesi, ergenlik çağındaki gençlerin yaklaşık %70’ini etkiler. Sivilce, kıl folikülü ve yağ bezlerinden kaynaklanan bir cilt rahatsızlığıdır. Daha çok ergenlik döneminde görülmektedir. Genellikle deri yağlanması ve yağ bezlerinin fazla çalıştığı, yağlı cilde sahip olan insanlarda daha çok görülen bir sorundur.

Sivilce nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Ancak akneye sebep olan bazı mekanizmalar bilinmektedir. Bunlar; ciltte yağlanmanın artması, gözeneklerin tıkanması ve bu bölgede bakterilerin yerleşerek iltihaplanmaya neden olmasıdır.

Stres, sivilce oluşumun en önemli faktörlerindendir. Stresin yanı sıra birtakım hormonal bozukluklar aknenin artmasına neden olmaktadır. Kadınlar için adet dönemleri, bazı ilaçların kullanımı da akneye neden olabilir, yanlış kozmetik kullanımı sonucunda kozmetik aknesi denilen tablo ortaya çıkmaktadır.

Sivilcede önemli olan nokta tedaviye erken dönemde başlamaktır. Tedavinin gecikmesi halinde ciltte birtakım iz oluşumları olmakta ve bunların tedavisi biraz daha uzun sürmektedir. Bu nedenle problemin yaşanması halinde en kısa sürede konuyla ilgili uzman bir doktora başvurarak gerekli tavsiyeler alınmalıdır.

Sivilceli kişilerin yağlı gıdalardan uzak durması gerekir. Ayrıca bu kişilerin stresli ortamda bulunmamaları gerekir.

Sivilceler asla ellenmemeli, sıkılmamalıdır. Sivilceyi sıkarak, iltihabın daha aşağıya inmesine ve çevreye yayılmasına en önemlisi de kalıcı izlere neden olabilirsiniz.  

Vücutta çıkan sivilceyi sıkmak yüzde iz kalmasına ve sivilcenin büyümesine neden olabilir.

Sivilce İzleri Nedir?

Sivilce izleri, sivilce hastalığı tedavisinden sonra ciltte bıraktığı izlerdir. Bu izleri mümkün olduğunca engelleyebilmek için sivilce tedavisine erken dönemde başlamak gerekir. Ancak sivilce izi yine de oluşmuşsa bunların tedavisi mümkündür.

Sivilce Nedenleri Nelerdir?

 • Genetik faktörler,
 • Stres,
 • Hormonal nedenler,
 • Cilt için uygun olmayan birtakım ürünlerin kullanılması sivilcenin belli başlı nedenlerini oluşturur.

Sivilce Neden Olur?

Kişide probleme neden olan sivilce, yağ kanalıyla ilgili bir sorundur. Vücudun belli bölgelerinde (yüz, sırt, göğüs) çok sayıda yağ kanalı bulunmakta. Bu kanalların tıkanması ve cilt yüzeyindeki bakterilerin yağlardan beslenmesi sonucunda sivilceler ortaya çıkar.

Yağ kanallarının tıkanma nedeni, vücutta yağ salgılanmasının artmasıdır. Bu salgılamanın artmasına birçok faktör etki etmekte. Ergenlik dönemi veya sonrasında hormonların fazla çalışması sonucunda vücutta yağlanma artışı görülür ve buna bağlı olarak sivilceler ortaya çıkar.

 • Cildin yapısı,
 • Beslenme biçimi,
 • Kalıtsal özellikler kişinin vücudunda ne kadar sivilcesi olabileceğini etkileyen nedenlerdir.

Sivilce oluşumuna neden olan diğer bir faktörde beslenme biçimidir. Bunlar arasında kan şekerini hızla yükselten besinler (karbonhidratlar) sivilce oluşumuna neden olmaktadır.

Yukarıda belirtilenlerin yanı sıra bazı ilaçların kullanımına bağlı olarak sivilce oluşabilmekte.  Kortizon kullanımı, bazı kanser ilaçları, ağır ilaçlar, B12 vitamini sivilce oluşumuna neden olabilir.

Sivilcelere Karşı Hangi Kürler Yapılabilir?

Sivilce tedavisinde sık olarak A vitamini kremler ve antibiyotik, dezenfektan içeren kremler kullanılır. Bunların yanı sıra salisilik asit, çinko içeren yapma ilaçlar kullanılır. Bu tür ilaçlar genellikle birlikte veya dönüşümlü verilmekte ve gece sürülmeleri tavsiye edilir.

Bu ilaçların kuruluk yapması nedeniyle hastaların dikkat etmesi gereken noktalar;

 • Yağsız nemlendiriciler kullanmak,
 • Yağsız güneş kremleri kullanmak,
 • Makyaj yapmamak,
 • Fondöten ve pudra seçiminde özellikle yağsız olanları seçmek ya da hiç kullanmamak doğru olandır.

Sivilce tedavisinde sürme ilaçların yeterli olmaması halinde ağızdan tedavilere geçilebilir. Evde yapılacak tedavilerde cildi temiz tutmak ve sağlıklı beslenmek yapacağımız en iyi uygulamadır.

Sivilce İzleri İçin Evde Yapılabilecek Maskeler  

Sivilce izi oluştuktan sonra aslında profesyonel tedaviler gerekmektedir. Ancak kişinin imkânı yoksa sivilcenin bıraktığı izleri gidermek için bazı doğal maskelerden faydalanılabilir. Örneğin yulaf ununun yatıştırıcı ve kızarıklık giderici özelliği bulunur. Sivilce izlerinin kızarık olduğu dönemde yulaf unu ile balı karıştırarak yüze 10 ile 20 dakika arası uygulama yapabilirsiniz.

Evde uygulayabileceğimiz diğer bir maskemizde yoğurtla yapılan cilt maskesidir. Birçok faydası olan yoğurdu yulaf unuyla karıştırarak yüzünüzde 20 dakika bekletebilirsiniz.

Yumurta akı cildi gerici, rahatlatıcı etkiye sahiptir ve içeriğindeki proteinler cilt için faydalıdır. Yumurta akını haftada bir kere yüzünüze sürüp 10 dakika beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

Sivilce izi olan kişiler pirinç ununun beyazlatıcı etkisinden yararlanabilir. Pirinç ununu az miktarda tarçınla (tarçın kan dolaşımını arttır ve aydınlatıcı bir etkiye sahiptir.) karıştırıp yüzü tahriş etmeden peeling yapılabilir.

Bu tür maskeler cildin rahatlamasına, izlerin hafiflemesine ve kan dolaşımı artırması nedeniyle cilde canlandırıcı bir etki sağlar.

Sivilce Oluşumunu Engellemek İçin Yapılması Gerekenler

Sivilce oluşumunu engellemek için yapılacak en önemli olay ilk olarak cilt tipi için uygun kozmetik ürünleri belirlemektir. İlk yol iyi bir temizleyici ürün kullanmaktır. Makyajlı uyumak, kalın pudralar kullanmak sivilce oluşumunu arttırır. Dolayısıyla cildi derinlemesine temizleyici ürünlerin kullanılması gerekir.

Cilt temizliği yapıldıktan sonra uygun bir nemlendirici kullanılmalı. Yağlı cildin nemlendiriciye ihtiyacı yoktur kanısı yanlıştır. Aslında yağlı ciltlerinde nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Ancak bunlar özel, su bazlı ürünler olmalı.

Üçüncü aşamada ise aralıklı olarak cilt bakımı yapılmalıdır.

Lazerle Sivilce İzleri Tedavisi Nasıldır?

Lazerle sivilce izi tedavileri, yapılan lazerin cinsine göre değişir. Fraknsiyonelli lazerler uygulandığında genellikle ciltte kızarıklık, hafif kabuklanmalar olabilir. İşlemden sonra yaklaşık 1-2 gün süren hafif kabuklanma, ödem sonrası ince kabuklanmalarla hastalar yaklaşık 5 ile 7 gün sonrasında düzelir.

Deriyi soymadan lazerlerde yaklaşık yarım gün süren hafif bir pembeleşme görülür, sonrasında kişinin cildinde herhangi bir değişiklik gözlenmemektedir.

Deri soyan lazerlerde ise 7-10 günü bulabilen kabuklanmalar, kızarıklıklar görülür. Kabuk döküldükten 10-15 ya da 1 ay süren kızarıklıklar görülebilir.

Günümüzde franksiyonel lazerler ve deri soymadan yenileyen lazerler daha yaygın kullanılmaktadır. Bu yöntemler hem kolaylıkla makyaj malzemeleriyle kapatılmakta hem de deri soyan lazerler kadar iyi sonuç alınabilmektedir.

Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?

Sivilce tedavisinde en önemli nokta hastanın yaşı, sivilcelerin şekli ve dağılımıdır. Özellikle erken dönemde siyah veya beyaz noktacıkların olduğu sivilcelerde cildi soyan, kurutan birtakım kremler ya da losyonlar tedavide yeterli olacaktır. Eğer sivilceler iltihaplı bir hal almışsa kırmızı kabarıklıklar ya da iltihaplı yaralar şeklinde ise tedaviye antibiyotikli kremlerin eklenmesi gerekir.

Sivilceler yüz dışında özellikle gövdenin ön kısmında veya sırtta çok sayıda ise bu iltihaplı sivilcelere bazen kistik sivilcelerde eklenmişse o zaman harici kremler, losyonlar yeterli olmayacaktır. Tedaviye antibiyotikler (özellikle ağızdan alınanlar) ya da özel A vitaminlerinin verilmesi gerekli olabilir.

Sivilce sorunlarına bazen özellikle kız çocuklarında veya bayanlarda adet düzensizlikleri, kıllanma gibi sorunlarda eşlik edebilir, eğer bu tür problemlerin görülmesi halinde sivilce tedavisinde doğum kontrol hapları kullanılabilmektedir.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir