Diz Ağrıları Neden Olur? | Tedavi | Ne İyi Gelir?

Diz ağrıları nasıl tedavi edilir? Diz ağrıları neden olur? Diz ağrısına ne iyi gelir? Dizden ses gelmesi, Diz kapağı neden ağrır?

Diz Ağrıları Neden Olur

Diz Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Diz ağrısının belli nedenleri vardır. Ağrıları, yaş gruplarına göre ayıracak olursak gençlerde görülen diz ağrılarının sebepleri şöyledir:

 • Menisküs yaralanmaları,
 • Sportif aktivitelerde yaşanan bağ yaralanmaları,
 • Kıkırdak yaralanmaları,
 • Genç yaş grubunun diz ağrısının en başta gelen nedenlerindendir.

55 – 60 yaşın üzerine çıkıldığında diz ağrısının bugün için en bilinen nedeni diz ekleminin kireçlenmesidir. Diz eklemi kireçlenmesi, insan ömrünün uzamasıyla birlikte dünyada en çok karşılaşılan hastalıktır. Diz eklemi, en kullanılan ve yıpranan eklem olması nedeniyle diz kireçlenmesi çağın sorunu haline gelmiştir. Bunların dışında dizin romatizmal hastalıkları vardır. Bunlar, romatizmanın tipine göre çocukluk, gençlik veya ileri yaşlarda başlayabilir.

Diz Kapağı Neden Ağrır?

Diz kapağı ağrısı veya diz önü ağrısı en sık görülen hastalık gruplarından biridir. Hızlı büyüyen çocuklarda dizin ön kısmındaki büyüme çekirdeği aşırı gerilerek ağrıya sebep olabilir. Diz kapağı ağrısına yol açabilecek yanlışlar:

 • Dizi çok fazla bükerek oturmak,
 • Ayağı alta alarak oturmak,
 • Uyurken dizi karna çekerek yatmak.

Diz Ağrısı Tipinden Ağrının Nedeni Nasıl Anlaşılır?  

Bu, dizdeki hastalıkla ilgili bir durumdur. Örneğin, bir sporcunun menüsküs yırtığı varsa bu durum kişi oturup kalkarken veya spor yaparken rahatsız eder. Kişide eğer büyük bir menüsküs yırtığı yok ise günlük yaşamda asla rahatsız etmez ve bir menüsküs yırtığı ile kişi yaşamını sportif aktivite yapmadan sürdürebilir. Diz kireçlenmesi istirahat halinde hiçbir ağrıya neden olmaz. Ancak günlük yaşantıya başlanıldığı andan itibaren, dize binen yükün artması nedeniyle kireçlenmiş olan eklemin ağrımasına neden olur.

İltihaplı romatizmal hastalıklarda diz istirahat halindeyken de ağrıyabilir. Bu ağrılar genellikle gece vaktinde artar. Diz kapağında basit bir kireçlenme varsa bu kendini ilk merdiven inip çıkarken veya oturup kalkarken gösterir ya da menüsküs yırtığı bulunması durumunda sportif aktivite yapılması halinde ağrı ortaya çıkar.

Dizden Ses Gelmesi

Diz ekleminden ses gelmesi hastaları en çok korkutan sorunlardan biridir. Hiçbir şikâyeti ve dizinde ağrısı olmayan kişilerin dizinden ses gelmesi nedeniyle doktora başvurabilir. Her hangi bir eklemden ses gelmesi her zaman bir hastalık anlamına gelmez.

Dizdeki sesin önemsenmesi gereken durumlar:

 • Diz ekleminden gelen ses artıyorsa,
 • Sesin niteliği değişiyorsa,
 • Sese ağrı da eşlik ediyorsa,
 • Eklem hareketlerinde kısıtlanma varsa,
 • Dizin ısısı artıyorsa

ciddiye almak gerekir. Çünkü bunlar bir hastalığın belirtisi olabilir.

Diz Hastalıklarında Ağrıya Eşlik Eden Belirtiler

Diz hastalıklarında ağrı dışında başka belirtilerde vardır. Bu belirtiler, hastalığın cinsine göre değişiklik gösterir. Menisküs yırtığı, bağ kopması gibi durumlarda dizde kilitlenme ya da takılma gibi belirtilere neden olabilir. Romatizmal hastalıklarda dizdeki ağrıya eklemde güçsüzlük, zayıflık ve ısı artışı gibi bulgular eşlik eder. Diz ekleminde eğer tümör ve benzeri hastalıklar varsa ağrının yanı sıra dizde ele gelen şişlik görülebilir.

Diz Ağrısını Hafifletmek için Evde Neler Yapılabilir?

Başlangıç aşamasındaki bir diz ağrısını hafifletmek, azaltmak, ortadan kaldırmak için evde yapılabilecek hareketler vardır. Diz ekleminin etrafında önemli kaslar vardır. Diz eklemi çevresindeki kasların zayıflamaya başlaması halinde dize binen yük artar. Diz eklemi kasları aktivitelerin azalması ile zayıflar. Dolayısıyla dizin üst, alt ve diz kapağı kemiğine binen yükler artar.

Diz ağrısını hafifletmek için evde yapılabilecek en önemli şey egzersizdir. Yani diz çevresi kaslarını kuvvetlendirmektir. Diz ağrısını gidermek için egzersiz sonrası buz uygulamaları yapabilirsiniz. Doğrudan ağrı kesici kullanmak yerine, doğal yöntemler olan egzersiz ve soğuk uygulamasıyla diz ağrılarını kontrol etmek hastalığın başlangıç aşamasında yapılabilecek en doğru tedavi yaklaşımıdır.

Diz Sorunları Yaşamamak İçin Yapılması Gerekenler

Diz eklemini, sorunlardan ve hastalıklardan uzak tutmak için dize iyi bakmak gerekir. Bunun içinde öncelikli olarak kilo alımından kaçınılmalıdır. Dize binen bu fazla yük, diz eklem kıkırdağının erken dönemde yıpranmasına, bozulmasına ya da diz ekleminin kireçlenmesine neden olur. Dizi alta alarak oturmak, diz kapağı kemiğinizin arkasındaki kıkırdağın daha erken bozulmasına neden olur.

Diz Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir?

Diz ağrılarının tedavisinde öncelikli olarak yapılması gereken şey hastalığın isminin konmasıdır. Diz ağrılarında yapılan en büyük hata, her ağrıyı ağrı kesici ile tedavi etmeye çalışmaktır. Diz ağrısı tedavilerinde ilk olarak hastanın öyküsü alınır. Ağrının ne zaman olduğunu, yürürken mi, otururken mi, gecemi olduğunu, merdiven inip çıkarken problem yaşayıp yaşamadığı sorulur. Bu sorgulamalar yapıldıktan sonra hastanın dizi elle muayene edilir. Diz muayenesi yapıldıktan sonra gerekli olan tetkikler (MR, röntgen) istenir. Bütün bu aşamalar tamamlandıktan sonra hastalığın teşhisi konur. Teşhis konulduktan sonra örneğin, bir menüsküs yırtığını ilaç veya ağrı kesici ile tedavi etmek mümkün değildir. Çünkü menüsküs yırtığı dizin kıkırdağını bozacağından dolayı bu yırtığın mutlaka cerrahi olarak tedavi edilmesi gerekir. Dizde, kireçlenme hastalığı görülebilir. Kireçlenme hastalığının dereceleri vardır. Başlangıç derecesindeki bir kireçlenme hastalığında cerrahi tedavi düşünülmez. İlaç ve fizik tedavi uygulamaları ile tedavi yapılır. Ancak ilerleyen kireçlenme hastalığında cerrahi tedaviler uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir