Cilt Kanseri Nedir? | Belirtileri | Tedavi

Cilt kanseri nedir? Cilt kanseri nasıl tedavi edilir? Cilt kanseri belirtileri nelerdir? Cilt kanseri çeşitleri nelerdir? Cilt kanseri vücudun hangi bölümlerinde görülür?

Cilt Kanseri Nedir?

cilt kanseri

Derideki kötü huylu oluşumlara cilt kanseri veya deri kanseri denir. Cilt kanseri, toplumda sık olarak görülen kanser türleri arasında yer alır.

Cilt kanseri, erkelerde kadınlara oranla daha sık görülmektedir ve bu kanser türünde ileri yaşın önemi oldukça fazladır.

Deri kanserinin en sık görülen tipleri, deriden kaynaklandığı hücrelere göre sınıflandırılmaktadır. Bazal hücreli karsinoma, skuamöz hücreli ve melanom en sık görülen deri kanserleri arasındadır.

Cilt kanserinde en büyük risk faktörü genetik yatkınlıktır. Ailede, cilt kanserinin hikâyesinin olması önemli bir durumdur. Bunun yanı sıra güneş ışınlarına yoğun bir şekilde maruz kalınması önemli risk faktörüdür.

Güneşe fazla maruz kalma ve güneş yanığı öyküsü, cilt kanseri gelişme riskini arttırabilir. Beyaz cilt yapısına sahip kişilerin yazın mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş koruyucularını kullanmaları büyük önem taşımaktadır.

Cilt Kanseri Çeşitleri Nelerdir?

Değişik türde deri kanseri türleri mevcuttur. Bunlar arasında özellikle üç farklı deri kanseri türü en sık rastlanılan kanser türleridir. Bazal hücreli cilt kanseri, derinin en üst tabakasında görülen kanser türüdür. Bu kanser türü, insan vücudunda en sık rastlanılan kanser türünü oluşturmaktadır. Bazal hücreli karsinoma teşhis edilip çeşitli yöntemlerle tedavi edildiğinde yaşamı tehdit eden özellikte değildir, başka organlara aktarma, metastaz yapma şansı son derece azdır.

İkinci kanser türü, bazal hücreli deri kanserinden biraz daha kötü huylu olan, skuamöz hücreli deri kanseri türüdür. Sküamöz hücreli kanser türü en çok alt dudakta, güneşe maruz kalanlarda ve tütün ürünlerini kullanan kişilerde görülmektedir. Eski yara izlerinde,  yanıkların üzerinde, çeşitli ameliyat izleri üzerinde gelişebilmektedir. Küçük bir yara şeklinde başlayıp, giderek genişleyip metastaz yapma özelliğine sahiptir. Erken dönemde fark edildiğinde, cerrahi tedaviyle hayatı tehdit etmeden tedavi edilebilir.

Üçüncü ve en önemli olan cilt kanseri türü melanom olarak bilinen deri kanseri türüdür. Bu kanser türü genellikle koyu renkli benler şeklinde görülür. Doğrudan ortaya çıkmasının yanı sıra eskiden var olan bir benin dönüşümü sonucunda da ortaya çıkabilir. Melonom, bütün kanser türleri içerisinde en kötü seyreden ve metastaz yapan kanser türleri arasında yer alır.

Cilt Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Cilt kanseri belirtileri farklı kanser türlerine göre değişik şekilde açıklanabilir. Bunlardan bir tanesi bazal hücreli karsinomadır. Bazal hücreli karsinomada burun üzerinde veya yüzde kubbe şeklinde küçük oluşum olur. Bu, daha sonra yavaş yavaş büyür, çoğu zaman ortasında küçük bir yara olur ve yara bir türlü iyileşmez. Yara, derinin renginde veya deriden koyu renkte olur. Özellikle 60 yaşın üzerinde görüldüğünde hekime başvurulmalıdır.

Skuamöz hücreli kanserde deride iyileşmeyen üzeri kabuklu, rengi deri renginde küçük oluşumlar olur ve iyileşmez.

Melanom olarak bilinen deri kanseri türünde çoğunlukla kahverengi, siyah renkte bir oluşum vardır. Bunlarda, renk veya şekil değişikliği olur ya da ben gibi başlayıp hızlı büyüme kaydeder.

Cilt Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Deri kanserinde şüphelenildiğinde deri biyopsisi yapılır. Deri biyopsisi o lezyonun tamamının çıkartılması şeklinde olabilir veya bir kısmında örnek alınması şeklinde olabilir. Cilt kanserinde kesin tanı patolojik incelemeyle konur.

Cilt Kanseri Vücudun Hangi Bölgelerinde Görülür?

Cilt kanseri vücutta derinin bulunduğu her yerde görülebilir. Ancak, bazı güçsüz bölgelerde görülme oranı daha fazladır. Bu bölgeler, güneşe fazla maruz kalan yüz, saçlı deri gibi bölgelerdir.

Deri kanserinin faktörleri önemlidir. Ultraviyole ışınları bunlardan en önemli olanıdır. Bu ışınlara uzun süreli maruz kalmak cilt kanserine yakalanma riskini oldukça arttırır.

Cilt kanserine neden olabilecek diğer neden, uzun süreli açık kalan yaralardır.

Cilt Kanseri Hangi Yaşlarda Görülür?

Cilt kanserinde bazal hücreli karsinoma ve skuamöz hücreli karsinoma ileri yaşın hastalığıdır. Bunlardan bazal hücreli karsinoma, özellikle 60 yaşın üzerinde görülmektedir. Melanom her yaş grubunda görülebilen bir cilt kanseri türüdür.

Cilt Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

Deri kanserinde risk faktörlerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Güneş ışınlarına fazla maruziyet,
  • Mavi ve yeşil gözlü olmak, sarışın olmak,
  • Radyoterapiye maruz kalmak,
  • Çilli olmak,
  • Deride yanık ya da yara izinin bulunması,
  • Bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanmak,

Yukarıda belirtilen faktörler, sizde bulunuyorsa bu konuyu doktorunuzla paylaşmalısınız.

Cilt Kanserine Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Cilt kanserine karşı alınabilecek pek çok önlem bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi zararlı ultraviyole ışınlarından korunmaktır. Bu etkiden korunmak için yüksek faktörlü güneş koruyuculardan yararlanmak gerekir.

Güneş ışınları, ciltte zaman içerisinde lekelere neden olabilir. Lekelenmelerin önüne geçmek için cilt nemlendirilmelidir.

Cilt kanserinde beslenmenin yeri oldukça önemlidir. Antioksidan gıdalar ve sebze ağırlıklı gıdaların tüketimi tercih edilmelidir. Bunların yanı sıra sigara ve tütünden uzak durulmalıdır. Çünkü sigara ve tütün oral bölgede kansere yol açabilir.

Benlerin Cilt Kanseri İle İlgisi Nedir?

cilt kanseri nedenleri

Her ben, kanser niteliği taşıdığı anlamına gelmez. Ancak, aralarında bir bağlantı vardır. Kanser, doğuştan olan bir benin üzerinde gelişebilir. Çocukluk döneminde veya orta yaşta çıkan bir ben, zaman içerisinde kansere dönebilir. Diğer bir olasılıkta bir kanser hücresi, ilk kez bir ben şeklinde görülebilir. Çıkan ben hızla büyüyor mu, rengi değişiyor mu, çapı 6mm’yi geçti mi gibi bir takım bulgular mevcuttur, bunların dikkate alınması gerekir.

Güneş Işınları Cilt Kanserine Neden Olur mu?

Cilt kanserini tetikleyen en önemli faktör güneştir. Günümüzde ozon tabakasının delinmesi nedeniyle cilt kanserlerinde artış görülmektedir. Hatta, güneş ışınları cilt kanserinin asıl nedenidir. Akciğer kanseriyle sigara nasıl ilişkiliyse güneş ışınları da cilt açısından o kadar kanserojen bir faktördür.

Güneşin mevsimlere ve saatlere göre etkisi değişebilir. Özellikle yaz mevsimindeki güneş, kış mevsiminde görülen güneşten daha tehlikelidir. Saatler açısından da genellikle 11.00 ile 16.00 saatleri, güneşin dik açıyla geldiği saatler olduğu için çok risklidir.

Cilt Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt kanseri temel olarak cerrahi tedaviyle yapılmaktadır. Cerrahi işlemden önce, kanser türünü belirlemek için tanı koymak gerekir. Kanserin türüne göre cerrahi işlemin nasıl uygulanacağına karar verilir.

Erken evre deri kanserlerinde, o bölgeyi tamamen çıkarmak yeterlidir. Ancak, ileri evre cilt kanserlerinde bunun yanında başka yöntemlerde (kemoterapi, radyoterapi) gerekebilir veya basit bir bazal hücreli karsinomada küretaj veya kriyoterapi gibi işlemler uygulanabilmektedir.

Bunların dışında, deri lenfomaları mevcut. Deri lenfomalarında özel güneş ışığı tedavileri ya da üstten kremler gibi farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir