Menopoz Nedir? | Belirtileri | Nedenleri

Menopoz nedir? Menopoz belirtileri nelerdir? Menopoz nedenleri nelerdir? Menopoz hakkında bilgiler.

Menopoz doğal bir durumdur, bu doğal durum 20. yüzyılın başından itibaren ortaya çıkan ve insanlar tarafından tanımlanmaya başlamıştır.

Menopoza girildiği 1 yıl adet görülmemesiyle veya hormonal değerler ölçülerek anlaşılır.

Menopoz Nedir?

Menopoz, kadınların adetlerinin kesilmesi anlamına gelir. Latince bir terimdir, Türkçe karşılığı son adet görme anlamını taşımaktadır. Ülkemizde menopoza girme yaşı 47 civarıdır. 45-50 yaş aralığı menopoz aralığı olarak düşünülebilir.

Menopoz yaşı kişiden kişiye ve çevresel faktörlere göre farklılık gösterir. Sigara kullanımı, beslenme, hayat tarzı, spor gibi etkenler menopoz yaşını etkiler.

Bir kadının menopoza girdiğini düşünmemiz için bir yıl adet görmemesi gerekir. Menopoza girilip girilmediği hormonal değerler ölçülerek de anlaşılabilir.

Menopoz dönemine girerken kadınlarda ateş basmaları, uykusuzluk, adet düzensizliği, sinir görülebilir. Kemik erimesi de önemli belirtilerinden birisidir.

Menopoz, sebep olduğu kemik erimesi özellikle menopozun onuncu yılında artış gösterir. Kemik erimesinde hormon replasman tedavisi ile erime bir miktar azaltılabilir. Genç yaşlarda alınan kalsiyum ve düzenli egzersiz kemik erimesini önlemede avantaj sağlayacaktır.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz belirtileri genellikle östrojen eksikliğinden kaynaklanan belirtilerdir. Bu dönemde vücutta östrojen hormonu üretimi azalmakta ve bu azalmaya bağlı, birtakım şikâyetler ortaya çıkmaktadır. Bunun beyindeki reaksiyon cevabı olarak vazomotor semptomlar denilen birtakım şikâyetler görülebilir. Ateş basması, sıkıntı, terleme gibi şikâyetler hastalar tarafından dile getirilmektedir. Bunların yanı sıra birtakım ruhsal değişiklikler, sinirlenme ve sebepsiz yere hüzünlenmeler eşlik edebilmektedir.

Uzun dönem, östrojen eksikliğine bağlı olarak organ bulguları ortaya çıkmaktadır. Genital organlarda bir takım değişiklikler, sık idrara çıkma, cilt değişiklikleri, uzun dönemde kemik erimesi gibi şikâyetler gözlenebilmektedir.

Menopoz Sonrası Kanamalar Kanser Belirtisi midir?

Menopoz sonrası kanamalar kanser belirtisi olabilir. Postmenopozal kanama şikâyetiyle başvuran kadınlarda, menopoz döneminden sonra görülen tüm kanamalarda ayrıntılı bir şekilde inceleme yapılmaktadır.

Menopoz sonrası kanamalarda incelemeler yapıldığı zaman yaklaşık 100 hastanın 10’unda rahim içi kanser gözlenebilmektedir. Yapılan bazı çalışmalarda menopoz sonrası kanama şikâyetiyle başvuran hastalarda rahim ağzı kanseri olgularına rastlanılmaktadır.

Menopoz sonrası kanamayla başvuran bir hastayı genital kanserler açısından tümüyle taramak, gerekli muayeneyi özenle yapmak ve yardımcı testlere mutlaka başvurmak gerekir.

Erken Menopoz Nedir? | Neden Olur?

Erken menopoz, 35 yaşının altındaki bir kadının adetten kesilmesidir. Bazı kaynaklar bunu 40 yaş kabul etmekle beraber referans olarak alınan değer 35’tir.

35 yaşın altında erken menopoza neden olan faktörleri irdeleyecek olursak bunlar, çoğunlukla ailesel kökenli nedenlerden kaynaklanmaktadır. Otoimmün hastalıklar, cerrahi müdahaleler, kanser olguları erken menopoz nedeni olabilir.

Nedeni otoimmün hastalıklar olan erken menopozda tedavi mümkün olabilir.

Hastaya osteoporoz veya kalp hastalıklarından korumak için hormonal tedavi de yapılabilir.

Menopoza Giren Kadın Ne Yapmalıdır?

  • Kadınlar menopoza girmeden çok önce doktora gitmeye başlamalıdır.
  • Menopozda kilo alan bir kadının meme kanseri riski hep kilolu olana göre fazladır.
  • Menopoz dönemindeki erkek tipi şişmanlama da dikkat edilmesi gereken tehlikelerdendir.
  • Bütün bunları önlemek için kadınların daha önceden bilgilendirilmesi gereklidir.
  • 40 yaşından sonra düzenli olarak mamografi, meme ultrasonu ve rahim ağzı testi yapılmalıdır.
  • Menopoz döneminde kadınların genel sağlık durumları sürekli takip altında tutulmalıdır.

Menopozda Hormon Tedavisi Neden Yapılır?

Menopozda hormon tedavisinin arkasında yatan düşünce, menopozun ortaya çıkardığı belirtilerin ortadan kaldırılmasıdır.

Menopoz dönemindeki kişide görülen ateş basması, kemik erimesi, kalp hastalıklarında artış gibi sorunların engellenmesi için hormon terapisi uygulanabilir.

Hormon tedavisi, kadının yaşam kalitesi artacaksa ve onu hasatlıklardan koruyacaksa yapılır. Hormon tedavisi tek seçenek değildir ve hekimle alınan ortak kararla uygulanır.

Menopoz evresinde bütün tedavilerin artı ve eksileri doktorla beraber değerlendirilmelidir.

Menopoza Giren Kadınlar Ne Şekilde Beslenmelidir?

Menopoza giren kadınların östrojen seviyeleri düştüğü için kalp-damar hastalıklarına yakalanmaları, hipertansiyon ve kilo fazlalığının olması söz konusudur. Bu yüzden beslenmelerinin son derece sağlıklı olarak planlanması gerekir.

Beslenmelerinde kullanacakları gıda seçimlerinde kalsiyumu, posası yüksek olan gıdaları seçmeli, az kalorili, dengeli ve sağlıklı beslenmeye gayret etmeleri gerekir.

Kolesterolü çok yüksek, yağda kızartılmış yiyeceklerden uzak durmaları, bol sıvı almaları, bol su içmeleri ve süt tüketmeleri önerilmektedir.

Menopozda Kalsiyum Tüketimi Ne Şekilde Olmalıdır?

Menopoz döneminde azalan östrojen seviyesi nedeniyle kemik kayıpları söz konusudur, bu da kalsiyum tüketiminin artması anlamına gelir. Dolayısıyla günlük kalsiyum içeriği yüksek olan gıdaların başında gelen süt grubunu en az iki bardak olarak tüketmeleri gerekmektedir. Eğer bunları tüketemiyor ise kalsiyumdan zengin gıdaları (koyu yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagiller, fındık, ceviz gibi yiyecekler) tüketmeleri önerilir. Ancak bu yiyecekler her zaman kalsiyum ihtiyacını karşılamayabilir, bu nedenle supplement olarak verilen kalsiyum hapları da destek olarak kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir