Keten Tohumu Nedir? | Faydaları Nelerdir? | Nasıl Kullanılır?

Keten tohumu nedir? Keten tohumu faydaları nelerdir? Keten tohumu nasıl kullanılır? Keten tohumu yağı faydaları nelerdir? Keten tohumu hangi rahatsızlıklara iyi gelir?

Son yıllarda kullanımı oldukça artan keten tohumu ve yağının, sağlık ve güzellik açısından birçok faydası bulunmakta.

Keten Hakkında Kısa Bilgi

Keten tohumu uzun süre kıyafet ve kâğıt üretiminde kullanılmıştır. Keten bitkisi Haziran ile Ağustos ayları arasında mavimsi ya da sarı renkli çiçekler açan bir bitkidir. Bu dönemde ipeksi bir görünüme sahiptir. Keten bitkisi 15 ile 60 cm’e kadar uzayabilir.

Keten tohumu % 40 ile 45 oranında yağ içermesinden dolayı yağından da faydalanılır. İçeriğindeki bu yağ, omega3 yağ asitlerince oldukça zengindir. Keten tohumundan boya sanayinde kullanılan bezir yağı da elde edilir.

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Keten tohumunun faydaları saymakla bitmiyor. Bu mucizevi bitkinin faydalarından bazıları ise şöyledir:

 • Bağırsak yumuşatıcı (kabızlık ilacı)dır.
 • Taze keten tohumunun bol su ile tüketilmesi halinde sindirimi güç olmasından dolayı yağ ve toksinlerin sindirimini engelleyici etki gösterir ve şeker emilimini engelleyerek kan şekerinin dengelenmesini sağlar.
 • İdrar söktürücüdür.
 • Sinir sistemini güçlendirir.
 • Kalp – damar hastalıklarına karşı koruyucudur.
 • Doygunluk sağlar.
 • Yüksek tansiyonu düşürür.
 • Kemik yani destek sistemini güçlendirir.
 • Öksürük giderici etkiye sahiptir.
 • Kolesterol düşürücüdür.
 • Unutkanlığa iyi gelir.
 • Bağırsağı genişletici özelliğinden dolayı boşaltımı kolaylaştırır ve bunların yanı sıra daha birçok etkiye sahiptir.

Keten tohumunu şeker hastaları doktora danışarak kullanmaları gerekir. 

UYARI: Keten tohumu bol su ile tüketilmelidir. Keten tohumunun taze toz edilmiş olması gerekir. Dikkat edilmesi gereken diğer nokta ise keten tohumu ilaçlarla aynı anda tüketilmemelidir. Çünkü keten tohumu ilaçların emilimini azaltıcı özellik gösterir.

Keten tohumu fazla tüketilmemelidir. 1 tatlı kaşığı keten tohumunda yaklaşık olarak 2 gram (20 kalori) yağ bulunmaktadır.

Keten Tohumu Hangi Rahatsızlıklara İyi Gelir?

Keten tohumunu küçük çekirdekler halinde ve öğüterek tüketebilirsiniz. Keten tohumunun içeriğinde Omega3, Omega6 ve Omega9 yağ asitleri yoğun olarak bulunur.

Keten tohumu artrit, ülser gibi inflamasyon hastalıklarını engelleyici bir etkiye sahiptir. Bunların yanı sıra bağışıklık sistemini destekleyici maddeler arasında yer alır. Keton tohumu beyin ve karaciğer dokuları ile sinir sisteminin korunmasına da yardımcı olur.

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Erişkinlerin her gün 1 yemek kaşığı kadar keten tohumu tüketmesi sağlık açısından faydalıdır. Bunu yemeklerine dökerek ya da zeytinyağlı yiyeceklere (salata…) dökerek kullanabilirsiniz. Kişi bu sayede A, E ve F vitamini ihtiyaçlarını karşılamış olur.

Keten Tohumu Yağının Cilt Bakımında Kullanımı

Keten tohumu yağının cildimize birçok faydası bulunmaktadır. Bunun nedeni ise içeriğindeki Omega3, bitkisel besleyici ve bol miktarda ki karotendir. Bu maddeler cildin kırışmasını engellemektedir. Yoğun nem sağlayarak cildin nemini ve elastik olmasını sağlarlar. Sonuç olarak cilt parlaklaşmaya başlar, omega3 sayesinde cilt iyice beslenir ve dışarıdan gelecek her türlü çevresel etkiye karşı koruyucu bir etki gösterir.

Keten tohumu yağı tek başına kullanılmak için çok uygun bir yağ değildir. Çünkü oldukça sert bir yağdır. Yağı birazcık yumuşatmak gerekir. Keten tohumu yağını yumuşatmak için sızma zeytinyağı (insan cildindeki protein zincirine benzemesinden dolayı) ile seyrelterek cildinize uygulayabilirsiniz.

Keten tohumu yağı, el ve ayaklardaki çatlakları, diz ve dirseklerdeki sertleşmeleri gidermek için kullanılabilir.

Anlaşılacağı üzere keten tohumu yağı güzellik malzemesi olarak da kullanılabilir.

Keten Tohumu Yağ Yakar mı?

Keten tohumunun yağ yakıcı etkisine gelecek olursak, bunu destekleyecek herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Keten tohumu direk olarak yağ yakımın da etkili değildir, ama lifli yapısından dolayı bağırsaklar için faydalıdır. Bunun yanı sıra diyet yapan kişiler de kabızlığın görülmesi halinde keten tohumunu menülerine rahatlıkla ilave edebilirler.

UYARI:

Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır. İlaç yerine geçmez. Herhangi bir problemin görülmesi halinde doktora gidilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir