Karaciğer Yağlanması Nedir? | Belirtileri | Nedenleri | Tedavisi

Karaciğer yağlanması nedir? Karaciğer yağlanması nedenleri nelerdir? Karaciğer yağlanması belirtileri nelerdir? Karaciğer yağlanması nasıl tedavi edilir? Karaciğer yağlanması nasıl teşhis edilir?

Karaciğer Yağlanması Nedir?

Karaciğer yağlanması, karaciğer dokusunun yağlanmasıdır. Yağlanma, sadece karaciğerde yağ birikimi olabileceği gibi yağın getirdiği enflamasyon yani orada bir hasar yapma yönünde de olabilir. Karaciğer yağlanması çok sık görülen bir durumdur. Özellikle obezitenin artması sonucunda karaciğer yağlanması daha sık görülmektedir.

Karaciğer yağlanmasında eğer herhangi bir enflamasyon yoksa hiçbir tehlike yoktur denebilir. Enflamasyon olup olmadığı kan tahlilleriyle anlaşılmaktadır. Eğer karaciğer enzimlerinde yükselme varsa bu bir tehlikenin habercisidir. Uzun vadede karaciğerde ciddi hasara yol açarak siroza kadar gidebilir. Hastalığa özgü belirli bir bulgu yer almamaktadır. Genel olarak karaciğer yağlanması ifadesi altında karaciğerin hepatosit denilen hücreleri içerisinde yağ birikimi anlaşılmaktadır. Bu yağlanma iki farklı formda olabilir. Basit yağlanma denilen grupta siroza dönüş genellikle görülmemektedir. Buna karşılık, yağlanmaya aynı zamanda iltihap hücrelerinin de eşlik ettiği steatohepatit adı verilen grupta zaman içerisinde karaciğer sirozu gelişebildiği bilinmektedir. Geçmiş yıllarda sebebi bilinmeyen karaciğer sirozu adı verilen hastaların bir grubunun aslında steatohepatit zeminde gelişen sirozlar olduğu bugün bilinmektedir. Bu nedenle karaciğer yağlanması olan bireyler dikkatle izlenmeli ve yağlanmaya yol açabilecek tüm faktörler düzeltilebilmeli, özellikle alkol kullanımı varsa mutlaka yasaklanmalı, kilo alımı engellenmeli, fiziksel aktivite arttırılmalıdır.

Karaciğer yağlanmasının bilinen spesifik bir ilaç tedavisi yoktur. Temel tedavi, fizik aktivitelerinin arttırılması ve yağlanmayı kolaylaştıran faktörlerin düzeltilmesidir.

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri Nelerdir? | Nasıl Teşhis Edilir?

Karaciğer yağlanması genellikle herhangi bir şikâyete yol açmadığı için hastalar, karaciğer yağlanması şikâyetiyle hekime gelmezler. Genellikle yapılan diğer tetkikler sırasında da ortaya çıkar. Bu tetkikler şunlardır:

Bunlardan birincisi kan tahlilleridir. Kan tahlillerinde karaciğere ait enzimlerde yükselme görülmesi. İkincisi, görüntüleme yöntemleridir. Görüntüleme yöntemlerinden ultrasonografi, tomografi ya da MR çalışmaları karaciğerde yağlanmanın olup olmadığını ve varsa derecesini gösterebilir. Kesin tanı yöntemi ise karaciğerden bir parça alarak ve mikroskobun altında bakılması yani karaciğer biyopsisidir.

Hastanın çok fazla şikâyeti olmadığı için hastadan alınacak yanıtlar genellikle tanı için çok fazla katkıda bulunmaz. Doktorun şüpheleneceği durumlar genellikle diğer hastalıkların bulunduğu durumlardır. Hekimin karşısında aşırı kilolu bir hasta varsa, diyabeti olan bir hasta varsa, diyetle aşırı kilo vermiş, almış hastalar varsa ve diğer hormonal hastalıklar. Örneğin tiroitle ilgi hastalığı olan, çok fazla ilaç kullanan hastalarda doktor şüphelenerek ek testlerini isteyebilir. Karaciğer yağlanmasının diğer belirtileri şu şekildedir:

 • Şişkinlik,
 • Hazımsızlık,
 • Mide bulantısı,
 • Göz kızarıklığı gibi belirtiler karaciğer yağlanmasının belirtileri arasında yer almaktadır.

Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

Karaciğer yağlanmasının çeşitli nedenleri bulunmaktadır. En bilenen sebep, vücudun genelinde olan yağlanma gibi karaciğerin yağlanması, obeziteyle birlikte gider. Bütün karaciğer yağlanması hastaları şişman hastalar değildir. Karaciğer yağlanmasının nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Obezite,
 • Diyabet,
 • Hormonal hastalıklar,
 • Ani kilo alıp verme,
 • Alkol tüketimi,
 • Aşırı A vitamini kullanımı,
 • Yetersiz beslenme,
 • Damar yolu ile uzun süreli beslenme,
 • Bazı ilaçlar (kortizon içeren ilaçlar, östrojen…) karaciğer yağlanmasına yol açabilir.
 • Bunların dışında hiçbir neden olmadan da bazı hastalarda karaciğer yağlanması görülmektedir.

Karaciğer Yağlanmasını Engellemek İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Karaciğer yağlanmasının engellenmesi için hastaların yapabileceği özel bir tedavi bulunmamaktadır.

Karaciğer Yağlanması Nasıl Tedavi Edilir?   

Karaciğer yağlanmasının tedavisi ömür boyu sürmektedir. Tedavi sebebe yöneliktir. Hastada eğer, şişmanlığa bağlı olarak bir karaciğer yağlanması varsa egzersiz, kilo kaybı en önemli etkendir. Diyabetin kontrol edilmesi karaciğer yağlanmasını azaltır. Eğer alkol veya ilacın neden olduğu bir karaciğer yağlanması varsa bu ilaç ve alkolün kesilmesi faydalı olacaktır. Karaciğer yağlanmasında şekerli ve işlenmiş gıdalardan uzak durulması hekimler tarafından tavsiye edilmektedir. Bunların yanı sıra balık ve protein içeren sebzelerin tüketimi ve tam tahıllı gıdaların tüketimi karaciğerin sağlığı açısından oldukça önem arz etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir