Nabizade Nazım Hayatı | Edebi Kişiliği | Eserleri

Nabizade Nazım hayatı, Nabizade Nazım kimdir? Nabizade Nazım edebi kişiliği, Nabizade Nazım eserleri, Nabizade Nazım Karabibik ve Zehra romanları özet.

Nabizade Nazım hayatı

NABİZADE NAZIM (1862 – 1893)

HAYATI

1862 yılında İstanbul’da doğan sanatçının asıl adı Ahmet Nazım’dır. Babasının içkiye düşkünlüğü ve ruhsal sorunlar yaşaması, annesini de küçük yaşta yitirmesinden dolayı pek de iç açıcı bir çocukluk dönemi geçirmemiştir. Ninesi tarafından büyütülen sanatçı okulda okurken, Ahmet Nazım imzasıyla çeşitli gazetelerde yazılar yazmaya başlamıştı.

1886’da Erkan-ı Harbiyeyi bitirerek yüzbaşı rütbesiyle göreve başladı. Keşif ve araştırma maksatlı Suriye’ye görevlendirildi. İstanbul’a döndüğünde evlendi. Ancak aradığı mutluluğu bulamadı. Kemik veremine yakalanarak iki yıl Haydarpaşa Hastanesinde tedavi gördü. Ölmeden önce bir gazetede ölüm haberini okuduğunda “Doğru yazmışlar ama biraz erken olmuş.” dediği bilinen sanatçı 1893 yılında vefat etti.

EDEBİ KİŞİLİĞİ | SANAT ANLAYIŞI

 • Bilimsel konularda yazdıklarıyla tanınan Batı’ya dönük bir yazardır.
 • Servet-i Fünûn dergisinin ilk yazarlarındandır.
 • Edebiyata şiirle başlayan sanatçı, ilk şiirlerini “Heves Ettim” başlığında bir araya getirmiştir.
 • “Şâiriyat” adlı makalesinde şiire dair görüşlerini dile getirmiştir. Gerçekçi yaklaşıldığı sürece söz sanatlarının kullanılmasına karşı değildir. Yazdıklarının okuyucuya zevkin yanında ders vermesi gerektiği düşüncesindedir.
 • Asıl ününü yazdığı roman ve hikâyeleriyle kazanan sanatçı eserlerinde realizm ve natüralizmin etkisindedir.
 • Doğal ve sade bir dille yazılması gerektiğini düşündüğü hikâyenin ayrıntıyı içermemesi gerektiğini dile getirir. Hikâyeyi âdeta romanın birer özeti olarak kabul eder. Gerçek yaşamdan seçtiği konuları da nesnel bir gözle ele alır.
 • “Karabibik” adlı romanıyla edebiyatımızda köy yaşamını ilk kez işlemiştir. Olayların Antalya’nın Kaş ilçesinde geçtiği eserde kahramanlar yöresel ağızla konuşturulur. Tam bir roman diyemeyeceğimiz eser uzun hikâye özelliği gösterir. Ayrıca bu eserin ön sözü edebiyatımızda realizm ve natüralizm akımının bildirgesi gibidir. Sanatçı eserin sonuna kullandığı kelimeleri açıklamak için küçük bir sözlük de yazmıştır.
 • “Zehra” adlı eseri edebiyatımızda psikolojik roman denemesi kabul edilir. Geniş bir gözleme yer verdiği eserde İstanbul’da yaşayan bir Türk ailesini gerçekçi bir gözle işlemiştir. Eser kıskançlık duygusunun kontrol altına alınamadığında insana ve çevresine nasıl zararlar verebileceğini anlatması yönüyle ilk tezli roman denemesidir.

ESERLERİ

Roman:

Karabibik, Zehra

Hikâye:

Yadigârlarım (anı-hikâye), Bir Hatıra, Zavallı Kız, Sevda, Haspa, Hâlâ Güzel

Şiir:

Heves Ettim, Yeni Heves

Diğer:

Esatir (Yunan mitolojisini işler), Aynalar (Fizik kitabı), Mini Mini Mektepli (Okuma-yazma parçaları)

NABİZADE NAZIMIN BAZI ESERLERİ

ZEHRA

Kahramanlar

Zehra, Suphi, Hüsnücemal, Muhsin, Ürani

Konu

Eser kıskançlık duygusunun kontrol altına alınamadığında insana ve çevresine nasıl zararlar verebileceğini anlatması yönüyle ilk tezli romandır. Ayrıca eser edebiyatımızda ilk psikolojik ve natüralist roman denemesi kabul edilir.

Özet

Küçük yaşta annesini kaybeden, sevgi ve şefkatten yoksun kalan Zehra, büyüdüğünde babasının isteği üzerine Suphi ile evlenir. Suphi’nin annesi eve Hüsnücemal adında bir cariye alır. Zehra’nın kıskanç tavırları Suphi’nin zamanla Hüsnücemal’e bağlanmasına ve onunla evlenmesine sebep olur. Suphi bir süre sonra karısı Zehra’dan ayrılır. Zehra da Suphi’den intikam almak için Ürani adlı bir Rum kadını Suphi’ye musallat eder. Suphi, Hüsnücemal’den uzaklaşarak bütün varlığını Ürani’ye harcar. Ancak Ürani’nin başka bir erkekle birlikte olduğunu duyunca her ikisini de öldürür ve Trablus’a sürgüne gönderilir. Bu arada Zehra’nın evlendiği Muhsin Bey de ölür. Zehra, bir gün sokakta gezerken bir kadın dilencinin öldüğünü görün Ölen kadının Suphi’nin annesi olduğunu anladığında ise yaptıklarından duyduğu pişmanlıkla yatağa düşer ve ölür.

KARABİBİK

Kahramanlar

Karabibik, Sarı İsmail, Yosturoğlu, Hüseyin, Huri

Konu

Toprak sorunları ve insanın tabiat karşısında verdiği mücadeleyi anlatan eser Türk edebiyatında ilk koy romanı olma özelliği taşır.

Özet

Romanın kahramanı Karabibik, Antalya’nın Kaş ilçesinin Beyelek köyünde yaşamaktadır. Bir gün tarlasını işlemek için Koca İmam’dan öküz kiralar Karabibik, kızını Sarı İsmail’le evlendirmeyi düşünür. Böylelikle öküzleri artık kiralamayacağını ümit eder. Ancak Sarı İsmail Başkasıyla evlenir. Karabibik tefecilik yapan bir Rum’dan borç alır Aldığı parayla iki öküz satın alır. Yosturoğlu’nun yeğeni Hüseyin’in kızı Huri ile evlenmek istediğini öğrenir. Huri ile Hüseyin evlenir. Karabibik kızının evliliğinden kendine düşen payı alır.

One comment

 • -_-

  Ya sanki adamın eserleri sadece karabibikle zehra yeter ya koskoca internette bir zavallı kız açıklaması göremedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir