Menisküs Yırtığı Nedir? | Tedavisi | Belirtileri | Nedenleri

Menisküs yırtığı nedir? Menisküs yırtığı tedavisi nasıldır? Menisküs yırtığı belirtileri nelerdir? Menisküs yırtığının nedenleri nelerdir? Menisküs yırtığı tipleri nelerdir?

Menisküs Yırtığı

Menisküs Yırtığı Nedir?

Menisküs, diz eklemini oluşturan, iki kemik arasında bulunan, kemiklerin birbirine sürtmesini engelleyen ve bir çeşit süspansiyon görevi gören bir yapıdır. C şeklindedirler. Menüsküs, vücut ağırlığının bir kısmını emer ve eklem kıkırdağının beslenmesine katkıda bulunur. Meydana gelen bir travma sonucunda bu menisküslerde yırtılma meydana geldiğinde dizde şişme, ağrı, hareket kısıtlılığı gibi rahatsızlıklara neden olurlar. Genellikle ağrı, yük taşıdığı dönemlerde olur. Hasta, istirahat halindeyken herhangi bir şekilde ağrı hissetmeyebilir. Menisküsler genelde sporcularda karşılaşılan bir yırtık tipidir. Ama sadece sporcularda değil; madencilerde, bahçıvanlarda ve ev hanımlarında da görülebilmektedir.

Menisküsler spor esnasında dizin dönmesi, ani hareketlerle meydana gelen katlanma, tek diz üzerine yük alınması sonucu yırtılabilir. İleri yaşta ki kişilerde bir travma olmaksızın gelişen dejenerasyon ve kıkırdak hasarına bağlı olarak menisküs yırtığı oluşabilir. Diz içerisinden gelen sesler, yırtığın ilk belirtilerindendir. Gençlerde menisküs yırtıklarının tedavi yöntemi çoğunlukla cerrahi onarımdır.

Menisküs Yırtıklarının Belirtileri Nelerdir?

Menüskis yırtıklarının temel belirtileri vardır. Bunlar;

 • Dizde ağırı,
 • Dizde kilitlenme,
 • Diz ekleminde kayma, boşalma
 • Hareket kısıtlığı,
 • Şişlik,

Hasta normalde yürürken bir anda diz eklemi tutmaz, boşalır ve yere bile düşebilir. Ya da hasta oturduğu zaman o sırada yırtık olan parça, eklemin arasında girer ve diz ekleminde kilitlenmeye neden olur. Hasta, dizini düzeltmek istediği zaman düzeltemez. Bu şekilde hastalık ilerlediği zamanda hastanın dizi sık sık su toplamaya başlar.

Menisküs Yırtığı Nedenleri Nelerdir?

 • Diz üstüne düşme,
 • Ayağın takılması,
 • Trafik kazaları,
 • Sporda yapılan dönme hareketleri,
 • Dize gelen tekmeler,
 • Yaşlılarda devamlı olarak dize alınan küçük darbelerin birikmesi

Menisküs Yırtığı Kimlerde Görülür?

Menisküs yırtığı her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Ama cerrahi tedavi gerektiren, önem arz eden menisküs yırtıkları genellikle genç yaş gurubunda (15-50 yaş) görülen yırtıklardır. Genelde sporcularda görülür. Bunun dışında 50 yaş üzerinde görülen menisküs yırtıkları çoğu zaman cerrahi müdahale gerektirmezler. İlaç tedavisiyle, fizik tedavisiyle son derece sağlıklı olarak iyileşirler.

Menisküs Teşhisi Nasıl Konur?

Menisküs yırtıklarının teşhisinde en önemlisi hastanın, hekime anlattığı travma hikâyesidir. Hastanın vermiş olduğu bilgiler çoğunlukla bu yırtıktan şüphelenmeye yol açabilmektedir. Bunun sonrasında yapılacak fizik muayene de tanı güçlenmektedir. Kesin tanı günümüzde manyetik rezonans denilen diz MR tetkikiyle koyulabilmektedir.

Menisküs Yırtıklarının Tipleri Nelerdir?

Menisküs tipleri sınıflandırılırken en önemlisi yerleşim yerlerine göre sınıflandırılmasıdır. Menisküs’ün eklem kapsülüne komşu olan % 10-15’lik bölgesi, kırmızı bölge olarak adlandırılır. Bu bölgedeki yırtıklar iyileşme potansiyeli olan yırtıklardır. Buradaki küçük yırtıklar kısa süreli takip ve aktivite azaltılmasıyla iyileşeme gösterebilirken belli bir boyutun üzerindeki yırtıklar da dikilme yöntemi uygulanmakta ve artroskopik olarak dikilen yırtıkların iyileştiği görülmektedir.

Menisküs Neden Sıklıkla Sporcularda Görülür?

Menisküs yırtığının sporcularda fazla görülmesinin nedeni spor yapma esnasında dize çok farklı yükler meydana gelmesidir. Örneğin, futbolda sol ayağı üzerinde sağ ayağıyla şut atacak bir oyuncunun, dizinde meydana gelen farklı açılarda ki yüklenmeler iki kemik arasında ani olarak menisküsü sıkıştıracak şekilde yüklenmeler yaratmakta ve yırtığa sebep olmakta. Sporda görülmesinin sebebi, çok kısa sürede, farklı açıda eklem pozisyonunun farklı derecelerde yükler almasıdır.

Menisküs Yırtıklarında Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Menisküs yırtığının miktarına ve ek yaralanmalar dikkate alınarak ilaç tedavileri, fizik tedavi yöntemleri veya artroskopik ameliyatla tedavisi yapılabilir. Gençlerde meydana gelen yırtıkların tedavisi bazı küçük yırtıklar dışında genlikle artroskopik cerrahi yöntemlerle yapılmaktadır. Artroskopik, diz eklemine küçük bir cilt kesisiyle girilerek diz içerisinin ekranda görüntülenmesidir. Artroskopik yöntemle yırtık tamir edilmeye ve mevcut olan menisküs korunmaya çalışılmaktadır. Tedavideki amaç, menisküs dokusunun mümkün olduğunca korunmaktır. Eğer tamiri mümkün olmayan yerleşimde ise menisektomi yapılmaktadır.  Menisektomi, yırtık olan menisküs parçasının artroskopi yöntemiyle çıkarılması işlemidir. İleri yaş hastalarda menisküs yırtıkları genellikle kireçlenme ile birlikte olmaktadır. İyi bir muayene, röntgen filimi ve MR incelemeyle ağrının nedeni değerlendirilmelidir.

Menisküs Yırtığından Kaçınmak İçin Ne Tür Önlemler Alabiliriz?

60 yaş üzerinde ki hastalara önerilen en önemli şey hastaların kilodan uzak durmalarıdır. Çünkü menisküs yırtığının oluşmasında ki en ciddi sebep hastanın fazla kilosunun olmasıdır. Genç hastalarda ana tema sportif yaralanmalar olduğu için yapılan spora uygun ayakkabı giyilmeli. Çünkü kötü bir ayakkabı zeminde ayağın kaymasına, dizin dönmesine ve aralanmalara en çok neden olan durumdur. Spor yaptıktan sonra 3-4 dakika kaslar soğutulmalıdır.

Menisküs Yırtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Menisküs yırtıklarının tedavisi yaş gruplarına göre farklılıklar gösterir. Özellikle genç hastalarda olan menisküs yırtıkları, sıkça cerrahi yöntemlerle tedavi edilmektedir. Menisküs yırtıklarının tedavisi kapalı yöntemlerle yani artroskopik diz cerrahisiyle yapılır. Artroskopik cerrahiyle diz içine açılan iki adet yarım cm’lik delikle girilmekte ve artroskopik cerrahide yırtığın dikilmesi gerekiyorsa dikilmesi, eğer çıkarılması gerekiyorsa çıkarılması sağlanmaktadır.  Artroskopik cerrahinin diğer avantajı, yırtık içine kamerayla girildiği için dizin içindeki olası diğer yaralanmalarda saptayabilmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir