Nazım Hikmet Hayatı | Edebi Kişiliği | Eserleri

Nazım Hikmet kısa hayatı, Nazım Hikmet kimdir? Nazım Hikmet edebi kişiliği, Nazım Hikmet’in eserleri, Nazım Hikmet hakkında bilgiler.

Nazım Hikmet

NAZIM HİKMET RAN ( 1901 – 1963)

1901’de Selanik’te doğdu. Babası Selanik’te Dışişleri Bakanlığında çalışan Nazım Bey’dir. Annesi Celile Hanım da piyano ve resimle ilgilenen kendi yetiştirmiş bir bayandır. Nazım Hikmet Galatasaray Lisesinin ortaokul kısmını bitirdikten sonra lise öğrenimi için Heybeliada Bahriye Mektebine girdi. Ancak Kurtuluş Savaşı’nın başlaması ve sağlık sorunlarından ötürü okuldan ayrılmak zorunda kaldı. Bolu’da öğretmenlik yaptı. Moskova’da Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesinde siyasal bilgiler ve iktisat eğitimini aldığı yıllarda komünizmin ilkelerini benimsedi. Türkiye’ye döndü ve Aydınlık dergisini çıkararak şiirlerini yayımladı. Dergide yazdığı şiirler yüzünden on beş yıl hapsi istenince Rusya’ya tekrar gitti. 1928’de affedilince tekrar Türkiye’ye geldi. Resimli Ay dergisini çıkardı.

1938’de orduyu ayaklanmaya sevk ettiği iddiasıyla yirmi sekiz yıl dört ay hapis cezası aldı ve İstanbul, Ankara, Çankırı ve Bursa cezaevlerinde toplam on iki yıl yattı. 1950’de af kanunuyla çıktı. Ancak bu sefer de sağlık nedenlerinden dolayı askere gidememesi sorun oldu. Öldürüleceğine dair aldığı Nazım Bey’dir. Annesi Celile Hanım da piyano ve resimle ilgilenen kendi yetiştirmiş bir bayandır. Nazım Hikmet Galatasaray Lisesinin ortaokul kısmını bitirdikten sonra lise öğrenimi için Heybeliada Bahriye Mektebine girdi. Ancak Kurtuluş Savaşı’nın başlaması ve sağlık sorunlarından ötürü okuldan ayrılmak zorunda kaldı. Bolu’da öğretmenlik yaptı. Moskova’da Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesinde siyasal bilgiler ve iktisat eğitimini aldığı yıllarda komünizmin ilkelerini benimsedi. Türkiye’ye döndü ve Aydınlık dergisini çıkararak şiirlerini yayımladı. Dergide yazdığı şiirler yüzünden on beş yıl hapsi istenince Rusya’ya tekrar gitti. 1928’de affedilince tekrar Türkiye’ye geldi. Resimli Ay dergisini çıkardı. 1938’de orduyu ayaklanmaya sevk ettiği iddiasıyla yirmi sekiz yıl dört ay hapis cezası aldı ve İstanbul, Ankara, Çankırı ve Bursa cezaevlerinde toplam on iki yıl yattı. 1950’de af kanunuyla çıktı. Ancak bu sefer de sağlık nedenlerinden dolayı askere gidememesi sorun oldu. Öldürüleceğine dair aldığı duyumlar üzerine Rusya’ya gitti.

Nazım Hikmet, 1951’de çıkarıldı. Bulgaristan, Macaristan, Küba, Fransa ve Mısır’da konferanslar verdi. 1963’te kalp krizi geçirdi ve Moskova’da öldü.

Türk vatandaşlığı 2009’da Bakanlar Kurulu tarafından iade edildi. Doğumunun (nüfusa kaydedildiği) 100. Yılı olan 2002, UNESCO tarafından Nazım Hikmet yılı kabul edildi.

EDEBİ KİŞİLİĞİ | SANAT ANLAYIŞI

 • “Mavi Gözlü Dev” ve “Güzel Yüzlü Şair” olarak anılan sanatçı Orhan Selim, Ahmet Oğuz, Mümtaz Osman ve Ercüment Er mahlasıyla eserler vermiştir.
 • İlk şiirlerinde hece ölçüsünü ve kafiye kullanmıştır.
 • Mayakovski’den ve fütürüzm akımından etkilenmiştir. Türkiye’de serbest nazım ve toplumcu şiirin kurucusu olmuştur.
 • İlk şiir kitabı “835 Satır”dır. Bu kitabında yer alan farklı yapıdaki şiirleri Ahmet Haşim ve Yahya Kemal gibi edebiyat çevreleri tarafından övgüyle karşılanmıştır.
 • Şiirlerinde genellikle ilk mısraya büyük harfle başlar.
 • Kırılarak azalan dizelerde kelimeleri de bölerek kafiye oluşturmuştur.
 • Divan ve halk edebiyatını modern bir yaklaşımla birleştirmiştir.
 • “Şeyh Bedreddin Destanı”ndaki epik şiirleriyle ulusallığı yakalamıştır.
 • Yirmi bin mısradan oluşan “Memleketimden İnsan Manzaraları” adlı kitabında şiiri senaryo ve düzyazı unsurlarıyla birleştirmiştir.
 • Eserlerini sade ve anlaşılır bir Türkçeyle kaleme almıştır.
 • Eserleri beli bir süre yasaklanmış ancak ölümünden sonra kitaplaştırılmıştır.

ESERLERİ

Şiir: Güneşi İçenlerin Türküsü, 835 Satır, Jakond ile Sİ-YA-U, Varan 3, 1+1=1, Sesini Kaybeden Şehir, Benerci Kendini Niçin Öldürdü, Gece Gelen Telgraf, Portreler, Taranta Babu’ya Mektuplar, Simavne Kadısı Oğlu Şeyh Bedreddin Destanı, Şeyh Bedreddin Destanı’na Zeyl, Kuvâyi Milliye, Saat 21-22 Şiirleri, Dört Hapisaneden, Rubailer, Yatar Bursa Kalesinde, Memleketimden İnsan Manzaraları, Yeni Şiirler, İlk Şiirler, Son Şiirler, La Fontaine’den Masallar

Tiyatro: Kafatası, Ocak Başında Kafatası, Bir Ölü Evi, Unutulan Adam, Bu Bir Rüyadır, Ferhad ile Şirin, Yolcu, Sabahat, Enayi, Allah Rahatlık Versin, Evler Yıkılınca, Yusuf ile Menofis, İnsanlık Ölmedi Ya, İvan İvanoviç Var mıydı Yok muydu?, İstasyon, İnek, Demoklas’in Kılıcı, Tartüf-59, Kadınların İsyanı, Yalancı Tanık, Kör Padişah, Her Şeye Rağmen

Roman: Kan Konuşmaz, Yeşil Elmalar, Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim

Fıkra: İt Ürür Kervan Yürür, Millî Gurur Hikâye: Hikâyeler, Çeviri Hikâyeler

Masal: Masallar

Mektup: Nazım ile Piraye, Cezaevinden Mehmet Fuat’a Mektuplar, Kemal Tahir’e Mapushaneden Mektuplar

2 comments

 • Tulay

  Boyle bir insanin hayatini paylastiginiz icin sizlere cok tesekkur ediyorum. Nazim Hikmet edebiyatimizda sevdigim sayili yazarlarimizdandir. Iyi calismalar.

 • Dila

  Siirleriyle en iyi edebiyatçılarımız arasına girmeyi başaran ender insanlarda biri. Cok guzel bilgilendim sagolun. Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir