Gut Hastalığı Nedir? | Tedavisi | Belirtileri | Nedenleri

Gut hastalığı nedir? Gut hastalığı nasıl tedavi edilir? Gut hastalığı belirtileri nelerdir? Gut hastalığının nedenleri nelerdir?

Gut Hastalığı Nedir

Gut Hastalığı Nedir?

Gut hastalığı, metabolik bir hastalıktır. Sodyum ürat kristallerinin eklemde ya da ekleme komşu yapılarda birikmesiyle, eklemde iltihap oluşturma durumudur. Bu mikropsuz bir iltihaptır. Ürik asidin, vücudumuzda fazla yapımıyla ilgili veya atılımıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Eklemlerde şiddetli ağrı, sancı, şişme ve kızarıklık gibi belirtilerle kendini gösteren gut hastalığı, ilaçla tedavi ediliyor ve takip süreci gerektiriyor.

Gut hastalığı, ciddi iltihap yapar. Özellikle ilk atak ayak başparmağında olabilir. Kadınlarda menopoz döneminden sonra görülen gut, erkeklerde daha sıklıkla ortaya çıkıyor. Genetik faktörlerin etkili olduğu gut hastalığında, yaş ilerledikçe görülme olasılığı da artıyor. Gut hastalığına yakalanma bakımından risk altında bulunan bir diğer gurup ise sedef hastalarıdır. Çünkü şiddetli ürik asit yapımı onlarda biraz daha fazladır. Gut hastalarının kırmızı etten, yağlı yiyeceklerden, kabuklu deniz ürünlerinden uzak durmaları ve tedavilerini düzenli olarak sürdürmeleri gerekir.

Gut Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Gut hastalığında sadece ürik asit yüksekliği söz konusuysa bunun hiçbir belirtisi olmayabilir. Eğer hastalık bir eklemde kalmışsa eklemde zaman zaman ağrılı ataklar olur. Gut hastalığı genellikle ayak başparmağında görülmektedir. Parmağın dibi şiş, derisi kuru, kırmızı, sıcak ve parlaktır. Bu esnada ayağın üstündeki damarlar kabarmış olabilir; bazen ateş de yükselebilir. Ağrının diğer görüldüğü yerler ise; diz, kalça, el bileği eklemleri.

Gut Hastalığı Nedenleri

Gut hastalığının temel nedeni ürik asidin kanda fazla olmasıdır. Ancak her ürik asit yüksekliği gut hastalığı olarak algılanmaz. Çünkü bazen hiperglisemi denilen yüksek kan ürik asidiyle beraber, hayatını yıllarca sürdüren ve gut hastalığıyla karşılaşmayan insanlar bulunmaktadır. Ürik asit kristalleri, iğne ucu gibi iki ucu keskin yapıdaki kristaller şeklindedir; eklemde veya çevresindeki dokuda birikerek inflamasyona ve ağrıya neden olurlar.

Risk Faktörleri

  • Şişmanlık,
  • Yüksek tansiyon,
  • Şeker hastalığı,
  • Çok fazla alkol tüketimi.

Gut Hastalığı Kimlerde Görülür?

  • Fazla et ve protein tüketimi yapan insanlarda görülür.
  • Gençlerde az rastlanır.
  • Erkeklerde görülme olasılığı yüksektir.
  • 40-45 yaşlarından sonra hastalık artar.
  • Kadınlarda görülmesi az rastlanan bir durumdur.
  • Kadınlarda menopozdan sonraki yaşlarda görülür.

Gut Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Gut hastalığının tanısı uzman hekim tarafından yapılmalıdır. Uzmanlar, hastanın beslenme alışkanlıklarından, eklemlerinin muayenesine kadar bir dizi değerlendirme yaparak gut hastalığına varırlar. Gut hastalığında ağrılı ataklar tanıyı daha da kolaylaştırır. Bazen tanıya varılmak için görüntüleme yöntemlerine başvurulur. Ağrı ve eklemlerde ürik asit kristallerinin biriktiği görülebilir. Önemli tanı yöntemlerinden biri, nadir kullanılmakla beraber eklem sıvısı içerisinden örnek alıp, bunun içerisindeki ürik asit kristallerinin gösterilmesidir.

Gut Hastalığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Gut hastalığı tedavi edilmezse zamanla bazı önemli hastalıklara dönüşebilir. Bunlardan bir tanesi böbrek hastalığıdır. Böbrekte taş eritmesi ve böbreğin şekil değişikliğine uğramasına neden olabilir. Eklemlerde birikirse, şekil bozukluğuna yol açar. Eklemlerde meydana getirdiği şekil bozukluğu, en ciddi romatizmal hastalıkların meydana getirdiği şekil bozukluklarından daha fazladır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gut hastalığı erken teşhis edilirse eklemlerde meydana getireceği deformasyonun önüne geçme imkânı vardır.

Gut Hastaları Atak Geçirirken Nelere Dikkat Etmeli?

Gut hastalarının birçoğu, önceden nasıl besleneceğini öğrenmiştir. İster istemez rejimden vazgeçmiş, yanlış bir yaşam tarzı sürmüşse, gut krizleriyle karşılaşması an meselesidir. Dolayısıyla gut hastalarının diyete uymaları çok önemlidir. Bazı gıdaların alındığı hemen ertesi günü veya akşamında gut krizinin başlayacağını kişiler bilmesine rağmen zaman zaman kendilerine engel olamazlar. Bu gıdaların başında deniz ürünleri, sakatatlar ve bazı baklagillerin fazlaca tüketilmesi gelmektedir. Ağrılı atak döneminde hastanın mutlaka dinlenmesi şarttır. Ağrı ayakta ise ayağın bir yastık yüksekliğinde yukarıda tutulması, ağrılı bölgelerin soğuk tatbik etmesi öngörülür.

Atak sırasında hastanın mutlaka ilaçlarını dikkatlice alması gerekir. İlaçları almazsa ataktan kurtulamayacaktır.

Gut Hastalığı Hangi Hastalıkların Sonucu Olarak Ortaya Çıkabilir?

Kanda yükselen ürik asit, doğal olarak vücut tarafından atılmak zorundadır. Bu atım sırasında en çok tercih edilen yerlerden bir tanesi de böbrektir. Böbrekte bu atımı engelleyecek bir durum söz konusuysa yani böbrek yetmezliği durumu ortaya çıkarsa o zaman bu atım gerçekleşemez, kanda ürik asit giderek artar ve vücudun belli yerlerinde birikme eğilimi gösterir. Gut hastalığının ortaya çıkışına neden olan bazı hastalıklar mevcuttur. Bu hastalıklar; böbrek yetmezliği, bazı ilaçların uzun süre bilinçli veya bilinçsiz olarak kullanılması. Bunlardan bir tanesi sahra hasatlığı ilaçları diğeri aspirinin uzun süreyle küçük dozlarda kullanılması, idrar söktürücülerin bilinçsizce alınması, kanda ürik asit birikmesini arttırabilir.

Gut Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Gut hastalığının tedavisi atak dönemi ve atak dışı dönem olmak üzere iki aşamalıdır. Hastanın ağrısının çok olduğu, iltihap yollarının yoğun olduğu atak döneminde, ağrı ve iltihabı gidermek üzere hastaya birtakım ağrı kesici ve iltihap giderici ilaçlar verilir. Bunlar, nonsteroid antienflamatuar ilaçlar olabileceği gibi eğer hastada bir mide şikâyeti var ise steroitte kullanılabilir. Sitereoid, eklem içi enjeksiyonu şeklinde olabilir ya da ağızdan sistemik uygulama şeklinde olabilir. Hastaya, atak geçtikten sonra ürik asit yapımını azaltan ilaçlar verilebilir. Bunların dışında gut hastasına birçok iş düşmektedir. Bunların başında tansiyonunu düzene sokması gelmektedir. Fazla kilolarından kurtulmalı, tansiyon ilacının içinde idrar söktürücü tiyazid gurubu bir diüretik var ise bunun çıkartılması, düşük doz aspirin kullanmaması gibi birtakım öneriler doktorlar tarafından önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir