Argan Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Argan yağı nedir? Argan yağının saça ve cilde faydaları nelerdir? Argan yağı saçta nasıl kullanılır? Argan yağı yüzde nasıl kullanılır?

Argan Yağı Nedir?

Argan yağı bir tek Fas’ta yetişen argan ağacının meyvelerinden özenle ve büyük bir sabırla işlenerek elde ediliyor. Argan yağı az üretilmesi nedeniyle ve birçok faydasından dolayı kıymetli bir yağdır. Bu mucizevi meyve mayıs ayında olgunlaşır ve haziran, temmuz aylarında toplanmaya başlanır. Argan meyvesi sert kabuklu bir meyvedir. Argan ağacı, derin köklere sahip olması nedeniyle erozyon oluşumunu azaltmaktadır. Bu nedenle Fas’ta önemli bir yere sahiptir.

UNESCO 1998 yılında argan ağaçlarının yağı nedeniyle kontrolsüz kullanımını önlemek amacıyla Fas’ta bulunan argan ağaçlarını korumaya aldı. Zorluklarla elde edilen meyvelerin en önemli toplanma nedeni argan yağının cilde olan faydasıdır. İçeriğindeki oleik asit, E vitamini ve birçok vitamin, mineral nedeniyle cildi sıkılaştırıcı ve onarıcı etki gösterir.

Argan Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Argan yağı cilt açısından birçok fayda içerir. Bunlar arasında %70 oranında E vitamini içeriği nedeniyle cildi onarması gelir. Argan yağı anti-aging yani yaşlanma karşıtı ürünlerde yer alır. Argan yağının diğer bir önemli özelliği de cildi sıkılaştırıcı etkisidir. Bunun yanı sıra hücre yenileyici özelliği sayesinde cilt sarkmalarını ve kırışıkları önleyicidir. Sivilce izi, güneş lekesi gibi cilt lekelenmelerine karşı etki gösterir. Argan yağı, sivilce oluşumunu da engeller ve ciltteki ince çizgilerin giderilmesine de yardımcı olur. Argan yağını, yoğun bir keratin etkiye sahip olan tırnak ve saç gibi bölgeler olmak üzere vücudun tüm bölgelerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Argan yağı, cildin toksinlerden arınmasını sağlar ve cildi temizleyici bir etki gösterir. Önemli faydalarından biriside ciltte meydana gelen çatlak izlerini gidermesidir. Bu özelliğiyle hamilelik sonucunda oluşan çatlakların giderilmesinde kullanılabilir. Argan yağının cilt üzerindeki diğer faydaları ise şu şekildedir:

  • Güneş ışınlarının zararlı etkisinden korur.
  • Stres,
  • Çevre kirliliği,
  • Sigara gibi cilde olumsuz etkileri bulunan faktörlerin azaltılmasına yardımcı olur.

Argan Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Argan yağı %70 gibi bir E vitamini oranına sahip, aynı zamanda omega 9 ve sterollerce zengindir. Buda vücudun keratine en fazla ihtiyacı olan bölgelerinden saçta özellikle etkilidir. Saçların yapısı itibariyle saçlarda oluşan elektriklenmeden tutun, onarıma ihtiyaç doğan aşınmış saç uçlarında da argan yağıyla iyi sonuçlar elde edilebilmektedir.

Argan yağı, saç uçlarında ve diplerinde inanılmaz bir bakım yapmakta, ayrıca argan yağını saç dökülmelerinde de kullanabilirsiniz. Erkeklerdeki saç dökülmelerinin erken aşamalarında, argan yağıyla düzenli serum uygulamalarında olumlu sonuçlar elde edilmektedir. Kadınlarda hormonal düzensizliklerden dolayı saç dökülmelerinde yine argan yağı kullanılarak saçtaki problemin ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Argan Yağının Yaşlanmayı Geciktirici Etkileri

Argan yağının en bilinen etkisi yaşlanmayı engelleyici yani anti-aging etkisidir. Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi de bu mucizevi yağın yüksek oranda oleik ve linoleik asit içermesidir.

Oleik ve linoleik asit nedir?

Vücudun temel yapı taşlarını oluşturan ve hücre çekirdeği bazında da yer alan eser, oligo elementlerdir. Bu yağlar onarıcı etkiye sahipler, yeni hücre oluşumunu tetikliyorlar, hücreleri onarıyorlar, bağ dokuyu kuvvetlendiriyorlar. Argan yağı, %70 oranında yüksek E vitamini içermesi nedeniyle onarıcı yağların başında yer alır.

Argan Yağının Yüzde Kullanımı

Argan yağı ciltteki kolajen dokuyu kuvvetlendirmesinden dolayı serum olarak kullanılmaktadır. Argan yağının yüze nasıl uygulanacağına gelecek olursak:

Birkaç damla argan yağını parmak ucumuza koyup parmaklarımızı birbirine sürtüyoruz, ardından yer çekiminin tersi yönünde cildimize uyguluyoruz. Argan yağını uygularken dairesel hareketlerle cildinize masaj yapabilirsiniz. Argan yağı cildin kuruluk veya nem durumuna göre arttırabilir veya azaltılabilir. Göz çevresine sürülen argan yağı VTAEOG küçük parmak darbeleriyle masaj yapılabilir. Yüz serumunu yüz dışında boyun, dekolte ve eller için de kullanılabilir. Argan yağı serumunu cilde uygularken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta cildin temiz olmasıdır. Serumu uygulamadan önce sabah ve akşam cildi bol su ile yıkayıp alkolsüz bir tonik ile temizliyoruz. Cilde uygulan serumdan sonra nemlendirici krem sürmek oldukça faydalı olacaktır.

Argan Yağının Saçta Kullanımı

Argan yağını saçlara uygularken saçın temiz ve kuru olması gerekir, saçın ıslak olması pek tavsiye edilen bir durum değildir. Saç dökülmeleri için argan yağı:

Saç dökülmeleri için argan yağını yaklaşık olarak 30 damla (1ml) olacak şekilde saç diplerimize uyguluyoruz. Bu işlemden sonra saç diplerini yağlı ve ıslak hissi gelene kadar parmak uçlarımız ile ovalıyoruz. Saçımıza uyguladığımız işlemin etkisini daha iyi görebilmek için bu işlemi akşam yatmadan önce yapmanız önerilir. Saçımıza tamamen argan yağını sürdükten sonra saçlarımızı sıkı bir şekilde streç film ile sarıyoruz. Streç filmin üzerini bir havlu ile kapatıp, saçımızda gece boyunca bırakıyoruz. Sabah kalktığımızda saçlarımızı bir veya iki kere şampuanlayarak ürünün kalan kısmını saçımızdan arındırıyoruz. Eğer bu işlemi yapma imkânınız yoksa yağı, saçınızda minimum 20 dakika tutmanız yeterli olacaktır.

Saç dökülmeleri için kullanılan argan yağı saçta en az 20 dakika, en fazla 6 saat kalması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir