Apandisit Nedir? | Tedavisi | Belirtileri | Neden Olur?

Apandisit nedir? Apandisit nasıl tedavi edilir? Apandisit belirtileri nelerdir? Apandisit neden olur? Apandisit nasıl teşhis edilir?

Apandisit Nedir

Apandisit Nedir?

Apandisit, ince bağırsağın bittiği ve kalın bağırsağın başladığı yerde yer alan “apandis” adı verilen organın iltihabına verilen addır. Apandisitin görevi tam olarak bilinmemesine rağmen karın iç organların bademciği olduğu düşünülüyor. Apandisit, yaygın bir hastalıktır. Apandisit, sıklıkla genç, erişkin grup denilen 20 yaş ve civarında görülen bir rahatsızlıktır. Bu hastalık bebek ve yaşlılarda nadir görülen bir durumdur. Karın sağ alt bölgesinde ki apandisit, boy ve şekil olarak farklılıklar gösterir. Bazen kalınbağırsağın arkasına dönebilir, göbeğe doğru yönlenebilir bazen de jinekolojik organlara yakın olabilir. Apandisit ağrısı karın içinde hassasiyet oluşturan belli belirsiz bir ağrıdır. İltihaplanan apandis, genellikle apandektomi denilen acil bir işlem esnasında cerrahi olarak alınır. Tedavinin gecikmesi, apandisin bağırsaktan kopmasına neden olarak ciddi enfeksiyonla sonuçlanabilir. Apandisit, tüm cerrahi ameliyatların %2’sini oluşturur ve acil yapılan cerrahi ameliyatların %50’si apandisit ameliyatlarıdır. Ameliyat sonrasında hasta bir gece hastane de yatırılır ve ortalama 3-4 gün içerisinde hasta kendi işine dönebilir.

Apandisit Kimlerde Görülür? | Nedenleri

Apandisit her yaşın ve cinsin hastalığı olarak görülür. Apandisit, bebeklerde ve ileri yaş grubu kişilerde risk oluşturur. Bunların gözden kaçırılması, apandisit’in delinmesine bunun sonucunda da;

 • Karın zarı iltihabına neden olabilir.
 • Karın içi apselere neden olabilir.
 • Hastanın yoğun bakımda kalmasına neden olabilir.
 • Ölüme neden olabilir.

Apandisin tıkanarak iltihaplanmasının farklı nedenleri vardır. Tıkanma, apandis boşluğunda ki lenfoid dokusunun sertleşmesinden meydan gelebilir. Sertleşmiş pisliklerin toplanması da iltihaplanma nedeni olabilir.

Apandisitin Belirtileri Nelerdir?

 • Karın bölgesinde belli belirsiz bir ağrı,
 • Mide bulantısı,
 • Sindirim sistemi bozukluğu,
 • 5-6 saat içinde karnın sağ alt bölgesine yerleşen ve uyaranlar ile artan ağrı,
 • Bazen kusma ve ishal görülebilir.
 • Nadiren hastalarda 37,5-38 derecelere varan ateşle karşılanabilir.
 • İştah kaybı,
 • Öksürme,
 • Apandisit, kendini idrar yolu enfeksiyonu belirtileri ile de gösterebilir. Apandisitte herhangi bir ağrı kesici kullanılmasına rağmen ağrı kesilmez. Ağrı sürekli vardır. Apandisitten şüphelendiğiniz durumlarda, vakit kaybetmeden hastaneye ulaşın ve ağrı kesici kullanmayın.

Apandisit Nasıl Teşhis Edilir?

Apandisit şüphesiyle hastaneye gelen hastada cerrah, muayene bulgularıyla apandisitten şüphelenir. Bazen hiç tetkik yapmaya gerek duyulmaz. Muayene bulgularını doğrulamak için ultrasonografi denilen yöntemle, karın içindeki apandisitin durumu görülür. Apse olup olunmadığı teşhis edilebilir, kan sayımında iltihap kriterlerinin yükselttiği görülebilir. Bunlara rağmen tüm apandisitlerde doğru teşhisi koymak bazen zorluk gösterebilir. Çünkü başka hastalıklarda bazen aynı bulguları verebilir. Bu nedenle, daha ileri görüntüleme tekniklerine başvurulur. Bunların başında tomografi ya da tüm batın MR gibi tetkikler gelir.

Apandisitin Beslenme Alışkanlığı İle İlgisi Var mı?

Çekirdekli, kabuklu yiyecekler apandisite neden olabilir. Çünkü kalınbağırsağın başlangıç kısmında çekirdek apandisitin ağzını tıkadığında apandisitte bir şişme, genişleme ve oradaki çekirdeği dışarıya atamamasından dolayı orada bir delinme söz konusu olabilir. Sulu gıdaların tüketilmesi ve çekirdeklerin yutulmaması apandisit oluşumunu engeller.

Apandisit Komplikasyonları Nelerdir?

Akut apandisit, birçok komplikasyonla seyredebilen bir hastalıktır. Bunların başında karın içinde apse gelişmesi, apandisit’in delinmesi, patlaması ya da karnın içine doğru boşalması, bağırsak düğümlenmesi, bağırsakta iltihap gelişmesi gibi ciddi sorunlara yola açabilir. Bu komplikasyonların içinde en önemlisi bu iltihabın karın zarına yayılarak karın zarı iltihabına neden olmasıdır.

Apandisit Patladıktan Sonra Ameliyat Yapılabilir mi?

Apandisit’in delinmesi veya patlaması karın içine bağırsak içeriğinin boşalması, karın zarında bir enfeksiyon tablosunun oluşması söz konusudur. O bölgede lokalize apseler olabilir ya da yaygın karın zarı iltihabı görülebilir. Karın zarı iltihabında hasta, mutlaka hastanede yatırılmalı ve karın içindeki enfeksiyonun boşaltılması gerekir.

Apandisitin delinmesinden sonra ameliyat ne kadar erken olursa, hasta açısından sonuçlar iyi olacaktır. Çünkü gecikme durumunda karın içinde enfeksiyon artmakta, karın içi apseleri gelişmektedir. Delinmeden sonra günler geçerse, hastanın yoğun bakım da sıkı bir şekilde bakılması gerekebilir. Basit bir apandisit patlamasından dolayı, hastaların hayatlarını kaybetmesi söz konusu olabilir.

Apandisit Ameliyatı Açık mı Kapalı mı Olmalı?

Apandisit ameliyatı, klasik yöntem denilen karın duvarını keserek karnın içine girilen ameliyat yöntemi ya da laparaskopik denilen yöntemle göbek altına bir ışık kaynağı sokup karnın, içinin görüntülenmesi ve diğer bölgelerden de iki adet el aleti sokup apandisit ameliyatı yapılmasıdır. Laparaskopi yöntemi hem cerrahi hem de tanı amaçlı kullanılabilir. Klasik yöntem ile yapılan apandisit ameliyatı 1-2 cm’lik bir kesi üzerinden yapılır.

Apandisit Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Apandisit ameliyatı bittikten 5-6 saat sonra hastalar, anestezinin etkisinden tamamen uyanırlar. Bağırsak hareketlerinin başlaması bazen 24 ya da 36 saate kadar uzayabilir. Normal şartlarda hastalar 1 gün sonra taburcu edilir ve normal beslenmelerine izin verilir. Apandisit ameliyatından 1 hafta sonra hastanın karnında ağrı, ateş ve halsizlik olması durumunda hastaneye gitmeleri önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir