Panik Atak Nedir? | Tedavisi | Belirtileri | Nedenleri

Panik atak nedir? Panik atak nasıl tedavi edilir? Panik atak belirtileri nelerdir? Panik atak nedenleri nelerdir? Panik atak hakkında bilgiler.

Panik Atak nedir

Panik Atak Nedir?

Panik atak, hiç beklenmedik anlarda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Ani olarak ortaya çıkan bu rahatsızlık, kişinin vücudunda bazı fiziksel belirtilerle kendini gösterir. Bu yüzden de çoğu zaman kişide yoğun bir korku ve rahatsızlık duygusu yaratır.

Panik atağın çarpıntı, göğüs ve karın ağrısı, nefes darlığı, terleme, titreme, bulantı, karıncalanma, baş dönmesi, ölüm korkusu gibi belirtileri olabiliyor. Panik ataklı kişilerde psikolojik alt yapıya bakıldığı zaman bilinçaltına yerleşen olumsuz kayıtlar ve bilinçaltına verilen olumsuz komutlar saptanmaktadır. Problem, düşünceyle hareket eden duygusal bağda yer almaktadır.

Panik atak geçiren kişi, yaşadığı korkuyu, sıkıntıyı uzun süre unutmaz. Panik atak hastaları sürekli yanında birilerinin olmasını, kriz anında kendisiyle ilgilenilmesini ister.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Herkesin panik atak belirtileri aynı olmayabilir. Ama sıklıkla yaşanan, bedende şiddetli ve alışılmadık reaksiyonlardır. Bunlar;

 • Kalp çarpıntısı,
 • Nefes darlığı,
 • Kalpte baskı hissi,
 • Boğulma hissi,
 • Baş dönmesi,
 • Dengeyi kaybetme duygusu,
 • Göz kararması,
 • Vücutta aşırı ısınma,
 • Titreme,
 • Soğuk ya da sıcak basması,
 • Yanma gibi beden belirtileri olabilir.

Duygularla ilgili olarak korku, endişe hali, akıl sağlığını kaybetme korkusu gibi belirtiler vermektedir. Atakların ne zaman geleceği belli olmaz, aniden gelir. Atağın sıklığı kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Panik Atak Neden Olur?

 • Beyinde bazı yapısal değişikliklerin olması,
 • Genetik faktörler,
 • Madde bağımlılığı,
 • Stres,
 • Yaşanmış olan birtakım yaşam olayları panik atağın ortaya çıkmasında son derece etkilidir.

Ailesinde panik atak rahatsızlığı olan kişinin bu rahatsızlığa yakalanma riski diğer kişilere göre 4-7 kat fazladır. Problemli bir şekilde boşanan çiftlerin çocuklarında panik atak görülme riski artar. Sınır ve obsesif gibi kişilik bozuklukları panik atağına neden olabilir. Alkol ve madde bağımlılığı panik atağı tetikleyen önemli etkenler arasında yer alır.

Panik Atak Nöbetleri Geçiren Kişiler Neler Yapmalıdır?

Panik bozukluğu olan kişinin hem kendisi hem de çevresi bu hastalık hakkında yeterince bilgilendirilmiş olmalıdır. Sakin bir köşeye geçmek, burundan nefes alarak ağızdan uzunca nefes vermek, kendisini rahatlatmaya çalışmak, atağın geçeceğine kendine hatırlatmak, kendini gevşetmeye çalışmak nöbet geçiren açısından çok yararlıdır. Panik atak geçirdiğini anlayan kişi nefesini 10 saniye kadar tutup yavaşça verme işlemini 3 kez tekrarlamalı. Nefes egzersizleri, panik atak krizi sırasında kişinin rahatlamasına yardımcı olur. Kendinize bu atağın geçeceğini, rahatlayacağınızı, yaşadığınız şeylerin bir hastalık belirtisi olduğunu, gerçekten ölmediğinize, aklınızı kaçırıyor olmadığınızı kendinize hatırlatmanız çok önemli.

Atak olmadığı zamanlarda gevşeme egzersizleri (yoga, yoğun spor yapmak) panik bozukluk tedavisine çok büyük katkı getirecektir. Özellikle gevşeme ve nefes egzersizleri öğrendiğinizde, atak kontrolü üzerinde de büyük bir başarı sağlanabilir.

Panik Atak En Çok Kimlerde Görülür?

Panik atak her yaşta, her kültür seviyesinden insanda olabilir. Özellikle üretkenliğin çok yoğun olduğu, kişilerin stresle sık karşılaştığı, fiziksel hastalıkların sık görüldüğü durumlarda panik atak hastalığı artabilir. Panik atak, kalp rahatsızlığı, astım, nefes darlığı ve sinir sistemi rahatsızlığı olan kişilerde daha sık görülür. Kadınlarda doğum sonrası dönemlerde bebeğine bakarken, menopoz döneminde, aile içinde yoğun stres varken görülebilir. Erkeklerde görülme sıklığı 30-40 yaş civarında iş stresinin yoğun olduğu ailesi, işi, yetişmesi gerekenler, kendi kapasitesinin dışında zorladığında panik atak görülebilir. Panik bozukluğu ortaya çıkabilir.

Panik Atak Nasıl Teşhis Edilir?

Panik atak, uzman psikoloğun klinik gözlemiyle test edilebilir. Diğer bir teşhis yöntemi ise psikolojik bazı panik atak ölçen testlerdir. Kişi bu testle, kendi doldurduğu bir form şeklinde cevap verebilir. Bu belirtilerin hangilerinin kendisinin sahip olduğunu işaretleyerek bu testi doldurur ve sonra bu değerlendirilir. Klinik gözlemle test birleştirildiği zaman panik atak olup olunmadığı net bir tablo olarak çıkmaktadır.

Panik Atak Nasıl Tedavi Edilir?

Panik atak rahatsızlığında ilaç tedavisi ile beraber psikoterapi de uygulamak kalıcı olarak iyileşme sağlar. Panik atak hastalığının tedavisinde ilk basamak bilgilendirme ve eğitimdir.  Bunun nasıl bir hastalık olduğunu kişiye anlatmak çok önemli bir tedavi aşamasıdır. Bütün bu tekniklerle rahatsızlık geçmiyorsa önümüzde iki yol var. Bunlardan birincisi terapi yöntemidir. Bu terapi şekli, uygun yapıldığında en az ilaç tedavisi kadar etkili bir yöntemdir. Diğer tedavi seçeneği ise ilaçtır. İlaçlar ikiye ayrılır. Birincisi atağın kendisi olur olmaz atağı hemen geçirmek üzerine kullanılan ilaçlar, diğeri de hastalığı geçirmek için 6 ile 1 yıl boyunca kullanılan ilaçlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir