Kalp Yetmezliği Nedir? | Belirtileri | Nedenleri | Tedavisi

Kalp yetmezliği nedir? Kalp yetmezliğinin belirtileri nelerdir? Kalp yetmezliğinin nedenleri nelerdir? Kalp yetmezliği nasıl tedavi edilir?

kalp yetmezliği

Kalp Yetmezliği Nedir?

Vücutta bütün organ ve dokuların işlev görebilmesi için kana ihtiyaç vardır. Kan pompalama işlevi bilindiği üzere kalp yapmakta. Kalp yetersizliği, kalbin pompalama gücünün azaldığı durumdur.

Kalbin anatomik yapısında kas, iletimi oluşturan elektrik sistemi ve kapaklar bulunur. Bunlardan kalp kasının bazı gribal enfeksiyonlar sonrası bozulması, bazen kalp damar tıkanıklığına bağlı olarak bozulması bazen de sistemik hastalıklar sonucu bozulmasıyla kalp yetersizliği ortaya çıkar. Sonuç olarak kalp yapması gereken kasılma gücünü yapamaz ve kanı büyük damarlara pompalayamaz. Dolayısıyla kan akciğerlerde birikmeye başlar.

Kalp yetersizliğinin ilk bulgusu yokuş veya merdiven çıkarken hastada performansın düşmesidir. Kişi, düz yolda yürürken bile nefesinin daraldığını hisseder. Bu tip şikâyetleriniz varsa; bacaklarınızda, sabah kalktığınızda yüzünüzde, elinizde, vücudunuzda şişlikler hissediyorsanız mutlaka kalp yetersizliğinden şüphelenerek kalp doktoruna gitmelisiniz.

Kalp yetersizliği tıpta aciz olunan durumlardan biridir. Kalp yetersizliğinin çoğunlukla geriye döndürülmesi zor, ancak ümitsizliğe kapılmamak gerekir. Verilen bazı ilaçlarla hastaların yaşam kalitesi artmakta ve kişinin efor kapasitesi yükseltilmektedir. Bu nedenle kalp doktorunuzun önerdiği ilaçları düzenli olarak uygulamanız, tuzun kişi için zehirle eşdeğer olduğunu bilmeniz ve yeme düzeninize çok dikkat etmeniz gerekir.

Kalp Yetmezliğinin Nedenleri Nelerdir?

Kalp yetersizliğinin başlıca nedeni kalp damar hastalığıdır. Koroner damarlar kalbi besleyen damarlardır. Bu damarlarda ortaya çıkabilecek herhangi bir tıkanıklık, daralma kalp kasının yeterince beslenememesine neden olur ve bunun sonucunda kalp yetmezliği görülebilir. Bunun yanı sıra diğer bir kalp yetersizliği nedeni de hipertansiyondur.

Hipertansiyon önemli bir kalp yetersizliği nedenidir. Çünkü hipertansiyonlu hastalarda kalbin iş yükü artar.

Diyabet, hem kalp – damar hastalığı riskini arttırır hem de kalp kasını bozarak kalp yetersizliğine neden olabilir.

Kalp kapak hastalığı kalp yetersizliğinin diğer önemli nedenidir.

Akciğer hastalıkları kalbin sağ tarafını etkileyerek kalp yetersizliğine neden olabilir.

Ritim bozuklukları kalbin kontrolsüz, aşırı hızlı atmasına neden olarak kalp yetersizliğine neden olabilen bir durumdur.

Kalp Yetmezliğinin Belirtileri Nelerdir?

Kalp yetersizliğinin en belirgin belirtileri;

  • Nefes darlığı,
  • Halsizlik,

Bu belirtiler istirahatte olabileceği gibi efor sonucu da görülebilir. Bir hasta daha önce 3 katlı bir merdiveni kolaylıkla çıkarken, 1 katlı merdiveni çıkmakta güçlük çekmesi kalp yetersizliği belirtisi olabilir.

Vücudun çeşitli bölgelerin de sıvı toplanması da belirtiler arasındadır. Örneğin, sıvı toplanmaları akciğer ve ayak bileğinde gözlenebilir. Bunların yanı sıra;

  • Gece öksürükleri,
  • Gece idrara çıkma,
  • Karında şişlik,
  • Karın ağrısı,
  • Bulantı,
  • Kusma

Kalp yetersizliğinin diğer belirtileridir.

Kalp Yetmezliği Nasıl Teşhis Edilir?

Kalp yetersizliğinin tanısı koymadan önce hastadan iyi bir öykü (hastanın şikâyetleri, alışkanlıkları, aile hikâyesinde ne gibi özellikler var…) almak gerekir. Bu aşamadan sonra hastanın muayene edilmesi gelir. Muayeneden hastada kalp yetersizliği bulguları arandıktan sonra birtakım tetkiklere geçilir. EKG ile hastada herhangi bir ritim bozukluğu var mı geçirilmiş bir kalp krizi var mı bunlar anlaşılır.

Akciğer grafisinde kalp boyutları hakkında fikir (kalpte büyümenin olup olmadığı veya akciğerde sıvı birikmesinin söz konusu olup olmadığı gibi) elde edilir.

Ekokardiyografi denilen kalp ultrasonu kalp yetersizliğinin tanısında ve takibinde önemli bulgular verir. Kalbin kasılma ve gevşeme fonksiyonunu ekokardiyografi ile değerlendirilebilir. Ayrıca kalp kapaklarının durumu hakkında ekokardiyografi bilgi verir.

Koroner kalp hastalığı düşünülen kalp yetersizliği hastalarında, koroner anjiyografi ile kalp damarlarının değerlendirilmesi düşünülebilir. Kalp yetmezliğinde başlıca tetkik yöntemleri bunlardır.

Yukarıda belirtilenlerin yanı sıra tanı ve takipte kan tahlilleri de uygulanabilir.

Kalp Yetmezliği Kimlerde Daha Fazla Görülür?

Kalp damar hastalığı olanlar, kalp yetersizliği gelişebilecek olan hastalardır. Bu nedenle bu hastaların uygun tedavi almaları gerekir.

Hipertansiyonu olan hastalar tuzsuz beslenmeye özen göstermelidir. Bu hastalarda da kalp yetmezliği riski yüksektir.

Diyabet, hem kalp damar hastalığı riskini arttırmakta hem de kalp kasını bozarak kalp yetersizliğine neden olabilmekte.

Kalp kapak hastalığı olanlar kalp yetersizliğine aday hastalardır. Bu hastaların düzenli takibi ve kalp yetersizliği gelişmeden tedavilerinin yapılması gerekir.

Genetik birtakım nedenlere bağlı kalp kası anomalileri olanlarda kalp yetmezliği gelişmesi riski yüksektir. Bu hastalarında düzenli takip ve tedavileri gerekmektedir. Kalp yetersizliği yaşla ilişkili bir hastalıktır. Yaş arttıkça kalp yetersizliği riski ve sıklığı artar.

Kalp Yetmezliği Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Kalp yetersizliği olan hastaların başlıca tuzsuz diyet konusunda hassasiyet göstermeleri gerekir. Aşırı tuzlu beslenme hem hipertansiyonu hem de kalp yetersizliğini tetikleyen önemli bir faktördür. Bunun yanı sıra aşırı kalorili beslenmemek, düzenli egzersiz yapmak gibi kurallara uymak gerekir.

Kalp yetersizliğinde takip ve tedavi çok önemlidir. Hasta doktor ilişki önemlidir. Doktorun verdiği reçeteye hastanın bire bir uyması gerekir. Aşırı alkol tüketimi başlı başına kalp yetersizliğinin nedeni olabilir. Tamamen sağlıklı biriyseniz ve alkol tüketiyorsanız bunu kısıtlamanız gerekir. Ancak alkole bağlı bir kalp yetersizliği gelişmişse alkolü tamamen kesmeniz gerekir.

Kalp Yetmezliği Olanların Hangi İlaçları Kullanması Sakıncalıdır?

Kalp yetersizliği olan hastada birçok ilaç kullanılır. Bu ilaçlar başka ilaçlarla da etkileşebilir. Bu nedenle hastalar başka ilaçları kullanmaya başladıklarında mutlaka doktoruna danışmalıdır. Bazı ilaçlar kalp yetersizliğinin alevlenmesine neden olabilir. Bunlar; antihistaminikler, grip belirtilerini gidermek için kullanılan ilaçlar, kortizon ve türevi ilaçlar, bazı ağrı kesiciler kalp yetersizliğinin alevlenmesine neden olabilir.

Şeker hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlar da kalp yetersizliğinde alevlenmelere neden olabilir. Bu ilaçların kullanımının zorunlu olduğu hallerde mutlaka sıkı bir doktor takibi gerekir.

Antihistaminikler, ritim bozukluklarına neden olarak kalp yetersizliğinin alevlenmesine neden olurken bazı ağrı kesiciler vücutta su ve tuz birikmesine neden olarak kalp yetersizliğinde alevlenmeye neden olabilir. Kortizon, hem tansiyonu yükseltebilir hem de sıvı birikmesine neden olarak kalp yetersizliğinde alevlenmeye neden olabilir.

Kalp Yetmezliği İçin Cerrahi Tedavi Nasıl Uygulanır?

Kalp yetersizliğinde bazı hastalarda cerrahi tedavi uygulanmakta. Bu hastaların başında ise koroner kalp sorunu olan hastalar gelmekte. Koroner damardaki daralmalar ve tıkanmalar sonucunda kalbin yeterince beslenememesi kalp yetersizliğinin önemli bir nedenidir. Bu hastalarda uygulanan By-Pass cerrahisiyle kalp yetersizliği tedavi edilebilir.

Kalp kapak hastalığı olan kişilerde işlev görmeyen kapağın tamiri veya bu kapağın yapay bir kapakla değiştirilmesi kalp yetersizliği olan hastalarda tedavi seçeneğidir.

Son dönem kalp yetersizliğinde kalbe yardımcı bir takım cihazların takılması ve transplantasyon (organ nakli) kalp yetersizliğinde uygulanabilen cerrahi yöntemlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir