Göz Seğirmesi Nedir? | Neden Olur? | Nasıl Geçer?

Göz seğirmesi nedir? Göz seğirmesi neden olur? Göz seğirmesi nasıl geçer?

Göz Seğirmesi Nedir?

Göz seğirmesi, gözün üst kapağının kontrolsüz bir şekilde kasılmasıdır. Göz seğirmesi genellikle yorgunluk, uykusuzluk, fazla kafein alımı ve bunlara eşlik eden stresten kaynaklanır. Göz seğirmesinin uzun süre ve sıkça görülmesi ciddi göz hastalıklarının habercisi olabilir. Göz seğirmesi tekrarlayıcıysa bunun nedenlerini araştırmak gerekir. Bu nedenlerin başında astigmatizma gelebilir. Eğer gizli bir astigmatizma varsa ve bununda tedavisi yapılamıyorsa, göz aşırı derecede yorulacağından göz seğirmesi sık olarak görülebilir.

Göze bağlı en sık sebep kornea veya konjoktivanın iritasyonudur. Bu irritasyon kuru gözde, kirpik hastalıklarında veya göz kapağının uzun süren enfeksiyonlarında oluşabilir.

Göz Seğirmesi Neden Olur?

Göz seğirmesinin birçok nedeni vardır. Bu nedenler psikolojik, yorgunluk ve önemli göz rahatsızlıklarına kadar uzanan nedenlerdir. Bunların arasında en çok düşünülmesi gereken durum, kişiye uygun gözlük takılıp takılmadığıdır. Gizli bir astigmatı olan birisi astigmatı tolere edeyim derken, gözleri gün boyunca aşırı derecede yorulur. Bu yorgunluk sonucunda gözlerde spazma yani göz kapaklarını seğirmesine neden olabilir. Magnezyum ve potasyum minerallerinin eksikliği sonucunda da göz seğirmesi görülebilir.

Göz seğirmesinin diğer nedenleri şu şekildedir:

Stres: İnsan vücudunda stres önemli bir yer tutmaktadır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak stres yapabiliriz. Özellikle göz yorgunluğu sonucunda göz seğirmesi, stresin bir işareti olabilir. Kişi, stres nedenlerini azalttığı takdirde göz seğirmesini ortadan kaldırabilir.

Yorgunluk: Göz seğirmesinin bir başka nedeni de yorgunluktur. Stresten veya diğer nedenlere bağlı olarak uyku eksikliği olur ve buna bağlı olarak yorgunluk görülür, bu yorgunluk da göz seğirmesine neden olabilir. Göz seğirmesi iyi uyku ve dinlenme sonucunda ortadan kalkabilir.

  • Kafein ve Alkol Alımı,
  • Mineral ve vitamin eksiklikleri,
  • Göz kuruluğu,
  • Göz alerjisi,
  • İlaçlar,
  • Dengesiz beslenme,
  • Alerji

Göz Seğirmesini Nasıl Geçirebiliriz?

Göz seğirmesini geçiştirmek için çeşitli düşünceler vardır. Görülen seğirme basit bir seğirmeyse, yorgunluğunuzu giderecek iyi bir uyku soncunda bu seğirme ortadan kalkacaktır. Eğer bu seğirme geçmeyip ve kuruluk mevcutsa göz yaşartıcı damlalar denilen suni gözyaşı damlaları göze damlatılır ve gözdeki irritasyon nedeni damlalar sayesinde gözün kapağa sürtünmesi azaltılarak rahatlaması sağlanır ve kasılmalarda azalabilir.

Altta yatan nedenler daha ciddi nedenlerse göz doktoru tarafından bu nedenlerin ortadan kaldıracak tedavilerin yapılması gerekir.

Göz Seğirmesinde Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Basit ve ilk defa olmuş bir göz seğirmesi için göz doktoruna başvurulmasının bir anlamı yoktur. İyi bir uyku ve dinlenme sonrasında bu problem ortadan kalkabilir. Eğer iyi bir uyku alınmış ve yorgun olunmadığı halde göz seğirmeniz devam ediyorsa göz doktoruna gitmeli ve göz seğirmesinin nedenini bulmakta fayda vardır.

Göz seğirmesiyle beraber gözde kızarıklık, ağrı, gözyaşında artma varsa mutlaka göz doktoruna gidilmelidir.

Uzun Süre Bilgisayar Ekranına Bakmak Göz Seğirmesine Neden Olur mu?

Bilgisayar ekranına uzun süre bakmak göz seğirmesini tetikleyebilir. Saatlerce süren bilgisayar çalışmaları ve bunun sabaha kadar olması ve uykusuzluğunda eşlik etmesi göz seğirmesinin görülmesini tetiklemektedir.

Bilgisayara bakarken arada sıra uzaklara bakıp, gözün kırpılmasını bilinçli olarak yapmak gerekir. Veya suni gözyaşı damlalarıyla gözün kuruması önlenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir