Mide Ağrısı Nedir? | Neden Olur? | İyi Gelen Yiyecekler

Mide ağrısı nedir? Mide ağrısı nedenleri nelerdir? Mide ağrısına iyi gelen yiyecekler nelerdir?

mide ağrısı nedir

Midenin İşlevi Nedir?

Midenin iki görevi vardır. Birinci görevi ağızda dişlerle öğütülmüş, mideye gelen gıdayı çalkalayarak daha küçük parçalara ayırmak ve bunları gereğinde onikiparmak bağırsağına göndermektir. İkinci görevi, birtakım maddeleri salgılamaktır. Bu salgıladığı maddelerin başında mide asidi ve pepsin denilen protein sindiren enzim üretimi gelir. Bunun dışında B12 vitamininin emilmesi için midenin normal işlemesi gerekir. Mide de herhangi bir sindirim olayı olmamaktadır. Ancak sindirime ön hazırlık yapılmaktadır.

Mide Nasıl Çalışır?

Yemek borusunda, üst 1/3 kısmındaki kaslar, beynimizden emir alır. Bunun dışındaki kasların hepsi içine gelen maddeyi makata doğru atacak şekilde çalışmaktadır. Mideye gelen gıda tamamen parçalanmamıştır, dişler yoluyla öğütülmüştür. Midede oblik kaslar mevcuttur. Bu oblik kaslar, çalkalama hareketiyle birlikte gıdaları daha da küçük parçalara ayırır. Mide, yemek borusundan gelen gıdayı çalkalayarak daha küçük parçalara ayırırken aynı zamanda salgıladığı mide asidi, B12 vitamini emilimini sağlayan madde ve protein sindirimini sağlayan enzim ile sindirim sistemine katkıda bulunur.

Mide Ağrısı Nedir?

Mide ağrısı, göğsün hemen altında karnın üst ve orta kısmında görülen ağrı veya sıkıntı hissine denir. Erişkin nüfusun en az %25’inde mide rahatsızlıkları görülmektedir.

Mide ağrısında dikkat edilmesi gereken durum; oluşan bu ağrıların, bir hastalık sonucu mu yoksa basit bir hazımsızlık problemi olduğu bilgisidir.

Mide Hangi Nedenlerden Ağrıyabilir?

Her karın ağrısı mide ağrısı değildir. Mideden kaynaklı bir ağrı mevcutsa, midede bir enflamasyon vardır. Enflamasyonun getirdiği bir ülser vardır, bu yaranın getirdiği bir ağrıdır. Mide, iyi çalışmıyorsa midenin gerginliğinden kaynaklı ağrı olabilir. Bunların yanı sıra midenin düzensiz kasılmasından dolayı ağrılar görülmektedir.

Mide ağrısının diğer nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Stres,
 • Düzensiz beslenme,
 • Kabızlık,
 • Fazla kilo,
 • Hızlı ve çok yemek yemek,
 • Hormonsal nedenler,
 • Psikolojik faktörler,
 • Çevresel nedenler,
 • Enfeksiyon,

Mide Ağrısının Nedenleri Nasıl Tespit Edilir?

Mide ağrısının değerlendirilmesinde çeşitli tetkikler uygulanır. Bunlar arasında en sık kullanılan endoskopik incelemedir. Endoskopik inceleme doğrudan yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağının görülmesini sağlamaktadır. Bu görüntülere uygun olarak gerektiğinde o bölgelerden biyopsi alınarak inceleme yapılır. Ancak karın içerisinde ki diğer organlardan kaynaklanan bir ağrıdan şüpheleniliyorsa başka tetkikler uygulanır. Bunlardan biri ultrasonografidir. Ultrasonografiyle karaciğer, safra ve böbreğe ait olan hastalıklar incelenmektedir. Kan tahlilleriyle, daha detaylı bir şekilde bütün vücut kimyasını değerlendirip, karaciğer, pankreas ve genel kan sayımlarına bağlı olarak tetkikler yapılabilmektedir.

Mide Neden Sinirsel Nedenlerle Ağrır? 

Mide ağrısında sinirsel nedenler mide ve incebağırsağın çalışma düzenini bozmaktadır. Bu bozulmaya bağlı olarak bölgesel kasılmalar mide ağrıları tarzında görülebilmektedir.

Midenin ağrısını geçirmek için öncelikle neden bulunmalıdır. Eğer olay sinirsel olan spastik bağırsak hastalığıysa doğrudan o spazmın giderilmesine yönelik bir tedavi uygulanır. Bunun dışında ki diğer sebeplerde neden neyse ona yönelmek gerekir. Eğer olay gastrit veya ülserse asıl salgısını engelleyici veya helikobakter denilen bakterinin ortadan kaldırılmasına yönelik tedaviler uygulanmalıdır. Eğer olay reflüden kaynaklanıyorsa asidin nötralize edilmesi gerekir.

Mide Ağrısı Diğer Ağrılardan Nasıl Ayırt Edilir?

Mide ağrısı genellikle göğsün hemen altında karnın üst ve orta kısmında olur. Bazen bu ağrılar sırta doğru olabilir. Özellikle onikiparmak bağırsağında ülser durumu varsa bu ağrılar sırta vurabilir. Aynı bölgede safra kesesi, pankreas, karaciğere bağlı ağrılar mide ağrılarını taklit edebilir. Kalın bağırsağın bir bölümü midenin yakınında bulunmaktadır. Buna bağlı olan ağrılar bazen mide ağrısı sanılabilir. Bazen böbrek ağrıları da mide ağrılarıyla karışabilir. Mide ağrısı genellikle uzun süreli ağrılardır.

Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Mide ağrısı çeken biri şu şekilde beslenmelidir;

 • Lifli gıdalar tüketmelidir. Çünkü lifli gıdalar, sindirim sisteminin çalışmasını kolaylaştırır ve bunun sonucunda bağırsaklarınızı boşaltmanız mümkün olacaktır.
 • Sıvı tüketilmelidir. Eğer mide ağrınızın yanında ishalinizde varsa vücut, su kaybına uğrar. Kaybedilen bu sıvı geri alınmalıdır.
 • Mide ağrısını önlemenin diğer bir yolu ise hafif gıdaların tüketilmesidir. Hafif gıdalar da sindirim sistemini zorlamayacağından mide ağrısının hissedilmesini engelleyecektir.
 • Az yağlı gıdalar tüketilmelidir.
 • Yoğurt ve kefir tüketilmelidir.
 • Son olarak da zencefil çayı, mide asidi üretimini dengelediğinden dolayı mide ağrısını hafifletir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir