Ayak Mantarı Nedir? | Belirtileri | Nedenleri

Ayak mantarı nedir? Ayak mantarı belirtileri nelerdir? Ayak mantarı nedenleri nelerdir? Ayak mantarı nasıl geçer?

Ayak Mantarı Nasıl Geçer

Ayak Mantarı Nedir?

Ayak mantarı, ayak tabanının derisini, dördüncü ve beşinci parmak arasını tutabilen pullanmalara, kaşıntıya ve kızarıklıklara neden olabilen bir enfeksiyon hastalığıdır.

Ayak mantarı, kızarıklıklara ve kaşınmaya neden olabilir. Genel olarak ciddi bir enfeksiyon değildir ama ciddi komplikasyonlara nadiren de olsa sebep olabilir. Mantarlı bölgenin kaşınmasıyla oluşan deri çatlakları ciddi enfeksiyonlara yol açabilir. Bu enfeksiyonlar özellikle diyabetik olan hastalarda çok büyük önem taşımaktadır. Ayak mantarı tedavi edilmezse ayak tırnaklarına sıçrayabilir.

Mantarlı bölgeye temas eden eller hemen yıkanmalıdır.

Ayakta Mantar Neden Olur?

Ayak mantarı bulaşıcı bir hastalık olduğu için bunları çevreden alıyoruz. Genellikle mantar hayvanlardan ve insanlardan bulaşır. Biz mantarı daha çok insanlardan kapıyoruz. Bu noktada dikkat etmemiz gereken konular var. Mantar, nemliliği çok sever bu yüzden ortak kullanılan duş alanlarında terlik kullanılmasında fayda var. Başka kişilerin terlik ya da ayakkabıları giyilmemelidir. Ayrıca naylon çorapların giyilmesi, terlemeyi arttıracağı için veya bütün gün ayağın kapalı ayakkabılar içerisinde kalması terlemeyi arttıracağından, abdest almak sık sık ayağın ıslanmasına neden olduğundan mantar oluşumunu kolaylaştırmaktadır. Ayak mantarı genetik faktörlere bağlı ortaya çıkabilir.

Ayak mantarı zamanında tedavi edilmezse tırnak mantarına neden olabilir. Normalde ayak mantarının tedavisi çok kolaydır ama tırnak mantarı tedavide biraz güçlük yaratmaktadır. Çünkü uyumu zordur. En az 6 aylık tedavi gerektirir. Bu nedenle mantarın erken evrelerinde tespit edildiğinde hemen tedavi edilmesi, ıslak bırakmamak gibi önlemlerin alınması bulaşıcılığın azalması açısından ve vücudun diğer yerlerine yayılmasını engellemek için önem taşımaktadır.

Ayak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Ayak mantarı özellikle ayağın en nemli yeri olan dördüncü ve beşinci parmaklar arasında başlar. Burada hafif bir beyazlanma, kaşıntı şeklinde başlayacaktır. Eğer buna zamanında bir tedavi uygulanmazsa buradan yayılır. Pullanmalar başlar, kızarıklık yayılır.

Kuru tip denilen ayak tabanını tutan mantar tipinde, ayakaltında kızarıklık, ayak derisinde kalınlaşma, deri çizgilerinde beyazlanmaların ortaya çıkması olabilir. Sulantılı tipte ise küçük küçük su toplayan yaracıklar ortaya çıkar.

Mantar çok bulaşıcıdır. Kaşıyarak bu mantarı başka yerlere taşımamız mümkün. Mantarlı bölge ile temas eden eller hemen yıkanmalı.

Ayak tırnak mantarı, genellikle ayağın başparmağından başlar. Tırnakta kalınlaşma, sarı renk değişimi ve tırnağın yatağının un gibi ufalanması şeklinde belirti verir. Bu durumda mutlaka ağızdan tedavi gerekmektedir. Mantar enfeksiyonu zamanla ayak kokusu sorununa neden olabilir.

Ayak Mantarı Nasıl Geçer?

Ayak mantarının tedavisi oldukça basittir. Hekimin verdiği bir takım kremlerle, spreylerle kolayca tedavi edilebilmektedir. Mantar bulaşıp tırnak mantarı haline geldiği zaman tedavisi güçleşiyor. Tırnak mantarında kremlerin ve spreylerin kullanımı çok etki göstermiyor. Bunlarda mutlaka ağızdan tedavi almak gerekiyor. Bu ağızdan tedavi 3 ay devamlı olarak kullanılması gerekiyor.

Tırnak mantarı tedavisinde hapın yanı sıra kullanılacak ilaçlı cilalar mevcuttur. Bu cilalarında 6 ay süreyle düzenli kullanılması gerekir.

Tedavide bulaşmayı önlemek için kendi ürünlerimizi, ayakkabılarımızı, terliklerimizi giymeli. Başkaların kıyafetlerini giymemeli, manikür-pedikürde kendi setlerimizi kullanmaya dikkat etmemiz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir