Mehmet Rauf Eylül Romanı Kısa Özeti | Konusu | Kahramanları

Mehmet Rauf Eylül romanı kısa özeti, Eylül romanı konusu, Eylül romanının kahramanları kimlerdir?

ROMAN KAHRAMANLARI

Suat, Süreyya, Necip, Fatih, Hacer

KONU

Edebiyatımızda ilk psikolojik romandır.

ROMAN HAKKINDA KISA BİLGİ

Edebiyatımızın psikolojik roman türündeki ilk örneğidir. Romanda çok başarılı psikolojik tahliller vardır. Eylül gerek yapı, gerekse içerik olarak çağına göre ileri özellikleri olan bir romandır.

EYLÜL ROMANI KISA ÖZET

Bakırköy’de bir bağ evinde oturan Suat Hanım ile Süreyya Bey, birbirlerini severek evlenmiş bir çifttir. Süreyya’nın arkadaşı Necip, bunların aile dostudur; sık sık gelip yanlarında misafir kalmaktadır. Süreyya’nın asıl isteği denize yakın bir yerde yaşamını sürdürmektir. Suat, Süreyya’nın bu isteğini yerine getirmek için babasından aldığı parayla Boğaz’da bir yalı kiralar. Ancak Süreyya’nın sandal gezileri, balık merakı karısını ihmal etmesine sebep olur. Necip’in bu yalıya sık sık gidip gelmesi sonucu Suat’la aralarında bir yakınlaşma başlar.

Necip, Suat Hanım’a çok değer vermekte, ona karşı derin bir saygı duymaktadır. Bu değer veriş ve saygı, zamanla şiddetli bir aşka dönüşür. Genç adam, aşkını gizlemektedir. Necip, Suat Hanım’ın da kendisini sevdiğini anlamakta gecikmez: fakat arkadaşına ihanet etmenin üzüntüsüne kapılır.

Necip’le Suat Hanım arasındaki aşkla ilgili dedikodular Süreyya Bey’in kulağına ulaşır. Süreyya Bey, en yakın dostunun karısına âşık olacağına ihtimal vermez. Dedikodular yaygınlaşınca Necip eskisi gibi sık sık yalıya gelmez. Hastalanır, tifodan yatağa düşer. İyileşince yeniden yalıya gidip gelmeye başlar. Birbirlerine aşklarını ilan edemeyen sevgililer eski günleri yeniden yaşamaya başlarlar. Derken “eylül” gelir. Bu ay, Suat Hanım için kadınlığının bir sonbahar ayı gibidir. Evlilikte aradığı mutluluğu, seveceği erkeği bulamamış bir kadın olduğunu düşünür. Necip ise mutlu olabileceği bir kadına ulaşamamanın acılarıyla kıvranmaktadır.

Süreyya Bey, Suat Hanım ve Necip bir gün sohbet ederken konakta bir yangın çıkar. Herkes dışarı fırlar. Fakat Suat Hanım odasına kapanır, yardım çağrılarına cevap vermez. Necip, sevdiği kadını kurtarmak için alevlerin içine dalar. Ancak Suat Hanım’ı kurtaramaz ikisi de yangında can verir.

10 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir