Ertesi Gün Hapı Nedir? | Nasıl Kullanılır? | Yan Etkileri

Ertesi gün hapı nedir? Ertesi gün hapı nasıl kullanılır? Ertesi gün hapının yan etkileri nelerdir? Ertesi gün hapını ne zaman almak gerekir?

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Ertesi gün hapı, bir korunma yöntemidir. Cinsel ilişki sonrasında gebelik riskini azaltmak veya sıfırlamak için kullanılan hormonal haplardır. İçindeki yüksek hormonlar neticesinde ilk 72 saat içerisinde kullanıldığı zaman korunmasız ilişkiden oluşabilecek olan gebeliği önleyeceği var sayılmaktadır.

Ertesi gün hapları oldukça güvenilir olmakla beraber yan etkileri açısından diğer doğum kontrol hapları veya yöntemlerine göre biraz daha fazla yan etkiler içerebilir. Yüksek dozda hormon içermektedirler. Bulantı, kusma, adet düzensizlikleri, ara kanamalara yol açabilirler.

Ertesi gün hapı 2 türdedir. Bunlardan birinin içinde sadece progesteron hormonu bulunur. Diğerlerinin içinde hem östrojen hem progesteron hormonu bulunur.  Biri, sabah bir akşam bir şeklinde tek tek kullanılır, diğeri de sabah iki akşam iki şeklinde kullanılır.

Ertesi Gün Hapını Ne Zaman Almak Gerekir? 

Ertesi gün hapı, uzun vadeli bir doğum kontrol yöntemi değildir. Bunun nedeni yüksek doz verilerek kullanılan bir doğum kontrol yöntemi olmasıdır. Prezervatif yırtılması veya o esnada prezervatif bulunmadığı için korunmasız girilen bir ilişkiye veya çeşitli nedenlerle gebelikten korunma imkânı olmadıysa ertesi gün eczaneden alınabileceği ve ilk 72 saat içerisinde kullanabileceği bir haptır.

Kadınların en çok üzerinde durması gereken konu, ertesi gün hapları hiçbir şekilde uzun vadeli bir doğum kontrol yöntemi değildir. Sene de 1 veya 2 defa kullanmak gerekir. Fazla kullanımı hormonal dengeyi bozabilir.

Ertesi Gün Hapının Başarılı Olduğu Nasıl Anlaşır?

Ertesi gün hapının gebelikten koruduğu anlaşılması için beklediğiniz adeti tam zamanında normal miktarlarda gördüğünüz zaman anlaşılır. Adet kanaması, beklenilen zamanda ve aynı belirtileriyle birlikte gerçekleşmişse ertesi gün hapı etkili olmuş demektir.

  • Lekelenme tarzında kanama uzun sürmüşse,
  • Ertesi gün hapları alınmasına rağmen adet gecikmesi olmuşsa,
  • Diğer gebelik belirtileri varsa mutlaka gebelik testi yapılmalıdır.

Ertesi günü hapı almış olmak mutlaka gebelikten korunacağın anlamına gelmiyor.

Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri

Ertesi gün hapları içinde bulunan hormona göre bazı yan etkiler içerebilir. Haplar içinde, östrojen ve progesteron hormonunu beraber içerenler ve sadece progesteron içerenler mevcuttur. Sadece progesteron bir avantajmış gibi görünse de içinden yan etkisi açısından daha tehlikeli olan östrojen hormonu çıkarıldığında, progesteron hormonuyla aynı etkiyi sağlamak için yüksek doz progesteron verilmesi gerekiyor. Sadece progesteron hormonu içeren haplar, yüksek doz progesteron hormonu içerdiklerinden kanamalara neden olabilir. Progesteron hormonunun yüksek dozda alınmasının sonucunda oluşabilecek diğer yan etkiler ise;

  • Bulantı,
  • Göğüslerde dolgunluk, şişkinlik gibi yan etkilere neden olabilir.

Östrojen ve progesteron içeren ertesi gün hapları bulantı ve kusmaya sebep olabilir. Diğer yan etkileri şunlardır:

  • Yorgunluk,
  • İshal, baş ağrıları,
  • Meme duyarlılığı,
  • Baş dönmesi

Ertesi gün hapının yan etkileri birkaç gün sürebilmektedir.

Ertesi gün hapının en büyük yan etkilerinden bir tanesi de gebeliğe karşı yüzde yüz koruyucu olmamasıdır.

Östrojen içeren ertesi gün hapları damar tıkanıklığına sebep olabilir. Eğer kişi kiloluysa, ileri yaştaysa, sigara çok kullanıyorsa veya çeşitli nedenlerle damarsal bazı bozuklukları varsa ertesi gün hapları arasından östrojen içermeyen tavsiye edilir.

Ertesi gün hapları adet döngüsünün bozulmasına neden olabilir.

Ertesi Gün Hapı Hangi Sıklıkta Kullanılabilir?

Ertesi gün hapı, korunmasız ilişkiden sonra kullanılması gereken bir haptır. Her korunmasız ilişkiden sonra kullanımı yanlış bir düşüncedir. Çünkü aylık alınan doz çok fazla olmuş oluyor. Bu hap yerine doğum kontrol hapı kullanmanız daha mantıklıdır.

Östrojen ve progesteron hormonunu beraber içeren bir ertesi gün hapı, 4 tane doğum kontrol hapının bir günde alınmasına denk geliyor.

NOT:

ARTIK ERTESİ GÜN HAPLARI REÇETESİZ ECZANELERDEN VERİLMİYOR.

One comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir