Kireçlenme Nedir? | Belirtileri | Nedenleri | Tedavisi

Kireçlenme nedir? Boyun kireçlenmesi nedir? Diz kireçlenmesi nedir? Kireçlenme belirtileri nelerdir? Kireçlenme nasıl tedavi edilir?

Kireçlenme nedir

Kireçlenme Nedir?

Osteoartrit, halk arasında kireçlenme olarak bilinmektedir. 50 yaş üzerindeki kişilerde en sık görülen eklem hastalığıdır.

Vücuttaki oynak eklemlerin dejenerasyona uğramasından kaynaklanır. En sık etkilediği eklemler: dizler, eller, kalça ve omurgadır. Eklem kıkırdağındaki yıpratmayla başlayan süreç, eklem yapısına katılan tüm kemik, yumuşak dokuların etkilenmesine ve bunun sonucunda ağrı ve kısıtlanmaya neden olur. Bazı eklemlerin neden daha çok etkilendiği kesin olarak bilinmemektedir. Ancak, kireçlenmenin artmasını sağlayan bazı faktörler bulunmaktadır.

Kireçlenme, orta ve ileri yaşın hastalığıdır. 40 yaşından önce görülmesi nadirdir. Yaşlanma ile eklem kıkırdağında değişiklikler oluşur. Buna bağlı olarak da dayanıklılık azalır. Kadınlarda kireçlenme oranı daha yüksektir.

Kalıtımsal özellikler, eklem kıkırdağının dayanıklılığı yönünden ostreoatrit gelişmesinde önemli bir faktördür.

Kireçlenme Belirtileri Nelerdir?

Kireçlenme olduğu bölgeye göre değişik şikâyetler gösterebilir. Kireçlenmenin en sık görülen bölgeleri boyun ve bel bölgesidir.

Kireçlenmenin en önemli belirtisi ağrıdır. Ağrının da kendine özgü bir niteliği vardır. Kireçlenmesi olan insanlar iltihaplı romatizması olan insanlar gibi sabah ağrı çekmezler. Ağrı daha çok eklem kullanıldığında ortaya çıkmaktadır. Örneğin diz kireçlenmesi olan bir insan, akşam saatlerinde yaptığı uzun bir yürüyüşten sonra şiddetli bir ağrı duyar. Bu tip kireçlenmelerde ağrıyı arttıran nedenlerin arasında merdiven inmek, yokuş inmek bulunmaktadır.

Kalça kireçlenmeniz varsa yürürken ağrı duyarsınız. Bir takım hareketleri yapmanız güçleşir. Mesela eğilip ayakkabınızı bağlayamazsınız. Yoruldukça ağrınız artar.

Kireçlenmenin Nedenleri Nelerdir?

Kireçlenmenin birçok sebebi vardır. Bunlar;

  • Yaşa bağlı gelişen dejenerasyondur.
  • Fazla kilolu olmak,
  • Genetik faktörler kireçlenmenin nedenleri arasında yer almaktadır.

Kireçlenen Eklemde Neler Olur?

Kireçlenen eklemde kıkırdaklarda başlayan yıpranma, yükseklik kaybı, çatlaklar ve bazı eklem içerisindeki kıkırdağın parçalanmasıyla oluşan bu hasarlı mekanizma, eklemin mekaniğini bozar. Kayganlığı azalan, hareketli direnç gösteren ya da eklem çizgisinde yer değiştirmelerle oluşan bu hastalık, giderek eklemin kullanılamamasına neden olur. Hastalar eklemlerinde ses duyarlar. Çıtırtı gelir, kıkırtılar oluşur, ellerine şişlikler gelir, eklemin deforme olduğunu, şeklinin bozulduğunu dışarıdan hissedebilirler. Eskisi kadar eklem hareket açıklığı kullanamazlar. Sabahları, hareket kısıtlılığı ve tutuklulukla güne uyanırlar. Bu hareket tutuklulukları ve kısıtlılıkları zaman içerisinde öğleye doğru açılır. Rutubetli havalardan etkilenirler. Hastalar rutubetli havanın olacağını, yağmur yağacağını önceden hissederler. Bu eklemin bu hasardan dolayı oluşan, tamir mekanizmasındaki iltihabi reaksiyon sonucudur.

Boyun Kireçlenmesi Nedir?

Boyun kireçlenmesi, omurga eklemlerinin aşınması, yıpranması, yapılarının deforme olması ve bozulmasıdır.

Boyun kireçlenmesi genelde boyun ağrısıyla ortaya çıkar. Sinirlerde sıkışma, omurilik baskısı, eklem ağrıları nedeniyle şiddetli ağrılar hissedilir. Hasta özellikle ayağa kalktığı sırada boyun ağrısı ve boyun tutukluluğu yaşar. Uzun süre hareketsiz kalan kişilerde daha sık görülebilir.

Boyun kireçlenmesi rahatsızlığı olan kişilerin boyun hareketleri kısıtlanır. Hasta, özellikle yastığa başını koyduktan sonra kireçlenme olan bölgeye doğru yatmakta zorlanır. Kireçlenme ilerlerse hastanın kolunda uyuşma meydana gelebilir. Fiziksel bir tedavi işe yaramıyorsa, cerrahi yöntemler uygulanmalıdır.

Tedavi ne kadar gecikirse, sinir hücreleri o kadar ölür ve tedavi etkisini kaybeder. Boyun kireçlenmesi tedavisinde öncelikle şikâyete uygun tedavi yöntemi seçilmelidir. Daha sonra boyun omurgasının hangi seviyesinde olduğu tespit edilmelidir. Hastayı uygun boyun egzersizleriyle tedavi etmek mümkündür. Hasta bu süreçte omzuna yük bindirmemelidir.

Sürekli boyun öne doğru çalışmak, yanlış yastık kullanmak, hareketsiz kalmak kireçlenmeyi hızlandırır. Düzenli boyun egzersizleri, yüzme ve boynu rahatlatıcı pozisyonlara yönelme boyun kireçlenmesini engellemeye yardımcı olur.

Diz Kireçlenmesi Nedir?

Diz kireçlenmesi, genellikle orta yaş ve kadınlarda daha sık görülen diz ekleminin bir hastalığıdır. Diz ekleminde ağrı, şişme, hareket kısıtlılığı başlangıç belirtileridir. İleri evrelerde dizde şekil bozukluluğu belirtiler arasındadır. Şişmanlık, hastalık belirtilerinin daha şiddetli olmasına neden olur.

Hastalık ilerledikçe hastaların diz bükük oturmaları, çömelmeleri, merdiven inip çıkmaları zorlaşır. Bu şikâyetler başlangıçta ağrı kesicilerle, fizik tedaviyle geçerken, ileri dönemlerde diz protezi ameliyatı gerekmektedir.

Kireçlenmesi Olan Kişi Nelere Dikkat Etmeli?

Kireçlenmesi olan insanlar hangi eklemlerinin kireçlenmiş olduğunu bileceği için hareketlerini ona göre ayarlamalıdır. Mesela, diz kireçlenmesi olan kişilerin uzun yürüyüşlerden kaçınması gerekir. Yürüdükleri yüzeyin mümkün oldukça düz olması gerekir. Şiddetli ağrılar olduğunda hareketi tamamen kesip, ayakları uzatıp ve ağrılı bölgenin üzerine buz koyup dinlenilmelidir. Ağrının olmadığı zamanlarda ekleme çok fazla yüklenilmemelidir.

Eklemin üzerindeki yük ne kadar azaltılırsa kireçlenme o kadar geciktirilir. Kireçlenmesi olan kişilerin spor yapmaları çok önemlidir.

Kireçlenme Nasıl Tedavi Edilir?

Kireçlenmenin tedavisi erken evrede mümkündür. İleri evrede cerrahi dışında başka tedavi seçeneği yok.

Erken dönemde eğer kişi fazla kiloluysa bunlardan kurtulması önemlidir. Eklem hareket açıklığını koruyucu egzersizler yapması, kaslarını güçlendirmesi önemlidir.

İleri evrelerde ekleme, iltihabi bulgular da eşlik edebilir. Bu dönemde eklem içi enjeksiyonlar yapılarak eklem rahatlatılabilir. İleri evrelerde özellikle eklem aralığının tamamen kapandığı, kişinin normal fonksiyonlarını yapamadığı durumlarda cerrahi, önemli bir tedavi seçeneğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir