Raşitizm Nedir? | Belirtileri | Nedenleri  | Tedavisi

Raşitizm nedir? Raşitizm belirtileri nelerdir? Raşitizm nedenleri nelerdir? Raşitizm nasıl tedavi edilir?

Raşitizm nedir

Raşitizm Nedir?

Raşitizm, kemik dokusundaki kalsiyum ve fosfor gibi minerallerin eksikliğine bağlı gelişen bir kemik hastalığıdır. Genellikle D vitamininin eksikliğinden kaynaklanır.

Raşitizm, dışarıdan alım ya da böbrek sorunlarına bağlı, D vitamini eksikliğinden kaynaklanır.

Raşitizm vakaları, çocukların büyümelerinin en hızlı olduğu dönemlerde daha sık görülür. Raşitizmin en fazla görülme sebebi önlenebilir bir durumdur. Bu yüzden bir hastalık olmadan, önleyici hekimlikle raşitizmle mücadele etmek en anlamlısıdır.

Raşitizm Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerdeki belirtileri:

Raşitizm kemikleri etkileyen bir hasatlıktır. Değişik yaşa göre belirti verir. Yeni doğan bebeklerde ilk 3 ayın sonunda bıngıldak sertleşip kapanmıyorsa raşitizmden şüphe edilebilir. Raşitizme bağlı olarak ileri ki yaşlarda el bileklerinde kalınlaşma, kaburgalarda yuvarlak çıkıntılar görülebilir.

Raşitizm olan bebeklerde oturma yürümede gecikmeler yaşanabilir. Bebeklerde dişin gecikmesi de raşitizm bulguları arasında yer alır. Raşitizm teşhisi tek bir belirtiye bakılarak konulmaz. Raşitizm de genelde birden fazla bulgu bir arada bulunur.

Raşitizm, çocuklarda beyin gelişimini de olumsuz yönde etkileyebilir. Diğer belirtileri şu şekildedir:

  • Huzursuzluk,
  • Kaslarda güçsüzlük, gevşeklik
  • Bıngıldakta geç kapanma,
  • El bileklerinde şişlik,

Raşitizm Nedenleri Nelerdir?

D vitamini eksikliği ve yeterince güneş ışığı alamama, raşitizmin en önemli nedenleri arasında sayılır. Aynı zamanda vücutta D vitaminin çeşitli emildiği yerler vardır. Bunlar; böbrek ve bağırsaklardır. Böbrek ve bağırsaklarda olan birtakım problemler dolayısıyla, farklı raşitizm türleri ortaya çıkar.

Anne sütü içen bebeklere D vitamini takviye edilmezse, D vitamini eksikliği gelişebilir. Çünkü anne sütünün ilk 6 ay boyunca yetmediği tek konu D vitaminidir. Bebeklerin her gün veya haftada en az 2 saat kadar güneş görmesi gerekir.

Diğer nedenler şu şekildedir:

  • Karaciğerde birtakım bozukluklar,
  • Bazı ilaçlar,
  • Genetik sayılabilecek bazı hastalıklar,
  • Kalsiyum ve fosfor mekanizmasının bazı bozuklukları raşitizme yol açabilir.

Raşitizm Nasıl Teşhis Edilir?

Raşitizmin teşhisinde en önemli yöntem muayenedir. Bebeğin bıngıldağı önemli bir konudur. Bıngıldağın belli bir hızla kapanması beklenir.

Bebeğin değişik kemiklerinin muayenesi, özellikle bilek kemiklerinde kalınlaşma olup olmaması, kaburgalarda boncuğumsu nodüllerin olup olmamasına bakılır. Aynı zamanda bebeğin gelişimine de bakılır, bebeğin zamanında oturup oturmaması, yürüyüp yürümemesi raşitizmle ilgili teşhis kriterleridir.

Raşitizmin teşhisi, kesin olarak laboratuar değerlerine bakılarak söylenebilir. Laboratuar değerinde D vitamini eksikliği görülen çocuklarda raşitizm olduğu söylenebilir.

Raşitizm teşhisi tek bir belirtiye bakılarak konulmaz.

Raşitizm Kimlerde Görülür?

Raşitizm, her yaşta görülmekle birlikte genellikle hızlı büyüyen 3 ay ve 2 yaş arasındaki çocuklarda ve özellikle süt çocuklarında görülen bir rahatsızlıktır.

Anne, gebelik döneminde yeteri kadar güneş görmediyse bebekte D vitamini eksikliği sorunu görülebilir. Prematüre bebekler de annelerinden yeteri kadar D vitamini depoları almadığı için daha erken raşitizm görülme riskine sahiptir.

Raşitizme neden olan böbrek ve bağırsak hastalıkları vardır ve bunların genetik özellikleri de mevcuttur. Bu kişilerde nadir görülen raşitizm türlerine rastlanabilir.

Raşitizmden Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Raşitizmden korunulabilir. Bu üç basamak olarak incelenirse, ilk basamağında D vitamininden zengin beslenme gelir. D vitaminince zengin besinler arasında süt, tereyağı, karaciğer, balık, yumurta gibi ürünler yer alır. Aynı zamanda kalsiyumdan zengin olan, süt ve süt ürünlerinin tüketiminin arttırılması D vitamini eksikliğine karşı koruyucu olabilir.

İkinci basamakta, güneş ışığından faydalanmak gelir. D vitaminin sentezlenmesinde güneş ışığının yararı bilinmektedir. Güneş ışığının faydasından yararlanmak için güneşle direk temas kurulmalıdır. Çocukların haftada 2 saat veya günde 10-15 dakika öğle saatleri dışında, başlarında şapka olacak şekilde, kollar ve bacaklar açık, güneş ışığından direk olarak faydalanılmasını sağlamanız gerekir. Aynı zamanda hamile kadınların güneş ışığına maruziyetleri çok önemlidir. Eğer annede D vitamini eksikliği olursa bebekte de D vitamini eksikliği erken dönemde ortaya çıkabilir.

Üçüncü basamakta D vitamini takviyeleri önerilmektedir.

Raşitizm Nasıl Tedavi Edilir?

Raşitizmin tedavisine başlamadan önce rahatsızlığın türü ve nedenleri saptanmalıdır. Problem, D vitamini alımıyla ilgili ise yapılacak tedavi D vitaminli olacaktır. Ağız yoluyla verilen D vitamini bazen yetebilir. Ağız yoluyla D vitamini haftalık veya günlük verilebilir. Bazen de enjeksiyon yoluyla verilebilir. D vitaminiyle birlikte kalsiyum takviyesi de tedavide yararlı olabilir.

Tedavi süreci hastalığın ağırlığına göre 1 aydan 1 yıla kadar değişir. D vitamini eksikliği dışındaki raşitizm tipleri tedaviye dirençli olabilir ve tedavileri çok zordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir