Uçuk Nedir? | Tedavisi | Nedenleri

Uçuk nedir? Uçuk nasıl tedavi edilir? Uçuk neden olur? Uçuk belirtileri nelerdir? Uçuk bulaşıcı mıdır? Genital uçuk nasıl tedavi edilir?

Uçuk Neden Çıkar

Uçuk (Herpes Virüsü) Nedir?

Uçuk, genellikle dudak, burun ve yanak çevresinde meydana gelen bir enfeksiyondur. İçi su dolu, kabarcıklı keseciklerden oluşur. Ağrılıdır. Tekrarlayabilme ve bulaştırıcılığının çok fazla olması gibi özellikleri vardır. Uçuk, tedavi edilmediği takdirde kendiliğinden iyileşir. Keseciklerin patlatılmaması uçuğun küçük kalmasını sağlar.

Uçuğun yayılmaması ve mikrop kapmaması için uçuklu bölgenin temiz tutulması önemlidir. Uçuk virüsü bir kez bulaştıktan sonra kişinin bedeninde sürekli kalır. Vücut direncinin düştüğü durumlarda ortaya çıkar.

Uçuk Bulaşıcı mıdır?

Uçuk, virüs olduğundan dolayı bulaşıcıdır. İlk çıktığı zaman yanma, batma olan bölgede su toplayan kabarcık tarzında ortaya çıkar. Sonra kabarcık patlar ve kabuklanmaya başlar. İlk kabarcık çıktığı dönemden, kabuklanıncaya kadar olan dönemde(5-7 gün) uçuk, başka deriler ile temas ettiğinde karşı tarafa bulaşır.

Uçuk Neden Çıkar? 

Uçuk virüsünün iki cinsi vardır. Bunlar tip 1 ve tip 2 diye geçer. Tip 1 uçuk virüsü, genellikle göbek üstünde ki enfeksiyonlardan, uçuklardan sorumludur. Yani dudakta, ağız çevresinde, ağız içerisinde ya da göz çevresinde çıkan uçuklardan Tip 1 virüsü sorumludur. Tip 2 virüsü, %90 oranında göbek altı seviyesindeki enfeksiyonlardan, halk arasında genital uçuk olarak bilinen uçuk enfeksiyonlarından sorumludur.

Uçuk, genellikle 1 ile 5 yaş arasında ki çocuklarda ilk olarak karşımıza çıkar. Bu yaştaki çocuklar ya aile bireylerinden ya da çevrelerinde ki diğer çocuklardan kaparlar. Uçuk çıkmasını kolaylaştıran nedenler;

 • Menstürasyon döneminde olunması,
 • Vücutta kansızlık görülmesi,
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması,
 • Uçuk çıkan bölgedeki deri bütünlüğünün bozulması,
 • Psikolojik durumlar.

Dudakta Uçuk Belirtileri Nelerdir?

Uçuk hastalığı, HSV denilen virüsten kaynaklanan bulaşıcı bir hastalıktır. Tekrarlayan özelliğe sahip olan uçuk hastalığı, çıkmadan önce çıkacağı bölgede hafif bir kaşıntı, yanma, ağrı başlamakta daha sonra ki ilk 24 saat içerisinde çıkacağı alanda hafif bir kırmızılık, ödem denilen belirtilerle şikâyetler daha fazla artmakta ve sonrasında üzerinde küçük su toplamaları gelişmektedir. Yine 24 saatin içerisinde hızla patlamakta, üzerinde hafif bir kabuklanmayla birlikte yara gelişmekte sonrasında da 1 ile 2 hafta içerisinde bu yaralar tamamen iyileşir.

Uçuklar, iyileştikten sonra bazen hiçbir iz kalmazken, yaranın derinliğine göre hafif izler ve renk kayıpları olabilir.

İdrar yaparken ağrı (genital uçuk) belirtileri arasındadır. Ayrıca, gribe benzer birçok belirtilerle de karşılaşabilirsiniz. Bu belirtiler;

 • Ateş,
 • Baş ağrısı,
 • Yorgunluk,
 • İştahsızlık

Sık Uçuğu Çıkan Kişiler Nasıl Beslenmeli? 

Klinik olarak, yılda altıdan fazla yaşanan ataklar sık uçuk atakları olarak tanımlanır. Aynı zamanda uçuğun beklenenden daha yaygın çıkması ya da göz çevresinde kornea tutacak kadar lokal yerleşim göstermiş olması da uçuklar için son derece önemlidir. Bu nedenle bu tür hastalarda vücut savunma sistemini arttırabilecek, özel bir beslenme diyetinin uygulanması son derece önemlidir.

Uçuklara karşı direnci arttırmak için A, C, E vitamini desteği alınmalı, mevsimlik meyve ve sebze tüketilmelidir. Vücut savunma sistemini zayıflatabilecek aşırı diyetlerin ya da yoğun egzersiz programlarının ve stresten uzak kalınması da son derece önemlidir.

Geçmeyen Ağız İçi Yaralar Hastalık Belirtisi Olabilir mi?   

Ağız içindeki yaralar, özellikle şişlik ve lekeler uzun süre geçmediğinde olayın biraz daha ciddiye alınması gerekmektedir. Uzun süre geçmeyen ağız içi yaralar ağız kanserinin habercisi olabilir. Tüm kanserlerde olduğu gibi erken teşhis tedavi de çok önemli olacağından kesinlikle bir doktora gösterilmesi gerekir. Bunların yanı sıra ağız içinde sıklıkla aft ve uçuk gibi ağız yaralarının çıkması sistemik bir hastalığa (AIDS veya Behçet) işaret edebilir. Beslenme bozukluğuna, vitamin eksikliğine işaret edebilir.

Ağız İçi Yaralarının Bitkisel Tedavisi Mümkün mü?  

Ağız içi yaralarını tamamen iyileştirici tedavisi yoktur. Sadece ağız yarasını ağızda bulunduğu 7-10 günlük süreç içerisinde kişiyi bir nebze rahatlatmaya yöneliktir. Bunlarda birtakım ağız yaraları ve aft’a ya da uçuğa özel birtakım reçeteli ilaçlardır. Hekim kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

Ağız hijyenine dikkat edilmesi, vitamin eksikliği yaşanmamasına önem gösterilmesi gerekmektedir. Bunların haricinde bitkisel kaynaklı tedavilerin yararlı olduğu hakkında tıbbi bir bilgi bulunmamaktadır.

Uçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Uçuk tedavisinde yapılması gereken ilk şey uçuğun ortaya çıkmasını kolaylaştıran, bilinen bir faktör varsa öncelikle o tetikleyici unsurlar ortadan kaldırılmalıdır.

Uçuk tedavisinde;

 • Uçuklu bölgeyi kaşımamaya özen gösterilir.
 • Güneşin olumsuz etkilerinden koruyan kremler kullanılır.
 • Uçuk virüsüne karşı etkili olan sürme ilaçları kullanılır.

Bunlar işe yaramazsa ya da hastada yaygın bir uçuk varsa sistemik denilen ağızdan hap yoluyla veya iğne yoluyla birtakım ilaçlar bulunur. Bu ilaçlar, gerekli dozlarda hastaya reçete edilebiliyor. Hasta bunları kullanarak uçuktan korunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir