Vertigo (Baş Dönmesi) Nedir? | Belirtileri | Nasıl Tedavi Edilir? | Nedenleri

Vertigo (baş dönmesi) nedir? Vertigo belirtileri nelerdir? Vertigo nasıl tedavi edilir? Vertigo nedenleri nelerdir?  

Vertigo (baş dönmesi) nedir

Stres, yoğun iş hayatı ve kötü beslenme hepsi birleşince çağın hastalığı vertigo kaçınılmaz oluyor. Kulakta ki kristallerin yerinden oynaması sonucu ortaya çıkan baş dönmesi, kulak çınlaması, mide bulantısı hayatı çekilmez kılıyor. İşte pek çok kişide görülebilen vertigonun belirtileri, tedavisi, nedenleri hakkında bilgiler.

Vertigo (Baş Dönmesi) Nedir?

Vertigo, baş dönmesinin Latince adıdır. Vertigo, iç kulağın çalışmasının aksaması ile birlikte kişide oluşan baş dönmesidir. Bir tanı değildir, bir semptomdur. Baş dönmesi çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Etrafın dönmesi, yerin ayağın altından kayması, dengesizlik, sıkıntı hali olabilir. Genellikle bu tabloya bulantı bazen de kusma eşlik eder.

Vertigo hastalığı, genellikle ani olarak başlar. Çoğunlukla sabah yataktan kalkınca başlar. Vertigo, ilk başladığında hastayı çok korkutur. Kişide, beyin kanaması veya beyinle ilgili tedirginliğe neden olan hisler yaratır.

Genelde gün içindeki ani hareketler, ayağa kalkma, yataktan kalkma, başın ani dönmesi gibi pozisyonel değişiklikler, atağı ve baş dönme hissini başlatabilir.

Vertigo, genelde dönemsel olup geçmekle birlikte, bunun yanında çok şiddetli ataklar yaşayıp işini bırakmak zorunda kalan, kronikleşip hayatı boyunca sürekli bir baş dönmesi, sersemlik, dengesizlikle yaşamak zorunda kalan hastalarda mevcuttur.

Vertigonun Nedenleri Nelerdir?

 Vertigo nedenleri çeşitli olabilmektedir. Bunları 2’ye ayırabiliriz. Bunlar; Beyin kaynaklı problemlerden ortaya çıkan vertigolar, direkt kulak ve iç kulağın denge organının çalışmasının aksamasından ortaya çıkan vertigolar.

İç kulaktan kaynaklı olan vertigolar daha yaygın olanlardır. Bunlar, günlük hayatımızda daha sık ve az tehlikeli olanlardır. İç kulaktan kaynaklı şikâyetler; kulak enfeksiyonu, kulağın travması vertigoya neden olabilir.

Beyinden kaynaklı olanlar tehlikelidir. Özellikle kulak sinirinin beynin içine girdiği, kafatası kemiğinin içinde ki köşe tümörü denilen tümörler. Beyinde ki enfeksiyonlar, beyin kanamaları, beyin damar tıkanıklıkları gibi şikâyetler hastalarda görülmektedir.

Vertigo Kimlerde Görülür?

Baş dönmesi, her yaşta ve her iki cinsiyette de görülebilir. Ama ağırlıklı olarak orta ve ileri yaşlarda görülür. Sebebine bağlı olarak, bazı cinsiyetlerde biraz daha fazla görülebilir. Mesela, kulak ile ilgili baş dönmesi sebeplerinden menierde veya pozisyonel baş dönmesinde kadınlarda biraz daha sık görülür. Travmalar erkeklerde sık görülür. Ancak kesin bir cinsiyet ayrımından bahsetmek doğru olmayacaktır.

Vertigo Tanısı Nasıl Gerçekleştirilir?

Vertigo da asıl olarak kulakların ölçümü esastır. Kulakların denge bölümünün ölçümünden önce, işitme bölümünün ölçümüyle başlamakta fayda vardır. Denge bölümünde ki rahatsızlıklar, işitme bölümünde de bazı belirtiler vereceği için bunların tespit edilmesi daha kolaydır. Bunlardan herhangi bir bulguya ulaşılamazsa denge bölümüne özel testler söz konusudur. Bu testlerin bir kısmı fizik muayene yöntemleriyle yapılabildiği gibi bir kısmı laboratuar ortamında özel cihazlar yardımıyla yapılır. Bu cihazlarda, kulaktaki denge organı mı bozuk? Bu denge organıyla beyin sapında ki merkezleri birleştiren sinirler mi bozuk? Yoksa beyin çapında ki çekirdekler mi bozuk? Ya da bunların daha arka planında ki beyincik yapıları mı bozuk? Bunlar hakkında bilgiler elde edilir.

Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Vertigo belirtileri içinde en temel belirti baş dönmesidir. Baş dönmesi çok farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Bazen başta sersemlik, dengesizlik hissi görülebilir. Baş dönmesine eşlik eden ikinci en önemli belirti bulantıdır. Bulantıyı takiben kusmalarda olabilir. Ayrıca gözde, göz küresinin hareketlerinde sürekli kaymalar, göz kürelerinin sabitlenememesi hali ortaya çıkabilir.

Vertigo hastasında baş dönmesi, bulantı, kusma dışında başka bulgular varsa; konuşmada pelteklik, bir tarafında uyuşma, güçsüzlük, kuvvet kaybı, baş ağrısı gibi bulgular varsa acilen doktora başvurulması gerekir. Çünkü beyinde ki problemlerle birlikte baş dönmesi ortaya çıkabilir. Bu tür baş dönmeleri genel de iç kulaktan değil beyinden kaynaklıdır.

Baş dönmesi yaşayan kişilerin nöroloji uzmanına başvurmaları gerekir. Diğer belirtiler;

  • İşitme kaybı,
  • Kulak çınlaması,
  • Kulakta dolgunluk hissi.

Vertigo Nasıl Tedavi Edilir?

Vertigo tedavisinde klasik yaklaşım ilaçlarla başlar. İncelemeler tetkikler yapılıp, beyinle ilgi problemler ekarte edildikten sonra hastaya ilaç verilir. Bazen de manevra denilen iç kulağın sıvısı ve onun içindeki kristallerin dengesini yeniden sağlamak amacıyla başı, ani pozisyon değişiklikleri ile yapılan hareketlerle problem çözülebilmektedir.

Vertigo tedavisinde ilk aşama olarak ilaç kullanılmalı. Vertigo, genelde ataklar halinde gelen bir dönmesel bulgudur.

Vertigonun nedeni santral yani beyin kaynaklı ise; beyinde yer alan sebep neyse ona bağlı tedavi yapılır. Damar tıkanıklığında kan sulandırıcılar, beyin kanamasında anti ödem tedaviler ve kitlede özellikle cerrahi operasyon yada radyoterapi, kemoterapi yapılabilir. Kulak ile ilgili nedenlere bağlı ise de bir kulak burun boğaz hekimi tarafından nedene yönelik tedavi yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir