Kıl Dönmesi Nedir? | Nedenleri | Belirtileri | Tedavisi

Kıl dönmesi nedir? Kıl dönmesi nedenleri nelerdir? Kıl dönmesinin belirtileri nelerdir? Kıl dönmesi kimlerde olur? Kıl dönmesi tedavi yöntemleri.   

Kıl Dönmesi Nedir?

Kıl dönmesi (pilonidal sinüs), özellikle kalça bölgesinde ve kuyruk sokumunda kılların cilt altına geçerek apse, yara ve fistül oluşturmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Kıl dönmesi genelde kuyruk sokumunda, kasıkta, göbekte veya vücudun benzer bölgelerinde görülür. Kıllar bu bölgelere tek bir kıl olarak değil bir kıl yumağı şeklinde girer.

Kıl dönmesi, 16 ile 40 yaş arasında ki nüfusta görülmektedir. Sıklıkla kıllı ve özellikle bizim bölgemizde yani Türkiye, Yunanistan, İran, Orta Doğu gibi kıllı ve hafif esmer toplumlarda görülen bir sorundur.

Kıl dönmesi, daha çok genç ve erkeklerde görülür. Hastalık hiç kılı olmayanlarda da görülebiliyor.

Kıl Dönmesi Kimlerde Olur?

Kıl dönmesi erkeklerde bayanlara göre fazla görülür. Genel olarak genç erkeklerin hastalığı olarak bilinir. 16-40 yaş grubunda görülür.

Batı toplumlarında özellikle İskandinav, Avrupa ülkelerindeki erkeklerde nüfusun yüzde birinde, kadınlarda ise nüfusun binde birinde görülür.

Kıl Dönmesi Neden Sıklıkla Kuyruk Sokumunda Olur?

Vücudumuzda kıl dönmesine sıklıkla kuyruk sokumunda rastlanılır. Bu sorunun sık olarak kuyruk sokumunda rastlanmasının sebebi bu bölgenin uzun süre oturmaya maruz kalması, darbelerin fazla olması, terlemeden yoğun şekilde etkilenmesi, kıl yoğunluğunun bu bölgede fazla olması kuyruk sokumunda olan kıl dönmelerinin diğer bölgelerden daha fazla olmasına neden olur.

Kıl Dönmesi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kıl dönmesi tedavi edilmediği takdirde sık olarak enfeksiyon, apse ve hastaya şiddetli ağrılar, akıntılar gibi sıkıntılar yaratır. Kıl dönmesinde ortalama 25 yıl kadar bu sorunun devam etmesi halinde o bölgede kanser gelişebildiği bilinmektedir.

Kıl Dönmesinin Çeşitleri

Kıl dönmesi hastalığı başlıca üç ayrı türde görülür. Bunlardan;

  • tür, akut denilen aniden gelişen tür.
  • tür, kronik denilen uzun aylar ya da yıllardır devam eden tür.
  • tür, kronik tekrarlayan veya sık apseler oluşturan türdür.

Kıl Dönmesinin Belirtileri Nelerdir?

Kıl dönmesi, vakaların yarısında apse olarak kendini belli eder. Bu vakalarda kuyruk sokumu bölgesinde;

  • Ağrı,
  • Kızarıklık,
  • Pis kokulu akıntı,
  • Kuyruk sokumunda olan bir ya da birkaç tane açıklık,
  • Ele gelen bir şişlik söz konusudur.
  • Ayrıca çamaşırın kirlenmesi de belirtileri arasındadır.

Kıl Dönmesi Neden Olur?

Kıl dönmesi sorunu ağırlıklı olarak sırttan aşağıya doğru yer çekimiyle dökülen kılların kuyruk sokumu bölgesinde dönmesi, derine doğru ilerlemesiyle olur. Burada kolaylaştırıcı neden olarak uzun süre oturmak, kilolu olmak, terlemek ve zorlayıcı sporlar, uzun süre bisiklete binme gibi sporlar kıl dönmesini kolaylaştırır.

Kuyruk sokumlarında olan kıl dönmelerinde sıklıkla makat deliğinin 5 ile 8 cm yukarısında kıl kesecikleri oluşur. Öncelikle 1-2 kılın girmesi ve arkasından da bir kıl yumağının oluşması söz konusu olabilir.

Kıl Dönmesi Ameliyata Rağmen Neden Tekrarlar?

Kıl dönmesi, ameliyata rağmen tekrarlayabilir. Ortalama olarak ameliyatlardan sonra kıl dönmesinde %10 oranında tekrarlama görülebilir. Kıl dönmesinin tekrarlamasında hastaya ait faktörler ve cerraha ait faktörler olabilir. Uygulanan cerrahi tekniğinin türü, hastanın sonradan kılları uzaklaştırmaması kıl dönmesinin tekrarlanması, nüks etmesi açısından uygun bir ortam yaratabilir.

Kıl dönmesinin tekrarlamasını önlemek için kuyruk sokumu bölgesinden kılların uzaklaştırması ve bu bölgeye olan darbenin azaltılması oluşum açısından fayda sağlar. Bu bölgede ki kılların uzaklaştırılması, bu bölgenin bol sabunla düzenli bir şekilde hijyeninin sağlanması, fazla nemli tutulmaması tekrarı önleme açısından büyük yarar sağlar.

Kıl Dönmesi İçin Cerrahi Tedavi Yöntemleri  

Kıl dönmesinde çeşitli ameliyat teknikleri mevcuttur. Bunlar; Açığa bırakma denen kıl dönmesinin çıkartıldıktan sonra yaranın açık bırakılması. Kapalı teknik ya da primer kapatma denen, kıl dönmesinin çıkartıldıktan sonra yaranın kapatılması. İntrafleksiyon denen yaranın alındıktan sonra kısmi açık bırakılması ve duvarlarının kazınması. Kaydırma yöntemiyle baklava dilimi şeklinde bir bölümü çıkartılması ve yan taraftan buraya bir doku kaydırılarak o boşluğun kapatılması işlemidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir