Vadideki Zambak Romanı Kısa Özeti | Konusu

Balzac’ın Vadideki Zambak romanı kısa özeti, Vadideki Zambak romanı kahramanları, Vadideki Zambak konusu.

YAZAR

Honore De Balzac

KAHRAMANLAR

Henriette, Felix, Lady Dudley

KONU

Romanda, kocasıyla mutlu olmayan Henriette’le kendisinden çok daha genç olan Felix’in imkânsız aşkını anlatılır.

ROMAN HAKKINDA KISA BİLGİ

Roman, 19. yüzyıl Fransız edebiyatının iki büyük yöneliminin, romantizm ile realizm akımının kavşak noktasında ortaya çıkar ve dünyanın en ünlü aşk romanlarından biri olarak gerçek yerini alır.

Balzac, bu yapıtında “aşk”a derin gerçekçilik kazandırırken, çağının toplumsal koşullarını yansıtmaya da büyük özen gösterir.

VADİDEKİ ZAMBAK KISA ÖZETİ

Felix de Vandennesse aristokrat ailesinin sıcak sevgisinden yoksun, otoriter bir ortamda yetişmiş, içine kapanık bir gençtir. Yüksek öğrenimini Paris’te tamamladıktan sonra Tours’a ailesinin yanına döner. Bir gün katıldığı baloda güzelliğiyle kendisini büyüleyen genç kadınla karşılaşır. Bu karşılaşmaların arkası da gelir ve tanışırlar.

Henriette, evlidir ve kocası bencil ve huysuz bir adamdır. Henriette mutsuz bir hayat sürmesine karşın kocasına bağlıdır. Felix, Kontes Henriette de Mortsauf adındaki bu genç kadının güzelliğini, vadinin adı olan “Zambak”la özdeşleştirir. Felix, Henriette’ni sağlam kişiliği ve ağırbaşlılığı karşısında duygularını bastırarak onunla arkadaşlık etmekle yetinmeye çalışır. Henriette de Felix’i adeta çocuğu gibi sever ve ona büyük bir güven duyarak tüm sırlarını açar. Bir gün, Felix sarayda görev almak üzere Paris’e gitmeye karar verir. Bu ayrılık iki için de çok güç olur. Henriette yolda okuması şartıyla Felix’e bir mektup verir. Bu mektupta ona duyduğu derin aşkı bir anne sevgisi olarak nitelemeye çalışır ve Felix’e görevinde başarılı olması için öğütler vererek birtakım yollar önerir.

İki yıllık bir ayrılıktan sonra tekrar görüşürler. Henriette’nin kocası uzun süren bir hastalığa yakalanınca Henriette ile Felix arasındaki ilişki daha da derinleşir. Fakat bir süre sonra Felix, Paris’e dönmek zorunda kalır. Felix, Paris’teki hayatı sırasında, Lady Dudley adında bir kadınla tanışır. Onun gösterişinden etkilenir ve ona âşık olduğunu zanneder. Bu olayı öğrenen Henriette kederinden hastalanır. Çünkü Felix’in aşkına gönlünce karşılık vermemişti ama onu kızına eş olarak seçmiştir. Henriette’nin hastalandığını öğrenen Felix, Tours’a gelir. Ancak geç kalmıştır, ölmek üzere olan Henriette son nefesini vermeden Felix’i sevdiğini ve affettiğini itiraf eder, kızıyla evlenmesini vasiyet eder. Fakat kızı, annesinin ölümüne sebep olan bir adamla evlenmek istemez. Bunun üzerine Felix Paris’e döner. Orada, kendini edebiyata, bilime, politikaya vererek kendini avutmaya çalışır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir