Verem (Tüberküloz) Nedir? | Belirtileri | Nasıl Bulaşır? | Tedavisi

Verem (tüberküloz) hastalığı nedir? Verem belirtileri nelerdir? Verem hastalığı nasıl bulaşır? Verem hastalığı nasıl teşhis edilir?

Verem (Tüberküloz) Hastalığı Belirtileri

Verem (Tüberküloz) Nedir? | Nasıl Bulaşır? 

Verem, Mycobacterium tuberculosis isimli mikrobun sebep olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Dünyanın bilinen en eski ve en çok ölüme sebebiyet veren bir hastalığıdır. Ciddi bir halk sağlığı sorunudur.

Tüberküloz, solunum yoluyla bulaşır. Hasta kişilerin öksürmesi, hapşırması, konuşması ile solunum yolu salgıları damlacık şeklinde havaya atılır ve içinde tüberküloz mikrobunun da bulunduğu bu damlacıkların solunmasıyla sağlıklı bireyler enfekte olur. Her enfekte olan kişide hastalık mutlaka gelişmez. Vücut direncinin düştüğü bir anda hastalık oluşur.

Bulaşma açısından en riskli kişiler hasta ile aynı ortamda bulunan aile bireyleri ve yakın çalışma arkadaşlarıdır. Hasta kişinin çatal, bardak ve giysileriyle bulaş olmaz.

Tüberküloz hastalığı, vücut direnci düşük olan kişilerde gelişme riski yüksektir. Bunlar; 5 yaşın altında ki çocuklar ve bebekler, yaşlılar, vücut direncini düşüren ek hastalığı (şeker, kronik böbrek hastalığı…) olan hastalarda verem hastalığı görülme riski yüksektir.

Verem hastalığının giriş yeri akciğer olduğu için en çok hastalık görülen organ akciğerlerdir. Fakat tüm organlarda da olabilir.

Verem hastalığı bugün için tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Standart tedavisi vardır. Tamamen önlenebilir bir hastalıktır. Tedavi edilmediği durumlarda ölüme sebebiyet verebilir.

Verem (Tüberküloz) Hastalığı Belirtileri

Verem hastalığının belirtileri genel yakınmalar ve akciğere özgü yakınmalar olarak ikiye ayrılır. Genel yakınmalar;

 • Özellikle akşama doğru yükselen ateş,
 • Gece terlemesi,
 • Kilo kaybı,
 • İştahsızlık,

Akciğere özgü yakınmalar;

 • İki haftadan uzun süren öksürük,
 • Balgam çıkarma,
 • Kan tükürme,
 • Göğüs ağrısı,
 • Nefes darlığıdır.

Bu nedenle iki haftadan uzun süren öksürük ve diğer yakınmaları olan kişilerin en kısa zamanda sağlık merkezine başvurmaları çok önemlidir. Bu şikâyetler başvuran hastaların akciğer filmi çekilir ve hastanın balgamında tüberküloz mikrobunun gösterilmesiyle tanı konur. Hasta bireyin yakınları da mutlaka tüberküloz açısından araştırılmalıdır.

Verem Hastalığı Kimlerde Görülebilir?

Verem hastalığında çocuklar erişkinlere göre biraz daha duyarlıdır. Bunun dışında diyabet hastası olan fakat kontrol altında olmayan hastalarda tüberküloz riski daha fazladır. AIDS gibi bağışıklık sistemini baskılayan hastalıklarda veya herhangi bir sebepten dolayı bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde verem hastalığı riski daha fazladır.

 • Kadınlarda, gebelikten sonraki dönemlerde,
 • Tüberküloz hastalarıyla ilgilenen sağlık personellerinde,
 • Silikozis hastalığında,
 • Tüberkülozlu hasta ile aynı ortamda bulunan kişilerde risk oranı yüksektir.

Veremden Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Verem aşısı, yeni doğan ve ilkokul döneminin aşı programında yer almaktadır. Aşının koruyuculuğu %0 ile 80 arasında kabul edilmektedir. Verem aşısı yapılan kişilerde tüberkülozun ağır formları olan minör tüberküloz ve menenjit tüberküloz denilen hastalıkların daha hafif atlatılmasına neden olacağından dolayı, verem aşısı Türkiye de aşı programlarına alınmıştır.

Verem hastalığında bulaştırıcılığı en fazla olan hasta grubu, kaviteli tüberküloz denilen akciğerlerinde yara olan hastalardır. Kaviteli tüberküloz hastalarının, hastalığı çevresine bulaştırma riski çok yüksektir. Kaviteli tüberkülozlu kişilerin, çok iyi tedavi edilmeleri gerekmektedir. Çünkü veremde esas bulaştırıcı olan kişiler bu guruptaki hastalardır.

Verem Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Verem hastalığının tedavisi standart bir tedavidir. Tedavide mikropları etkili bir şekilde öldürmek ve ilaçları direnç gelişimini önlemek için dört çeşit ilaç birlikte kullanılır. Verem hastalığında tedavi süresi özel durumlar hariç 6 aydır. Tedavide ilk iki aydan sonra ilaç sayısı azaltılır.

Tüberküloz hastalığı, hastalığın yaygınlık derecesine göre ayaktan ya da hastanın yatırılıp toplumdan izole etmek suretiyle tedavi edilebilir bir hastalıktır. Kullanılan ilaçların mutlaka düzenli olarak alınması gerekir. Eksik kullanıldığı takdirde direnç tüberküloz gelişme olasılığı yüksektir. Ayrıca bu süre zarfında kişilerin beslenmesine de dikkat etmesi gerekir.

Ülkemizde tüberküloz çok önemli bir halk sağlığı sorunu ve bulaşıcı, bildirimi zorunlu bir hastalık olduğu için tedavisinde kullanılan ilaçlar verem savaş dispanseri tarafından ücretsiz olarak karşılanmaktadır. İlaçların her gün ve önerilen sürede alınması tüberküloz tedavisinde çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir