Böbrek Ağrısı Neden Olur? | Tedavisi | Nasıl Anlaşılır?

Böbrek ağrısı neden olur? Böbrek ağrısı nasıl tedavi edilir? Böbrek ağrısı nasıl anlaşılır? Böbrek ağrısı hangi hastalıkların belirtisi olabilir? Böbrek ağrısı belirtileri nelerdir?

Böbrek Ağrısı

Böbrek Ağrısı Neden Olur?

Böbrekler, karın zarının arkasında bulunan iki organ, kandaki toksik maddeleri süzerek idrarla dışarı atılmasını sağlar. Bir nevi salgı yapmaktadır. Yaptığı bu salgıda bir duraklama olursa yani bir taş idrar yolunu tıkarsa veya ameliyata bağlı bir darlık idrar yolunu tıkadığında idrar atılamayacak ve idrar yolu engeli aşmak için spazm denilen kasılmaya yol açacaktır. Bu kasılmadan dolayı hasta da şiddetli ağrı görülecektir.

Şiddetli spazm dönemleri geçtikten sonra rahatlama olur. İdrar yolları ve böbreğin içindeki idrar havuzu genişler bunun baskısına bağlı olarak böbreğin kendi idrar yapan öz dokusu giderek incelir ve böbrek bir idrar torbası haline gelir.

Böbrek ağrılarına eşlik eden durumlar;

 • Ateş,
 • Halsizlik,
 • Gece terlemeleri,

Böbrek Ağrısı Nasıl Anlaşılır? | Belirtileri

Böbrek ağrısı iki şekilde olur. Bunlardan birincisi künt ağrı denilen ağrıdır. Hasta ağaran tarafında yerini tarif edemediği, karnının yan tarafında ve sırtın da yaygın bir ağrıdan bahseder. Bu ağrılar kıvrandırıcı olamadığından künt ağrılar denmektedir.

İkinci ağrı idrar yollarıyla ilgili ağrıdır. Bunlar kasılma veya hastayı kıvrandırıcı şekilde olan ağrılardır. Şiddetli başlar ve şiddeti giderek artar sonra bu ağrı kesilir. Hastalar, ağrılar arasında birkaç dakika ağrısızlık ve rahatlık hissedebilir.

Böbrek kaynaklı ağrılara eşlik eden belirtiler:

 • Gerginlik hissi,
 • Bulantı,
 • Kusma hissi,
 • Karında şişkinlik hissi

Böbrek Ağrısı Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

Böbrek ağrılarına neden olan rahatsızlıklar şu şekildedir:

 • Böbrek enfeksiyonları,
 • Böbrek tümörleri,
 • Böbrekte taş oluşumu,
 • İdrar yollarında taş oluşumu

Bunlar karakter olarak farklı ağrılardır. Tümör ve enfeksiyon ağrıları yaygın ve devamlı ağrı şeklinde görülmektedir. Oysa taşlara bağlı ağrı kramp şeklinde olan ağrılardır, hastayı kıvrandırır ama arada birkaç dakika görülmeyebilir.

İdrar yolunda taşa bağlı bir ağrı varsa hastada kıvrandırıcı ağrı görülebilir. Ağrı, kasıklara doğru vurur ve hasta idrar yaparken sancı hissedebilir. Bazen de idrarlarında kan görülmektedir.

İdrar Yolları Hastalıkları Böbrek Ağrısına Neden Olur mu?

İdrar yollarıyla ilgili ağrılar genellikle idrar yaparken sızlama ağrıları ya da kasıklara vuran kıvrandırıcı ağrılar olarak görülebilir. Eğer idrar yollarında bir enfeksiyon varsa bu enfeksiyon sırt ağrısı şeklinde kendini hissettirebilir.

İdrar torbasında taş, tümör, iltihaba bağlı ağrılar görülebilir. Hanımlarda sistit adıyla geçen idrar torbasındaki ağrı, karnın alt bölgesinde hissedilir. İdrar yaparken yanma, sızı ve sık sık idrara gitme isteği görülür.

Böbrek Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek ağrısıyla gelen hastada öncelikle yapılması gereken şey ağrının nedenin araştırılmasıdır. Bu ağrılar basit gerilme ağrıları, kramp ve gerginlik ağrısı şeklinde görülebilir. Eğer enfeksiyon nedenine bağlı ağrı varsa enfeksiyon tedavisine gidilir. Burada antibiyotiklere ve hastanın yeterli idrar çıkarıp çıkarmamasına göre sıvı tedavisine ihtiyaç duyulabilir.

İdrar yolu bir şekilde tıkandıysa bu idrarın mutlaka oradan çıkartılması gerekir. Bu ya endoskopik yöntemle ya da bel bölgesinde geçici olarak ince küçük hortumla idrarın dışarı alınması şeklinde olur. Eğer idrar dışarıya atılamazsa gerginliğe bağlı ağrıdan kurtulmak mümkün değildir.

Ağrı taşa bağlıysa, taşların dışarı çıkartılması gerekir. İdrar yolunu engelleyecek bir taş değilse bu taşlara bazen dokunmamak gerekebilir.

Tümöre bağlı bir ağrı mevcutsa bunun cerrahi yolla mutlaka çıkartılması gerekir. Bazen böbreğin bir kısmının çıkartılması bazen de böreğin tamamının idrar yollarıyla birlikte çıkartılması gerekebilir. Eğer idrar torbasıyla ilgili bir tümör varsa idrar torbasının çıkartılması, bağırsaklardan yeni bir idrar torbasının yapılması gibi komplike ameliyatlar yapılabilir.

Prostatın büyümesine bağlı idrar yapamama ve idrarın baskısına bağlı bir ağrı mevcutsa, mutlaka prostat ameliyatı veya ilaçlarla prostatın içerisindeki idrar yolunun açılması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir