Matmazel Noraliya’nın Koltuğu Kısa Özeti | Konusu | Kahramanları

Peyami Safa Matmazel Noraliya’nın Koltuğu romanı kısa özeti, Matmazel Noraliya’nın Koltuğu roman kahramanları, Matmazel Noraliya’nın Koltuğu roman konusu. Matmazel Noraliya’nın Koltuğu romanı hakkında kısa bilgiler.

ROMAN KAHRAMANLARI

Ferit, Selma, Nilüfer, Aziz Bey, Tosun Bey,

ROMAN KONUSU

Eserde, madde ve mana karşısında, toplumla çatışma içerisinde bulunan aydının bir senteze ulaşarak olgunlaşması konusu ele alınmıştır.

ROMAN HAKKINDA KISA BİLGİLER

Yazarın olgunluk eserlerinden biri olan Matmazel Noraliya’nın Koltuğu, konusu, iletisi, psikolojik ve sosyolojik tahlilleri ile bu alandaki önemli romanlarımızdan sayılır.

ÖZET

Ferit, bir hariciye memuru ile öğrenimini batıda yapmış, hassas ve sinirli bir annenin çocuğudur. Anne verimlidir. Ferit’in iki ablası, annelerinden kaptıktan hastalık sonucu, arka arkaya ölürler. Bu acılara dayanamayan baba, Avrupa’ya gider. Verem küçük kardeşi Nilüfer’e de geçmiştir. Hastalığın daha da ilerlememesi için Nilüfer’i teyzesi yanına alıp annesinden ayırır. Kısa süre sonra anne ölür. Ferit bu gelişmeler üzerine devam ettiği tıp fakültesinden ayrılır. Bir pansiyona yerleşir. Pansiyonda çeşitli tipler ve kişiler barınmaktadır. Ailelerden birinin kızı ortalıkta çok zaman çırılçıplak dolaşmakta, kayıplar aleminden bir şeyler duyduğunu tekrarlamaktadır. Başka bir odada romatizmalı Tosun Bey oturmaktadır. Başka bir odada romatizmalı Tosun Bey oturmaktadır. Lise öğretmeni Aziz Bey de bir başka karakterdir. Ferit, burada da huzursuzdur. Kardeşi Nilüfer, zaman zaman Ferit’e gelmekte; teyzesinin kendisine yaptığı eziyetlerden yakınmaktadır. Bunlara çok kızan Ferit, bir seferinde, bu yüzden teyzesini öldürebileceğini ağzından kaçırır. Onun bu konuşmasını ve teyzesinin çok zengin olduğunu Tosun Bey duymuştur. Birkaç gece sonra, kayıplardan haber veren Zehra, birden çığlık çığlığa uyanır; o anda birisinin bıçaklanarak öldürülmekte olduğunu hissettiğini anlatır. Buna pansiyonda, kimse inanmaz; ama iki üç saat sonra bir hanımın bıçakla öldürüldüğü haberi alınır. Ertesi gün Tosun Bey, Ferit’i odasına çağırıp her şeyi anlatır. Tosun Bey profesyonel bir katildir. Bu işi Ferit’e acıdığı için yapmıştır.

Üst üste gelen aşırı heyecanlar, hele Nilüfer’in hastalığının artarak hastanelik olması Ferit’i daha çok sarsmıştır. Artık son derecede vehimli, sinirli, kuşkucu, korkak olmuştur. Aziz Bey, Ferit’e Ada’da bir ev tutup Nilüferler birlikte bir süre dinlenmesini salık verir.

Ferit, bir yıl önce ölmüş olan Matmazel Noraliya adlı bir kadının evini kiralar. Ama bu evde geçirdiği ilk gece de kendisi için korku verici olmuştur. Gece, karşısında bir koltukta Matmazel Noraliya’yı bulur. Kadın, durmadan ona bir şeyler anlatır durur. Bu bir uyku hali midir, kabus mudur. Ferit bunu bir türlü anlayamaz. Ertesi günü, Aziz Beyle birlikte evi dolaşırken, odalardan birini görünce şaşkınlıklar içinde donup kalır. Oda ve odadaki koltuk, bir gece önce gördüğü dekorun aynısıdır. Ferit hizmetçiden, Matmazel Noraliya’nın kim olduğunu sorar. Kadının anlattığına göre Matmazel Noraliya çok acı çekmiş, çok mutsuz yaşamış, bu yüzden genç yaşında kendisini dine Tanrıya adamış biridir. Hizmetçi özel defterini de verir. Koltuğa oturup defteri okumaya başlar. Birkaç gece sonra Matmazel Noraliya’nın ruhu ile konuştuktan sonra büyük bir moral ve iman gücüne ulaşır. Artık dine karşı saygılı ve inançlıdır. İyileşmeye başlayan Nilüfer de bu durumdan memnundur. Genç kızla Aziz Bey arasında hissi bir yakınlaşma başlar. Bu fırsattan istifade ile Ferit de sevgilisi Selma ile barışır. İç dünyasında bir ışığın yandığını duyan Ferit, artık iç huzuruna kavuşmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir