Boyun Ağrısının Nedenleri Nelerdir? | Nasıl Geçer?

Boyun ağrısı neden olur? Boyun ağrısı nasıl geçer? Boyun ağrısından kurtulmak için yapılması gerekenler nelerdir?

Boyun ağrısı

Boyun ağrısı en sık görülen bölgesel ağrılardan biridir. Görülme sıklığı bakımından bel ağrısından sonra gelir.

Boyun Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Boyun ağrıları çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Boyun ağrısının en sık görülme nedenleri kas spazmına bağlı olanlar ve mekanik boyun ağrılarıdır. Bu ağrıların ortaya çıkmasını kolaylaştıran çeşitli nedenler bulunmakta. Örneğin, mesleki nedenlerle boynun aşırı zorlanmaya maruz kalması, tekrarlayan darbeler, boynun kötü kullanımı, şekil ve duruş bozuklukları boyun ağrısının ortaya çıkması için uygun bir zemin hazırlamaktadır.

Boyun ağrısı basit bir çarpmaya bağlı olabileceği gibi fıtık başlangıcı bulguları ya da kireçlenmeye bağlı olarak ortaya çıkabilir. Uyuşma, karıncalanma, elde güçsüzlük olması halinde boyun fıtığı olarak değerlendirilir. Kireçlenme belirtilerinde özellikle boynun hareket kısıtlılığı oluşur. Boynu sağa, sola, öne, yana hareketlerde kısıtlılık ve kas kasılması, bazen de katılaşma gibi belirtiler görülebilir.

Omurga romatizmaları diğer boyun ağrısı nedenidir. Omurgada aşırı kireçlenme olduğu zaman veya omurga romatizmasında aşırı kireçlenme, yıpranma olduğu zaman yine boyun hareketlerinde kısıtlılığa ya da ağrıya neden olabilir. Bazı romatizmal hastalıklarda boyun ağrısı yaklaşık bir saat sabah tutukluluğu olarak görülebilir.

Boyun Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Boyun ağrıları özellikle lokal ve yayılan ağrı olabilir. Boyun ağrısı, vücudun kendini korumak için orada yarattığı spazmdan kaynaklanır. Radiküler ağrı denilen sinir köklerinin sıkışmasına bağlı olan ağrı daha çok yanma şeklinde, rahatsız edici ve özellikle kol ve gövdenin bazı kısımlarına uzanabilir. Bu ağrılar tek başına olmayabilir. Hem boynu kısıtlayan ağrı (kas ağrısı), hem radiküler denilen yanmalı ağrı beraber olabilir.

Boyun ağrısında boynun üst seviyesindeki olaylar omuz ve kürek kemiklerine yayılabilir. Daha alt omurlardaki hadiseler ise parmaklara kadar yayılan şikâyetlere yol açabilir. Bunların özellikle boyun hareketleriyle artması ve ortaya çıkması beklenir. Nörolojik muayenede bazı kaslarda güçsüzlük bazen de reflekslerde kayıplar görülebilir. Bu durum çok fazla olursa ayaklarda uyuşmayla beraber giden omuriliğin bozulmasına bağlı ağrılar olabilir.

Boynun öne eğilmesiyle sırtta elektriklenme şeklindeki bir ağrı omurilikteki bozulmanın erken bir bulgusu olabilir.

Kas Ağrısıyla Boyun Fıtığı Nasıl Ayırt Edilebilir?

Kas spazmıyla ortaya çıkan boyun ağrıları genellikle kısa süreli şikâyetlerle görülmektedir. Buna karşı boyun fıtığında bu şikâyetlere ek olarak sinir dokusuna ait yani omuriliğe ve sinir köklerine ait çeşitli nörolojik fonksiyon kayıpları görülebilmektedir. Bunlar; bir veya her iki kolda kuvvet kayıpları (felçler), duyu bozuklukları eğer süreç uzun süreye yayılmışsa kas erimelerine bağlı kolda incelmeler görülebilir.

Kas spazmıyla ortaya çıkan boyun ağrıları tedaviye kısa sürede iyi yanıt veren tablolardır. Boyun fıtığında ise farklı tedavi seçenekleri gerektiren, uzun süreli tedavilere ihtiyaç duyulmaktadır.

Boyun Ağrısı ve Baş Dönmesi

Boyun ağrısına baş dönmesi eşlik ediyorsa bunun birkaç nedeni olabilir. Bu nedenlerden birincisi boyun omurlarının kenarından geçen, beyne gelen büyük bir atardamar sıkışırsa ve gerek boynun çukurunun artması gerekse önceki bir çarpmaya bağlı olarak boyun stabilitesinin bozulması sebebiyle beyne giden kan akımını azaltır.

Boyundan beyine giden damarlardaki kan akışının basınçtan dolayı azalması, baş dönmesi ve dengesizliklere yol açabilir. Kulaktaki denge bölümüne giden damarların daralmasına bağlı baş dönmeleri, dengesizlikler, çift görme ortaya çıkabilir.

Özellikle boyun hareketleriyle, boyun bükmeleriyle artan baş dönmelerinde mutlaka ilgili bir uzmana başvurmak gerekir.

Boyun Ağrısından Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler?

Boyun ağrınız sık bir şekilde devam ediyor ve rahatsız edici noktaya ulaşmışsa, basit ağrı kesiciler işe yaramıyorsa mutlaka bir beyin cerrahına başvurup neyinizin olduğunu kontrol ettirmeniz gerekir. Eğer boyun düzleşmesi veya oradaki kaslarda aşırı gerginlik varsa; masaj tedavisi, fizik tedavi, nöral terapi gibi yöntemlerle onları rahatlatmak gerekir. Ayrıca suda yapılacak olan bazı kol hareketleri, sırt üstü yüzmeler oldukça faydalı olur. Bunların yanı sıra kaplıca tedavileri de ağrının giderilmesi açısından faydalı bir yöntem olacaktır.

Aniden Başlayan Boyun Ağrıları İçin Yapılması Gerekenler

Aniden başlayan bir boyun ağrısında baş ağrısı veya alt bölgelere doğru yayılan bir ağrı yoksa öncelikle çok korkmamak gerekir. Bu durum boyundaki ani bir zorlanmadan kaynaklanabilir. Boyun ağrısı ile birlikte uyuşma, baş ağrısı gibi şikâyetler varsa uzmana başvurulmalı. Bazı iç organlarımızın ağrıları sırt ve boyun bölgesine yansıyabilir.

Omuzdaki doku problemleri, akciğerdeki sorunlar boyun ve sırt ağrısına sebep olabilir. Basit boyun ağrıları için;

  • Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılabilir.
  • Sıcak paket uygulamaları yapılabilir.
  • Basit egzersizler uygulanabilir.

Boyun Ağrısı Boyun Fıtığına Neden Olur mu?

Sıkça yaşanan boyun ağrıları kişiyi oldukça rahatsız eder. Bu ağrılar zamanında tedavi ettirilmezse, ilgili bir doktora gidilmezse, kasların gevşemesi sağlanmazsa oradaki gerilim omurgayı sıkıştırarak aradaki disk denilen yastıkçıkların dışarı doğru çıkmasına ve bunların fıtık oluşturarak kola giden sinirlere basıya yol açmasına neden olur.

Kişide boyun ağrısı bulunuyorsa geç kamadan tedaviye gitmelidir. Bu nedenle boyun ağrısı deyip geçmemek gerekir. Mutlaka üzerine gidip zamanında tedavi ettirilmelidir. Geç kalınması halinde istenmeyen sonuçlar yaşanabilir.

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?

Günlük hayatta birden oluşan boyun ağrıları kişiyi olumsuz yönde etkiler. Yapılan işten kişi verim almamaya başlar. Bu gibi durumlarda neler yapmalıyız?

Eğer boynunuz ağrıdığında yapabiliyorsanız sessiz ve ışıksız bir ortamda dinlenebilirsiniz. Mümkünse bir yakınınıza boynunuzu ovdurtmanız son derece faydalı olacaktır. Bunların dışında yan etkisi olmayan ağrı kesici ve kas gevşeticiler boynu rahatlatır. Sık sık boyun rahatsızlıklarından şikâyet edenler ceplerinde mutlaka fazla zararı olmayan ağrı kesiciler taşımalı ve ağrısı olduğu zaman bunları almaları gerekir.

Kişi eğer bu ilaçları almaz ve uzun süre ağrının devam etmesine sebep olursa o zaman istenmeyen bir takım başka hastalıklar ortaya çıkar.

Boyun Ağrısında Ne Zaman Ameliyat Gerekir?

Boyun ağrısı bazen boyun fıtığının da belirtisidir. Eğer bu ağrılar sürekli olarak devam ediyorsa, boyun ağrısı geceleri uyanmaya neden oluyorsa, ağrı kola vurmaya başladıysa, kolda güç kaybı veya uyuşukluk oluşmuşsa boyun fıtığından şüphelenilmelidir. Bunun dışında boyundaki kanal daralmaları yani omuriliğin geçtiği omurga denilen yapının kireçlenme ya da fıtık nedeniyle daralması sonucunda omuriliğin sıkışması yürümede bozulmaya yol açar. Dengesizlik oluşur ve yalpalayarak yürürüz. Bu gibi durumda mutlaka ameliyat gerekir.

Boyun ağrısında üç nokta çok önemlidir; gece uyandırıcı ağrı, elden bir şeyler düşürecek kadar güçsüzlük veya uyuşukluk, yürürken dengesizlik gibi durumlar ameliyat nedenleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir