Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir? | Neden Olur?

Tırnak mantarı nedir? Tırnak mantarı nasıl tedavi edilir? Tırnak mantarı nasıl geçer? Tırnak mantarı neden olur?

Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir

 

Tırnak Mantarı Nedir?

Tırnak mantarı, mantarların tırnağa yerleşmesiyle oluşur. Bu mantar türü, sıkça görülen bir durumdur. Tırnağın görüntüsünde kalınlaşması, renk değişimi ya da boşalması şeklinde belirti verebilir.

Tırnak mantarları ortak kullanılan makas, pedikür, çorap, ayakkabılardan bulaşabilir. Ayakta oluşan mantarlar tırnak mantarlarını tetikleyebilir.

Tırnak mantarı; diyabet hastaları, dolaşım bozukluğu olan kişilerde, Kemoterapi ve kortizon tedavisi görenlerde görülebilir.

Tırnak Mantarı Nasıl Bulaşır?

Tırnak mantarı, kişilerin ortak eşya (ayakkabı, terlik, çorap gibi) kullanması sonucu bulaşabilir. Manikür, pedikür yapılan yerlerde malzemelerin iyi dezenfekte edilmemesi tırnak mantarını kolaylaştırır.

Tırnağın zedelenmesi sonucu veya aile bireylerinin ayağında mantar olması kişide mantar enfeksiyonu riskini arttırır. Kişinin eşinde tırnak mantarı varsa terlik ve tırnak makasını ayırmalıdır.

Tırnak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Tırnak mantarı belirtileri, tırnakta mantarın yerleşim yerine ve mantarın cinsine göre değişebilmektedir. Özellikle uç bölgelerde yerleşim söz konusuysa;

 • Kalınlaşma, kesmede zorluk,
 • Tırnağın pul pul dökülmesi
 • Kahverengi ya da sarı olarak renk değişikliği görülebilir.
 • Bağışıklık sistemi zayıf veya şeker hastalığı olan kişilerin tırnak mantarları genellikle tüm tırnakta tutulma şeklindedir.

Tırnak mantarına bağlı olarak tırnak yatağının bozulması sonucu tırnakta batma şikâyeti olabilir. Tırnağın kalınlaşması sonucu yürürken tırnağın ayakkabıya baskı yapması nedeniyle ağrı görülebilir.

Hangi Tür Ayakkabılar Tırnak Mantarına Neden Olur?

Ayağı sıkan, baskı yapan, vuran ayakkabılar tırnak mantarına zemin hazırlayabilir. Özellikle sivri burunlu ve ayağa küçük olan ayakkabıların giyilmesi tırnak mantarı riskini arttırır. Tırnaktaki zedelenme, tırnak mantarının oluşmasındaki en büyük etkendir.

Tırnak mantarının oluşmaması için deri ayakkabıların tercih edilmesi gerekir ve ayakkabı iyi bir şekilde hava almalıdır. Hava geçirmeyen ayakkabılar, ayağın terlemesine neden olur ve tırnak mantarının oluşmasına zemin hazırlar.

Tırnak Mantarını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler?

 • Rahat ayakkabı giyilmeli,
 • Pamuklu çoraplar tercih edilmeli,
 • Spor ayakkabının hava alması gerekir,
 • Ayakta terleme varsa sıkça çorap değiştirilmeli,
 • Ayağın iyice kurulanması gerekir.
 • Tırnak makası kişiye ait olmalıdır.

Tırnak Mantarı Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tırnak mantarında lazer tedavisinin uygulamasının ardından hastaların uyması gereken çeşitli kurallar vardır. Tırnak mantarına lazer uygulandığı zaman lazerin etkisi yaklaşık altı ayın sonunda ortaya çıkar. Bu altı ay boyunca, hastaların uyması gereken kurallar yeni gelen tırnağın kirlenmesini engellemektir.

Mantar tedavisi sonrası dikkat edilecekler:

 • Giyilen çoraplara dikkat edilmeli,
 • Terleyen ayaklarda çoraplar en az günde 2 kez değiştirilmeli,
 • Giyilen çorap ve ayakkabılar günlük olarak mantar ilacıyla spreylenmelidir.

Ayrıca, kişi günlük giydiği ayakkabıları mümkünse 2 veya 3 gün aralıklarla giymelidir.

Tırnak Mantarı Tedavisinde Ne Tür İlaçlar Kullanılabilir?

Tırnak mantarında ilaçlar sürme veya hap şeklinde kullanılır. Sürme ilaçlar, üre içeren ya da tırnak mantarını zayıflatan, yok eden maddeler içeren cilalardan oluşur. Bu tür cilalar başlangıç aşamasında kullanılır. Bunun yanı sıra sağlığı nedeniyle ilaç kullanamayan kişilerde kullanılır. Bu ilaçları 3 ile 6 ay arası kullanmak gerekir.

Hap olarak kullanılan mantar ilaçları tutulan bölgeye göre kullanım süreleri değişebilmektedir. El tırnak mantarında minimum ilaç kullanım süresi 2 ay, ayak tırnağında minimum 3 ay kullanılmalıdır. İlaç kullanımı, mantarın cinsine ve hekimin tercihine ya da kişinin kullandığı diğer ilaçlara göre değiştirilebilir.

Tırnak mantarında ilaç kullanımı:

 • İlaç tedavisi görenler, kilo sorunu olanlar ve ileri yaştakiler ayda bir kez karaciğer fonksiyon testi yaptırmalıdır.
 • Tedavinin yarayıp yaramadığını anlamak için alttan temiz tırnağın gelip gelmediğine bakılmalıdır.

Tırnak Mantarı Tedaviden Sonra Tekrar Edebilir mi?

Tırnak mantarı tedaviden sonra tekrar edebilir. Bu olasılık % 50’lere kadar çıkmaktadır. Özellikle şeker hastalığı olanlarda, bağışıklığı düşüren ilaçları kullananlarda, kortizon tedavisi alanlarda, yaşlılarda, dolaşım bozukluğu olanlarda tırnak mantarının tekrarı söz konusudur. Bazen tırnağın belli bölgelerinde mantarın gizli kalmasıyla tekrar edebilir. Bu nedenle sıkı bir şekilde takip edilmeli ve ufak bir belirtide hekime başvurulmalıdır.

Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak mantarı tedavisinde tırnaktaki mantarın etkilediği yüzeylerin neler olduğunu, tespitinin iyi yapılması gerekir. Eğer tırnak dışında ciltte ya da kıllı bölgelerde mantar problemi varsa bu hastalarda dermatoloji uzmanlarının desteğiyle beraber ağızdan kullanılan ilaçlarla yapılan ortak tedaviler söz konusudur.

Hastalarda sadece tırnağın tutulduğu bir mantar enfeksiyonu varsa, bu hastalarda hem ağızdan ilaç almak veya lokal tırnak üzerine sürülen çeşitli ilaçlarla tedavi söz konusudur, hem de bu hastalarda tırnağın üzerine uygulanabilecek olan lazer yöntemiyle tırnaktaki mantar ortadan kaldırılabilir.

Lazer yönteminin ilaç yöntemlerinden farkı şudur; ilaçların kendilerine göre bazı hastalarda kullanımıyla ilgili çeşitli sakıncalar ve yan etkiler varken, lazer sadece diyabetik hastalar dışında tüm hasta gruplarında kolaylıkla kullanılabilir.

Tırnak mantarı tedavisinde tedavinin ana prensibi, tırnaktaki mantarın tamamıyla ortadan kalkana kadar tedavinin devam ettirilmesidir. Tedavide hangi yöntem seçilirse seçilsin minimum üç aylık bir tedavi sürecinin olduğu unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir