Adet Dönemi Hakkında Bilgiler | Cinsel İlişkiye Girmek

Adet dönemi hakkında bilgiler. Adet döneminde cinsel ilişkiye girmek doğru mudur? Adet döneminde hamile kalınabilir mi?

adet dönemi

Adet Hakkında Kısa Bilgi

Adet görmek bir hastalık olarak nitelendirilemez. Bu durum, bir kadının vücut sağlığının yerinde olduğunun belirtilerinden biridir. Adet görme, bir genç kızın kadınlığa attığı ilk adım olup, çocuk sahibi olma yetisini kazandığını gösterir.

Normal şartlar altında adet görme 10 ile 15 yaşları arasında biraz düzensiz ya da fazla kanamalı olarak başlar. Ortalama yaşı ergenliğin başladığı 12 yaş olarak alınabilir. Ancak bu yaşın iklime göre değiştiği de bilinir. Adet, sıcak iklimlerde kuzey ülkelerine göre 2 yıl kadar önce başladığı görülmektedir.

Adet (Regl) Nedir?

Adet, ergenlik gelişim periyotlarından bir tanesidir. Özellikle bayanlarda boy uzaması, meme tomurcuklanması, cinsel bölge ve koltuk altında kılların gelişiminden sonra beyinden salgılanan FSH ve LH hormonlarının etkisiyle ortaya çıkar.

FSH ve LH sayesinde yumurtalıklarda östrojen ve progesteron üretilmesine bağlı oluşur. Adet, genellikle 9 ile 16 yaşları arasında görülmeye başlar.

Adet Döneminde Hamile Kalınabilir mi?

Adet döneminde hamile kalınmaz. Çünkü adet döneminde döllenmeye hazır bir yumurta bulunmaz. Adet döneminde kan döl yatağından gelir. Bebeğin, embriyonun yerleşimi için uygun döl yatağı her ay kadında gelişir ve gebelik oluşmazsa bu, vajinal yolla dökülür.

Spermin dölleyebileceği yumurta mevcut değil ve embriyonun gelişip yerleşebileceği endometrium tabakası bulunmadığı için adet sırasında gebelik oluşamaz denebilir. Bu dönemde cinsellik de önerilmediğinden gebelik hem pratik hayatta hem tıbben uygun değildir.

Adet Döneminde Ağrı İçin İlaç Alınabilir mi?

Adet döneminde ağrı için ilaç kullanılabilir. Buna hasta evde kendisi ya da doktor önerisiyle başlayabilir. İlk tercih olarak non steroidal antienflamatuar ve parasetamol grubu denilen ağrı kesicilerdir. Bunlarla hastanın ağrıları hafifletilemiyorsa doktor önerisiyle hormonal tedaviler örneğin doğum kontrol hapı tarzında ilaçlarla ağrı şikâyeti geriletilebilir. Ancak mutlaka hormonal tedaviden önce doktorun kişiyi değerlendirmesi ve uygun ilaç tedavisine başlaması en uygunu olacaktır.

Adet Döneminde Cinsel İlişkiye Girmek Doğru mudur?

Adet döneminde cinsel ilişkiye girmek doktorlar tarafından uygun bulunan bir durum değildir. Bu dönemde girilen ilişki hijyenik bulunmaz. Adet döneminde kadınlar kendini rahat hissetmezler, erkekler bazen isteyebilir ama vajinal kanama yaşayan bir kadın cinsellik sırasında kendini temiz, hijyenik, rahat hissetmeyecektir. Bu durum kadında cinsel isteksizliğe neden olacaktır.

Rahim ağzı, adet döneminde bir miktar açılır, adet kanı rahmin sağladığı kramplarla beraber vajinaya doğru boşalacaktır. Cinsellik yaşandığı vakit vajinadaki flora bakterileri, dışarıdan erkek yoluyla gelebilecek enfeksiyon ajanları olsun bunların hepsi rahme, yumurtalıklara yani genital bölgeye ilerleyebilir. Bunun sonucunda da enfeksiyon riski, endometrit (rahim iç tabakasının iltihabı), salpenjit denilen kadın genital organında ki enfeksiyon oluşmasına neden olabilir, bu da kadının ileriki yaşamında sıkıntılara neden olacaktır. Bu nedenle tıbben ve hijyenik açıdan adetli dönemde cinsel ilişki önerilmemektedir.

Adet Döneminde Ağrı Nasıl Hafifletilir?

Adet döneminde hastanın yaşadığı sancıyı öncelikle kendisi mücadele ederek bir miktar azaltabilir. Bunun için neler yapılabilir?

Sıcak su uygulamaları, özellikle ayağın altına sıcak su torbası konması, ılık bir duş alınması kişiyi bir miktar rahatlatır. Özellikle ödem sökücü yeşil çay, maydanoz, kuşburnu tarzı gıdaların takviye edilmesi ağrıyı bir miktar hafifletebilir. Yüzme, hafif spor yapmak yine ağrıyı bir miktar azaltmaktadır. Ancak hasta bunlarla rahatlamıyorsa ağrı kesiciler kullanabilir. Bunların içerisinde en çok kullanılan ağrı kesiciler non steroidal antienflamatuar ilaçlar denilen ağrı kesiciler ve parasetamol grubu olarak adlandırılan ağrı kesicilerdir. Bunlarda işe yaramazsa o zaman doktora başvurma gerekliliği ortaya çıkar. Adet sancısı sıklıkla yukarıda belirtilen müdahalelerle ortadan kaldırılır. Nadir olarak hastane ya da acile başvurmak gerekebilir.

Kişi evde istirahat ederek, uyumaya çalışarak ve belirtilen uygulamalarla kendisini biraz daha rahatlatabilir.

Adet Döneminde Beslenme

Adet döneminde kadınlar nasıl beslenmeli sorusuna yanıt olarak:

 • İçeriğinde teofirin ve kafein bulunan gıdalar ödem oluşmasına neden olacağından bunlardan uzak durulmalıdır.
 • Çay, kahve, kolalı içecekler ve çikolata tüketmekten kaçınmak gerekir.
 • Ihlamur, bitki çayı gibi hafif içeceklerle beraber bol su tüketimi yapılmalıdır.
 • Adet döneminde az miktarda sık aralıklarla ve hafif şekilde beslenilmelidir.

Adet Döneminde İştah Neden Açılır?

Adet döneminde iştahın artmasının birkaç nedeni var. Bunlardan bir tanesi, bu dönemde günlük enerji ihtiyacının artmasıdır. Bunun dışında östrojen ve progesteron arasındaki dengesizlikler ve serotonin miktarının düşmesi kişiyi yemek yemeğe sevk edebilir.

Bu dönemde kilo almaktan çok korkmamak gerekir. Çünkü bu süreç genelde gelip geçicidir. Bunların dışında kilo almamak için iştahı biraz baskılayabilmek için adet dönemlerinde kısa aralıklarla azar azar yemeleri, iştahın arttığı dönemlerde fazla yemek yemelerinden kaçınmalarına yardımcı olabilir.

Adet Döneminde Kadınlar Neden Tatlı Yemek İster?

Karbonhidratlar, vücudumuzda bir enerji açığı ortaya çıktığında bizim bunu tamamlayabilmemiz açısından en elverişli besinlerdir. Yapılan çalışmalarda özellikle adet döneminde iştah artışı olan bayanlarda makarna, ekmek, pilav, çikolata, tatlı gibi karbonhidrat içeriği yüksek besinlere karşı daha fazla bir istek artışı olduğu belirlenmiştir. Bunlar, adet dönemindeki hormonal dengesizliklerin ve serotonin eksikliğinin sonucunda meydana gelmektedir.

Adet Döneminde Fiziksel Değişimler

Adet döneminde kadınlarda görülen fiziksel değişimi şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Tansiyon artışı,
 • Kilo alımı,
 • Ödem ve vücutta yaygın şişlik,
 • Görme bozuklukları,
 • Şiddetli baş ağrıları.

Adet Döneminde Ne Tür Ruhsal Değişikler Görülür?

Adet döneminde görülen ruhsal değişimler hormonlara bağlı olarak gelişir. Adet döneminde sıklıkla;

 • Ruhsal çalkalanmalar,
 • Depresyona yatkınlık,
 • Tembellik,
 • Aşırı kırılganlık görülebilmektedir.

Yukarıda belirtilen durumlar derecesine göre değişim göstermektedir. Adet döneminde kadınların bazılarında yoğun ruhsal değişimler olabilmektedir.\r\n\r\n

Diğer görülen durumlar;

 • Konsantrasyon güçlüğü,
 • Hoşgörüsüzlük,
 • Çevreye aldırmama,
 • Kendi içine kapanma görülebilmektedir.

Görülen bu ruhsal değişimler eğer bir sendroma yol açmayacak ölçüdeyse 1-2 gün içerisinde adetle birlikte kendiliğinden sonlanır, bu durum tamamen hormonaldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir