Bel Fıtığı Nedir? | Belirtileri | Nasıl Tedavi Edilir? | Nedenleri

Bel fıtığı nedir? Bel fıtığının belirtileri nelerdir? Bel fıtığı nasıl tedavi edilir? Bel fıtığının nedenleri nelerdir?

Bel Fıtığı

Bel Fıtığı Nedir?

Bel fıtığı, beldeki omurlar arasında ki diskin yırtılarak siniri sıkıştırılmasıdır. Olayı daha çok açarsak bel kemiği, içinde omurlar olan küçük kemikçiklerden oluşan bir bütündür. Aslında bütün omurga 33 ile 35 olan omurlardan oluşur. Omurlar, hareket edebilmeleri için aralarında adı disk olan yumuşak dokulara boşludurlar. Disk yapısı, etrafı kalınca zarlarla çevrili içeride hapsolmuş bir jöleden ya da sıvı materyallerden oluşur. Bu sayede omurga dönebilir, eğilebilir ya da öne bükülebilir. Hızlı bir şekilde hareket eden, ağır kaldıran, ıkınan, hapşıran bir kişide omurgada artan basınçtan dolayı bu sıvı yer değiştirir, yırtılarak sinirin üzerine doğru çökebilir. Bu sayede sıkışan sinirde bacağa giden ağrı, yanma, uyuşma, kuvvet kaybı gelişebilir. İşte bel fıtığı bütün bu hastalıkların birlikte oluşan, belde meydana gelen bir disk yırtılmasının sonucudur.

Bel Fıtığı Nasıl Teşhis Edilir?

Kişinin bel ağrısıyla başlayan, giderek ayağına vuran, ayağında uyuşukluk olan, ayağını gerdiğinde ya da öne doğru eğildiğinde, ıkındığında, hapşırdığında, öksürdüğünde bacaklarında ağrı, uyuşma, kasılma hisseden bütün ağrılar bel fıtığının belirtisi olabilir. Hasta bu şikâyetleriyle hekime başvurduğunda belinde yapılacak muayeneler, kas gücü testleri, duyu muayeneleri, ısı, refleks muayeneleri sonucunda bel fıtığında şüpheleniliyorsa kişide röntgen incelemelerine geçilir. Düz grafinin ardından manyetik rezonans bir inceleme yapılır. Bu sayede hastanın bel fıtığı olması muhtemel kısmından sayısız kesit alınır. Bu kesit görüntüleri incelendiğinde bel fıtığını oluşturan yırtık varsa bunlar gündeme gelir.

Her bel fıtığı illaki ameliyat olacak anlamını taşımadığından bu görüntülerle birlikte hasta değerlendirilir. Yani bel fıtığı muayene, şikâyet, radyolojik incelemelerden oluşan bir kombinasyonun sonucunda hastaya teşhis edilir.

Bel Fıtığı Kimlerde Görülür?

Ani bir ters hareket yapmayla oluşan, anlık bir olay olduğu için omurganın taşıyabileceğinden daha fazla bir yüke maruz kalınan her durumda olabilir. Zayıf ya da şişman insanlarda da görülebilir. Ama kilosu fazla olan insanlarda görülme sıklığı daha fazladır. Bedensel olarak çalışanlarda daha sık görülür. Ağır sanayide çalışan işçilerde, kilolu ev hanımlarında, gebelikten sonra, sekreterlikte, bankacılılarda, muhasebeci gibi oturarak iş yapan insanlarda daha sık oranla gözükmektedir. Özellikle şoförlerin bir meslek hastalığıdır. Polislerin, doktorların, öğretmenlerinde meslek hastalığı olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Bel fıtığı, günümüzde teknolojik gelişmeye bağlı olarak insanların daha fazla masa başında vakit geçirmesi neticesinde daha sık görülmeye başlamıştır. Özellikle genç jenerasyonda daha sık gözükmeye başlamıştır.

Bel Fıtığı Neden ve Nasıl Oluşur?

Bel omurlarının üzerine binen ani yükler veya zorlayıcı yükler bel fıtığına neden olurlar. Bel fıtığının tek sebebi yoktur. Çünkü omurganın yapısı, disklerinin kalitesi, hastanın veya kişinin genetik yapısı, yaşam şekli, belini ve omurgasını kullanma tarzı, bazı hareketleri sürekli yapması bunları çoğunu kontrolsüz ve bilinçsiz yapması bu iki omurları arasında ki diskin bozulmasına ve bunun sonucu olarak da çabucak fıtık oluşmasına sebebiyet verebilir.

Bel Fıtığının Belirtileri

Bel fıtığının en önemli belirtisi ve şikâyeti şiddetli, bel ağrısıdır. Özellikle bel fıtığını düşünmemiz için ağrının belden kalçaya doğru yayılması lazım. Diğer belirtileri:

  • Ayakta uyuşukluk,
  • Kasılma,
  • Bacaklarda ağrı,
  • Kuvvet kayıpları olabilir.

Her Bel Fıtığı Ameliyat Gerektirir mi?

Kişilerin omurları arasında bulunan disk muhteviyatı yırtıldığında, sinir dokusuna baskı yaptığında sinirin sağlamlığını kontrol etmek adına bel fıtığında tedavi önceliği vardır. Bunun dışındaki yırtılan yerler öne ya da yana doğru diskin yırtıldığı durumlarda ise hastanın omurgasının bütünlüğünde bir zarar yaratmadıysa tedavi edilmez, ağrı kontrolü yapılır. Ağrısını kontrol edilen hastalarda bazı hareketlerde ki kısmi geçici olarak kısıtlamalara gidilir. Bu kısıtlamaların ardından da kişi tekrar hayatına geri döndürülür. Bel fıtığı hastalarının %95’inin ameliyat olmasına gerek yoktur.

Bel Fıtığı Tedavi Sürecinde Neler Yapılır?

Bel fıtığının tedavisi için kişiler hastaneye geldikten sonra öncelikle fıtık ilk ataksa ya da küçük bir fıtıksa medikal tedavi ismi verilen kişiye ilaçlı tedavi yapılır. Egzersizler anlatılır. Bu fıtığıyla ya da yırtılan dokusunun iyileşmesine nasıl yardım etmesi öğretilir. Bu öğrendiği yeni duruma adaptasyonuna kısmi olarak bir rehabilitasyon süreci adı verilir. Rehabilitasyonu geçiren ve tekrarlamayan hastalara sadece medikal tedavi yeterlidir. Bunun da faydası olmayan, kendisi bel çevresindeki kasları kuvvetlendiremeyen hastalara fizik tedavi modeliteleri uygulanır. Fizik tedavi yardımından fayda görmeyen, akut gelişmiş, bacağında güç kaybı oluşmuş, ağrıları şiddetlenmiş hastalarda bel fıtığı için ameliyat önerilir.

Ameliyat olacak hasta o sabah hastaneye geldiğinde gerekli tahliller yapılarak hemen o gün cerrahi tedavisini olur ve aynı gün ayağa kalkması mümkündür.

Bel Fıtığının Cerrahi Tedavisi Nasıldır?

Bel fıtığının cerrahi tedavisi, bel fıtığını oluşturan, yırtılan disk materyalinin sinirleri üzerindeki bası yapan kısmının uzaklaştırılmasıdır. Bunu ameliyat ederken, pek çok cerrahi teknolojiden faydalanılır. En önemlisi daha küçük yara açabilmek için mikroskoptur. Mikroskobik yöntem sayesinde diski vücuttan uzaklaştırma ameliyatı kullanılır. Burada yumuşak dokuların içerisinde ki doğal yollar kullanılarak diske ulaşılır, sinirin kenarında çok ince ve hassas çalışılarak disk materyali uzaklaştırılır.

Eski sistemde ki kaba cerrahi aletler olmadığı için sinirlerin yaralanma riski yoktur. Burada ayağa giden sinirin veya genel omuriliğinin hasarlanmamasına özellikle dikkat edilir. Gerektiği durumlarda kişide lazer kullanılır ya da radyo frekansla kalan disk materyali küçültülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir