Kasık Fıtığı Nedir? | Tedavisi | Belirtileri | Nedenleri

Kasık fıtığı nedir?  Kasık fıtığı nasıl tedavi edilir? Kasık fıtığı belirtileri nelerdir? Kasık fıtığı nedenleri nelerdir?

kasık fıtığı

Kasık Fıtığı Nedir?

Kasık fıtığı, karın duvarındaki zayıf noktalardan veya açıklıklardan iç organların, cilt altına yer değiştirmesidir. Kasık fıtığı, tüm fıtıklar arasında en sık görülen fıtık tipidir. Tüm karın duvarı fıtıklarının %80’ini kasık fıtıkları oluşturur.

Kasık bölgesinde görülen fıtıklar çıktığı yere göre 3’e ayrılır. Bunlar; direkt fıtık, indirekt fıtık femoral fıtıklar.

Kasık fıtığı en çok erkeklerde görülmekle birlikte bayan hastalarda da görülebilir.

Kasık fıtığı tedavisi olan bir hastalıktır. Tedavisi sadece ameliyattır. Kasık fıtığının ameliyatı ve sonrası rahat ve konforludur. Eğer tedavi edilmez, ihmal edilirse ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Kasık fıtığı, göbek fıtığı ve ameliyat sonrası görülen fıtıklar günümüzde laparoskopik olarak tedavi edilmektedir. Laparoskopik tedaviler daha az ağrı, çabuk işe dönme ve enfeksiyon riskinin az olması nedeniyle tercih edilmektedir.

Kasık Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtığında sağ veya sol kasıkta ıkınmakla, öksürmekle, ayağa kalkmakla büyüyen bir şişliğin hissedilmesi ilk belirtidir. Bu şişlik gözle görülebilir ve elle fark edilebilir. Şişlik, başlangıçta ağrıyla birliktedir. Hastalar ağrının zamanla azaldığını ifade eder.

Kasık fıtığı, kasık bölgesinde oluşan şişliğin yatarken kaybolması, ayakta iken belirginleşmesinden teşhis edilebilir. Kasık fıtığında kasık bölgesinde her zaman şişlik görülmeyebilir; bunun yerine ağrı, hassasiyet ve çekilme hissi olabilir. Ultrason ve MR gibi radyolojik yöntemlerle kasık fıtığı erken dönemde teşhis edilir.

İleri aşamalardaki fıtıklarda;

  • Bulantı,
  • Kusma,
  • Gaz ve dışkı çıkarmama gibi belirtiler gözlenebilir.

Kadınlarda görülen kasık fıtıkları femoral fıtıklardır. Femoral fıtıklar, diğer fıtıklara göre daha küçüktür. Küçük oldukları için o bölgede şişlik olarak ele gelmeyebilir. Dolayısıyla kadınlarda kasık ağrısında, femoral fıtıkları da düşünmek ve ona göre muayene edip ileri tetkik istemek gerekebilir.

Kasık Fıtığı Neden Olur?

Kasık fıtıkları karın duvarında ki bir açıklıktan veya zayıf noktadan olur. Bu zayıf noktalar doğumsal veya sonradan edinilmiş olabilir. Kasık duvarı içerisinde, kasık kanalından ve femoral kanaldan çıkabilir. Kasık kanal ve femoral kanal doğumsal fıtık noktalarıdır. Bir de adaleyi yırtarak çıkan fıtıklar bulunur. Bunlar, sonradan edinilen fıtıklardır. Sporcularda ve ileri yaşlarda ki hastalarda olur. Bu tür fıtıklar daha ağrılıdır.

Kasık fıtıklarının ya da bütün karın duvarı fıtıklarının olması için zorlanma gerekir. Ama bu zorlanma sadece tek başına fıtığın oluşması için yeterli değildir. Hasta da mutlaka fıtık olması için bir zayıf bölge gerekmektedir.

Kasık fıtığı aynı aile fertlerinde görülebilir.

Kasık Fıtığı Nasıl Teşhis Edilir?

Kasık fıtığının teşhisi çok kolaydır. Hastaların %90’ında kasık bölgesinde bir şişlik vardır. Hastaların büyük çoğunluğu kendi teşhisini kendi koyduktan sonra doktora başvurur. Kasık bölgesinde ayakta durulduğunda, ıkınıldığında, zorlandığında oluşan bir şişlik var ve yatıldığında kayboluyorsa kasık fıtığının olduğu anlaşılabilir.

Ultrason ve MR gibi radyolojik yöntemlerle kasık fıtığı erken dönemde teşhis edilir. Gençler, kadınlar ve sporcularda adale yırtığına bağlı direk fıtıklar veya femoral fıtıklar çok küçük olduğu için bariz şişlik olarak ele gelmez.

Kasık Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kasık fıtığının tedavisi cerrahidir. Cerrahi tedavide kasıkta olan açıklık kapatılır. Bu açıklık ve deliğin en ideal kapatılma şekli yama ile örtülmesidir.

Fıtık tedavisinde cerrahinin amacı hastayı en kısa sürede ameliyat etmek, uygun anestezi tekniğini kullanmak, kısa sürede hastaneden çıkartmak ve günlük yaşantısına en kısa süre içerisinde uymasını sağlamaktır.

Cerrahi yöntemler iki ana başlıkta toplanabilir. Açık teknikle kasık üzerine yapılan 4-5 cm’lik bir kesiyle fıtık defektine ulaşılmakta burada fıtık kesisi, batın içerisine gönderildikten sonra yama materyaliyle buradaki defekt kapatılmaktadır. Laparoskopik ya da kapalı ameliyat denilen teknikte ise aynı şekilde defekt bir yama aracılığıyla kapatılmaktadır.

Kapalı kasık fıtığı ameliyatından sonra hastanın işine geri dönme süresi 1-3 gün arasıdır. Tüm kasık fıtığı ameliyatlarında, hastalar ameliyattan en geç 1 gün sonra taburcu edilir.

Ameliyat öncesinde ağır sporlarla ilgilenen hastalar, ameliyattan 15 gün sonra düz koşu yapmaya başlayabilir. Kasık fıtığı ameliyatı olmuş bir hasta, operasyondan 1-1,5 ay sonra futbol, basketbol gibi mücadele gerektiren sporlara geri dönebilir.

Kasık Fıtığı Tedavi Sonrası Tekrarlayabilir mi?

Kasık fıtığı cerrahi tedavi sonrası tekrarlayabilir. Bugün standart olarak kullanılan yama ile onarımla tekrar oranı oldukça düşmüştür. Yamasız tercih edilen kasık fıtığı ameliyatlarında nüks etme olasılığı daha fazladır. Ancak yamalı da bu oran neredeyse %1’ler düzeyindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir