Akvaryum Nasıl Işıklandırılır? | Akvaryuma Ne Tür Su Konur?

Akvaryum nasıl ışıklandırılır?  Akvaryuma ne tür su konur?

Akvaryum Nasıl Işıklandırılır?

Akvaryumun ışıklandırılması özellikle balık türlerine göre değişmektedir. Bazı balık türleri daha yoğunlukta ışıklar sevmekte bazıları balık türleri ise daha az yoğunlukta ışıklar sevmekte.

Akvaryumda her tür ışığı kullanamayız. Bunlar için özel olarak üretilmiş akvaryum lambalarını kullanmamız balıklarımızın hem renkleri açısından hem de yaşamları açısından daha önemlidir. Akvaryumlarınızda kullanacağınız ışık renkleri, balıkların daha sağlıklı görünmelerine ve daha rahat bir şekilde yaşamalarına yardımcı olacaktır. Özellikle gün ışığını yansıtan lambalar kullanmamız balığımız için daha faydalıdır.

Akvaryumlarımızda ışığımızın maksimum 8 saat yakmamız gerekiyor. 8 saatin üstünde yakmamız durumunda akvaryumda aşırı bir kirlenmeye sebep olabilir. Geceleri akvaryumumuzun ışığını kesinlikle kapatmalıyız. Çünkü balıklarında bir süre dinlenmeye ihtiyaçları vardır.

Akvaryuma Ne Tür Su Konur?

Akvaryuma konulacak suyun dinlendirilmiş veya arıtılmış olması gerekiyor. Eğer arıtmaya veya dinlendirmeye imkânımız yoksa hazır damacana sulardan kullanabiliriz. Akvaryumun suyu balıkları yaşamsal ve hayati olarak çok önemlidir. Eğer çeşmeden su doldurursak aşırı klorlu olduğundan dolayı balıkların rahatsızlanmasına neden olabilir.

Akvaryumumuzu doldurmadan önce en az 3 gün öncesinden dolduracağımız suyu havalandırmamız gerekiyor. Bu işlem yapılarak klor’un uçması sağlanır.

2 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir