Karın Ağrısı Nedir? | Neden Olur? | Tedavisi

Karın ağrısı nedir? Karın ağrısı neden olur? Karın ağrısı nasıl tedavi edilir? Karın ağrısı için evde neler yapılabilir?

Karın Ağrısı Nedir?

Karın ağrısı, acil servislere başvurular arasında çoğunlukla ilk sırada yer alır. Kendi başına bir hastalık olmayıp birçok hastalığın belirtisi durumundadır.

Karın ağrısı, karın içindeki organlardan kaynaklanabildiği gibi erkek ve kadın üreme organlarından da kaynaklanabilir. Karın içinde mide, bağırsak, karaciğer, safra kesesi, böbrekler, idrar torbası, pankreas, safra yollarını ilgilendiren sorunlarda karın ağrısı ön plana çıkabilir. Burada önemli olan ne zaman doktora gidilmeli sorusunun cevabıdır.

Her karın ağrısında doktora gitmeye gerek yoktur. Tekrarlayan karın ağrıları, yüksek şiddetli karın ağrısı, karın ağrısıyla birlikte bulantı ve kusma varsa, yine ağrıyla birlikte dışkıda kan görülmüşse acil olarak hekime başvurmakta yarar vardır.

Karın Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Karın ağrısının nedenleri şu şekildedir;

  • Enfeksiyon hastalıkları,
  • Besin zehirlenmeleri,
  • Kadınlarda adet dönemleri,
  • Kabızlık ve gaz sorunları,

Yukarıda belirtilen ağrılar, karın ağrısının basit nedenleridir. Bunların yanı sıra daha komplike olan organ hasarlarına bağlı karın ağrıları olabilir. Özellikle mide bağırsak sistemi hastalıklarında, safra kesesi iltihaplanmalarında ve taşlarında, pankreas iltihaplanmalarında, apandisit iltihaplanmalarında karın ağrısı görülebilir.

Karın Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Karın ağrısı ortaya çıktığı zaman öncelikle karın ağrısının lokalizasyonunu doğru tanımlamak gerekir. Bunu daha iyi anlamak için karın dört eşit parçaya ayrılır. Göbek deliği hizasından düz bir çizgi çekilir ve göbek deliğinin yanından yatay bir çizgi çizilerek karın dört’e ayrılmış olur. Dört’e ayırdığımız bölümlerden sağ üst bölge denilen sağ memenin altında olan ağrılar genellikle kesesi, karaciğer hastalıkları, mide, bağırsak sistemi ilgili olan ağrılar burada görülebilir. Sol memenin altında oluşan ağrılar; mide, dalak, pankreas ağrıları burada olabilir. Ağrı, bazen akciğer enfeksiyonu seyri sırasında kendini gösterebilir. Hasta, kalp krizi geçirdiği zaman her ne kadar bunu kalp geçiren birinin sol göğüste ve sol omza doğru yayılmış olarak beklense de bazen yansıyan ağrı şeklinde sol ve sağ üst bölgede karın ağrısı şeklinde kendini gösterebilir.

Eğer ağrı göbek deliğinin alt sağ tarafındaysa bu apandis iltihaplarında ve bağırsak sistemi hastalıklarında, kadınlarda yumurtalıkla ilgili problemlerde ve böbrek taşı gibi problemler olabilir. Ağrı, göbek deliğinin alt sol tarafındaysa bu daha çok bağırsak hastalıklarında, kabızlıkta, hemoroitte, kadınlarda sol yumurtalığa bağlı problemlere ve idrar yoluyla ilgili problemlerde kendini gösterebilir.

Sık Yaşanan Karın Ağrısı Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir?

Karın ağrısı nedenlerine bakıldığında en sık görüleni, besin zehirlenmesine bağlı olan karın ağrılarıdır. Bu kendini daha çok ishal, bulantı, kusma ve ateş yükselmesi şeklinde gösterir. Bunların yanı sıra kadınlar her ay adet sırasında karın ağrısı çekebilir.

Gaz, kabızlığa bağlı olarak görülen karın ağrıları toplumda sıkça karşılaşılan karın ağrısı nedenleridir. Mide-bağırsak hastalıkları sırasında özellikle mide ülserleri çok sık karın ağrısına neden olabilir. Bazen streste karın ağrısına neden olabilir.

Mide problemi olan insanlarda karın ağrıları düzenli olarak görülür. Özellikle bu ağrılar yemekle beraber görülmektedir. Daha çok acı, ekşi, kızartma, yağlı yiyeceklerden sonra hazımsızlığa bağlı mide ağrısı şeklinde ortaya çıkar.

Hangi Yiyecekler Karın Ağrısına Neden Olabilir?

Çok ağır yiyecekler özellikle kızartmalar, hamur işleri, salamura yiyecekler, tuz oranı çok yüksek olan yiyecekler, kuru fasulye, mercimek gibi yiyecekler karın ağrısına neden olabilir. Karın ağrısı yapan yiyeceklere bakıldığında şu yiyecek karın ağrısı yapar şeklinde bir şey söylemek çok güç. Burada kişi kendi doktoru olmalıdır. Kendisine dokunduğunu düşündüğü yiyeceklerden uzak durması gerekir.

Karın Ağrısının Nedeni Hangi Testlerle Belirlenir?

Ağrının nasıl bir ağrı olduğunu öğrenmek için öncelikle muayene edilir. Ağrı ne zaman başladı, lokalizasyon nerede ve hangi organa bağlı olabilir şeklinde muhakkak uzman bir doktor tarafından muayene edilmelidir.

Karın ağrısının tanısında fizik muayene çok önemlidir. Fizik muayene en çok yol göstericidir. Bununla birlikte yapılacak kan testleri, idrar ve ultrason gibi testler yol göstericidir. Bu testlerin sonucunda ortaya çıkan sonuçlara göre ileri testler gerekebilir. Bazen tomografi veya MR da olabilir.

Karın Ağrısı İçin Evde Neler Yapılabilir?

Karın ağrısı olan insanların öncelikle yapması gereken gazlı içeceklerden uzak durmasıdır. Çünkü bu tür içecekler ağrının niteliğini arttırabilir. Kişi, karnı ağrıyor diye ağrı kesici kullanması son derece yanlıştır. Çünkü bu ağrı kesici ağrıyı gizler. Eğer bu akut karın denilen karın içi organların iltihaplanmasına bağlı bir ağrı çeşidiyse hayati tehlikeye neden olabilir. Bu yüzden karnınız ağrıyorsa asla ağrı kesici içmeyin.

Karnınız ağrıdığında;

  • Sıcak su torbası ile karnınızı ve ayaklarınızı ısıtmalısınız.
  • Gaz nedeniyle meydana gelen bir ağrı ise karnınıza masaj yaparak gazınızı çıkarmaya çalışabilirsiniz.

Eğer ağrı, yeni başlamış ve çok şiddetliyse beraberinde bulantı, kusma ve ateş varsa kendi kendinize önlem almaktansa öncelikle bir doktora başvurmak gerekir.

Karın Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Karın ağrısı tedavisinde öncelikle nedeni ortaya çıkarmak gerekir. Bu, adet sancısına bağlı karın ağrısıysa, her ay tekrar ediyorsa adet döneminde ağrı kesiciler kullanılabilir. Eğer ağrı safra kesesine bağlı bir ağrıysa, pankreas iltihabına veya apandisit iltihabına bağlı bir ağrıysa burada öncelikle cerrahi yöntemler göz önünde tutulur.

Karın ağrısı, böbrek taşına veya iltihabına bağlıysa öncelikle iltihap kontrol altına alındıktan sonra böbrek taşıyla ilgili gerekli cerrahi müdahaleler uzman hekimler tarafından yapılır.

Eğer ağrı kronik ve her ay tekrarlıyorsa, beraberinde hafif ateş ve birkaç gün olup geçiyorsa halsizlik, yorgunluk, eklem ağrıları ön plandaysa Ailevi Akdeniz Ateşi denilen hastalığın habercisi olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir